وزیر اطلاعات: اشتباه نقل شد، تیم موساد قبل از بمب گذاری بازداشت شدند نه بعد از بمب گذاری

اسماعیل خطیب اقدام‌های دولت رئیسی از جمله طرح حذف ارز ترجیحی را بخشی از «فرامین» علی خامنه‌ای عنوان کردایندیپندنت فارسی: اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات، با اشاره به آنچه «وضعیت مطلوب امنیتی پس از هم‌افزایی و هماهنگی دستگاه‌های نظامی، انتظامی، قضائی و اطلاعاتی» خواند، خبر سایت تحت نظر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی درباره بازداشت شبکه موساد «بعد از نصب مواد منفجره» در یکی از تاسیسات حساس اصفهان را رد کرد و گفت: «اعضای این تیم را قبل از بمب‌گذاری بازداشت کردیم.»

پیش‌تر، پایگاه نور نیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، ادعا کرده بود اعضای شبکه موساد اسرائیل در حالی که «مواد منفجره را در یکی از تاسیسات حساس اصفهان جاسازی کرده بودند، ساعاتی قبل از آغاز عملیات» بازداشت شده‌اند.

ادعای بازداشت شبکه موساد را ابتدا روز شنبه وزارت اطلاعات و به‌دنبال گزارش‌های متعدد درباره افزایش عملیات‌های اسرائیل در داخل ایران منتشر کرد و اعلام کرد که «شبکه‌ای از عوامل سازمان جاسوسی اسرائیل» را در ایران بازداشت کرده است.

وزارت اطلاعات در اطلاعیه خود تاکید کرده بود که این افراد «قصد انجام اقدامات خرابکارانه و عملیات تروریستی بی‌سابقه‌ای در برخی نقاط حساس و اهداف از پیش تعیین‌شده» را داشتند اما در «عملیات چندمرحله‌ای و پیش‌دستانه‌» بازداشت شدند.

با این حال، محتوای مبهم، عدم اعلام تعداد، هویت، تابعیت افراد و زمان بازداشت‌های مورد ادعا، و همچنین سابقه انتشار اطلاعیه‌های تکراری مشابه از طرف وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، سبب ایجاد تردیدهای جدی درباره صحت این ادعای وزارت اطلاعات شد.

یک روز بعد، سایت نورنیوز که تحت نظر دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، فعالیت می‌کند در گزارشی درصدد رفع ابهام‌ها از اطلاعیه وزارت اطلاعات برآمد و عنوان کرد که اعضای شبکه موساد اسرائیل در حالی که «مواد منفجره را در یکی از تاسیسات حساس اصفهان جاسازی کرده بودند»، درست «چند ساعت قبل از آغاز عملیات» بازداشت شده‌اند.

تاکید سایت تحت نظر شورای عالی امنیت ملی بر «نصب مواد منفجره در تاسیسات حساس اصفهان» به‌طور ضمنی تایید ضعف دستگاه‌های امنیتی و حفاظتی جمهوری اسلامی، از جمله وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه، در تامین امنیت تاسیسات حساس و هسته‌ای اصفهان نیز بود.

از همین‌رو، اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات، ناگزیر شده است تا روز سه‌شنبه در اجلاس گردهمایی سراسری ائمه جمعه کشور به‌صراحت بخشی از گزارش سایت تحت نظر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی درباره «بازداشت شبکه موساد بعد از نصب مواد منفجره در تاسیسات اصفهان» را رد و اعلام کند که این افراد را «بر خلاف اعلام یکی از رسانه‌های داخلی، قبل از اینکه موفق به بمب‌گذاری شوند» بازداشت کردیم.

بروز و آشکار شدن «ناهماهنگی» دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی بر سر انتشار خبرهای مربوط به «بازداشت شبکه موساد در ایران» بیش‌ازپیش، اصالت و صحت ادعای آن‌ها را با تردید مواجه کرده و این گمان را تقویت می‌کند که دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی بیش از آنکه درباره یک رویداد واقعی با مشخصات واحد خبر داده باشند، در روایت بخشی‌هایی از یک سناریوی تبلیغاتی دچار ناهماهنگی شده‌اند.

