حامیان مقتدی صدر وارد پارلمان عراق شده و علیه ایران شعار دادند

یورونیوز: حامیان مقتدی صدر، روحانی با نفوذ شیعه عراق روز چهارشنبه ۲۷ ژوئیه (پنجم مرداد) وارد پارلمان در منطقه سبز که مقر موسسات دولتی و سفارت‌خانه‌ها در بغداد است شدند و علیه ایران شعار دادند. آن‌ها نسبت به معرفی «محمد شیاع سودانی» به‌عنوان نامزد نخست وزیری این کشور معترض هستند.

بسیاری از معترضان در پارلمان عراق روی میزها راه می‌رفتند و پرچم عراق را تکان می‌دادند. در زمان حضور معترضان هیچ نماینده‌ای در پارلمان نبود. طبق گزارش آسوشیتدپرس تنها نیروهای امنیتی داخل ساختمان بودند که به نظر می‌رسید بدون سختگیری اجازه ورود به معترضان را دادند.

یک مقام امنیتی به خبرگزاری فرانسه گفت که تظاهرکنندگان پس از ورود به منطقه سبز سعی کردند به سمت پارلمان حرکت کنند اما پلیس برای ممانعت از پیشروی آن‌ها گاز اشک‌آور شلیک کرد. اما در نهایت معترضان توانستند با عبور از موانع وارد صحن پارلمان شوند.

طبق گزارش آسوشیتدپرس، پلیس ضد شورش نیز برای عقب راندن تظاهرکنندگان از خودروهای آب‌پاش استفاده کرد.

محمد سودانی، نامزد ائتلاف «چارچوب هماهنگی شیعی»، ائتلافی به رهبری احزاب شیعه مورد حمایت ایران و متحدانش است. تظاهرکنندگان در اعتراض به معرفی سودانی شعار سر دادند.

نیروهای ضد شورش مقابل دروازه‌های اصلی تجمع کرده بودند اما برخی از معترضان در اطراف دو ورودی منطقه سبز با بالا رفتن از دیوارهای سیمانی شعار دادند: «سودانی، بیرون!»

طبق این گزارش، معترضان اغلب از حامیان روحانی با نفوذ شیعه مقتدی صدر بودند که اخیرا علیرغم کسب بیشترین کرسی‌ها در پارلمان از عرصه سیاست کناره‌گیری کرده است. پیش از این نمایندگان جریان مقتدی صدر در پارلمان عراق به درخواست رهبر خود، به صورت دسته‌جمعی از نمایندگی در مجلس این کشور استعفا داده بودند.  جریان صدر بزرگ‌ترین برنده انتخابات پارلمانی عراق، توانسته بود ۷۳ کرسی را به خود اختصاص دهد.

مصطفی کاظمی، نخست وزیر موقت خواستار آرامش و خویشتن‌داری معترضان شد و از آن‌ها خواست تا از منطقه سبز خارج شوند.

سودانی از سوی نوری مالکی، رهبر «دولت قانون»  و نخست وزیر سابق انتخاب شده است. قبل از اینکه سودانی مورد محک نمایندگان پارلمان برای پست نخست وزیری قرار گیرد،‌احزاب باید رئیس جمهور را انتخاب کنند.

مقتدی صدر پس از اینکه نتوانست ائتلافی از نمایندگان پارلمان برای انتخاب رئیس جمهوری بعدی عراق را به دست آورد، از مذاکرات تشکیل دولت خارج شد.
+55
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۳
  لشکر ۹۲ زرهی اهواز - اهواز، ایران
  این مقتدی صدر دجال مکار هم شده بلای جان مردم عراق درست مثل آخوندهای دوزاری خودمون
  5
  22
  ‌چهارشنبه ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  همان طور که خمینی با وعده و دروغ قدرت ایران را در اختیار گرفت همینطور هم مقتدا صدر میخواهد قدرت عراق را در دست گیرد . مقتدا صدر در ایران بزرگ شده و در ایران نوچه مسئولا" و رهبر نظام اخوندی بوده و حتی در ایران درس اخوندیش را خوانده و اخوند شده و زیر دست اخوندهای ایران سیاست یاد گرفته . صدر بخاطر اینکه امریکا و سنی های عراق را فریب دهد تا قدرت عراق را به دست اورد به دروغ ادعا میکند مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران است.
  2
  4
  ‌چهارشنبه ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.