این در حالی است که ماه گذشته و پس از انتشار گزارش‌های مختلف از افزایش عملیات اسرائیل در ایران، حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، از سمت خود برکنار شد.

از سوی دیگر، دانشگاه امام حسین وابسته به سپاه پاسداران در گزارشی با فهرست کردن ۳۳ عملیات اسرائیل در داخل ایران، تاکید کرد که اقدام‌های اسرائیل در ایران براساس الگوی خرابکاری دومینویی و مبتنی بر «عملیات اطلاعاتی کاملا سری و موثر» بوده، کوبنده و مخرب است، و مدام بر «کمیت» و «کیفیت» عملیات‌ اسرائیل افزوده می‌شود.

وزیر اطلاعات نیز در بخش دیگری از سخنرانی خود در بیست‌وپنجمین گردهمایی سراسری ائمه جمعه کشور، تهدید کرد «هر کشوری که لانه‌ای علیه امنیت جمهوری اسلامی ایران داشته باشد، بداند که از اقدام ما در امان نخواهد بود».

خطیب با اشاره به آنچه «حرکت‌ها و اقدامات اسرائیل در راستای ایجاد ناامنی و خرابکاری در ایران» خواند، ادعا کرد که جمهوری اسلامی هم متقابلا اقدام‌هایی را در اسرائیل انجام داده است و افزود: «اسرائیل هر روز یک حادثه را تجربه می‌کند و این از توفیقات جبهه مقاومت و برکاتی است که از مکتب قاسم سلیمانی به جای مانده است.»

بخش سوم سخنان وزیر اطلاعات در اجلاس ائمه جمعه به بحران اقتصادی در کشور اختصاص داشت.

در حالی که پس از اجرای طرح دولت رئیسی در حذف ترجیحی کالاهای اساسی، نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه مواد غذایی در تیر ماه به ۸۷ درصد افزایش یافته است و میلیون‌ها ایران با سونامی گرانی‌های چند برابری و بحران تامین معیشت مواجه شده‌اند، وزیر اطلاعات گفت: «دولت قدم‌های بزرگ و ستودنی را برای ساماندهی معیشت مردم برداشته است که انشاالله شرایط اقتصادی کشور به سمت مطلوبی پیش خواهد رفت.»

اسماعیل خطیب همچنین اقدام‌های دولت رئیسی از جمله طرح حذف ارز ترجیحی را بخشی از «فرامین» علی خامنه‌ای عنوان کرد و گفت: «دولت انقلابی ابراهیم رئیسی تصمیم جدی دارد که فرامین، بیانات و رهنمودهای رهبر فرزانه و حکیم انقلاب اسلامی را عملیاتی کند که این امر با یاری امامان جمعه و جماعات و صبر و استقامت مردم امکان پذیر است.
+5
رأی دهید
-85

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  محتوای مبهم، عدم اعلام تعداد، هویت، تابعیت افراد و زمان بازداشت‌های مورد ادعا، و همچنین سابقه انتشار اطلاعیه‌های تکراری مشابه از طرف وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، سبب ایجاد تردیدهای جدی درباره صحت این ادعای وزارت اطلاعات شد. 😖
  3
  21
  ‌چهارشنبه ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momiji0 - توکیو، ژاپن

  همیشه همینطور بوده ارواح ننه ات ، بمحض اینکه تیم‌های موساد وارد ایران میشن بازداشتشون میکنید !! عجب اشراف اطلاعاتی قوی دارین !!؟ ترورها و خرابکاری‌ها هم تا امروز همه و همه اش کار عمه من بوده !
  2
  26
  ‌چهارشنبه ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  دقیقا مثل هواپیمایی که زدید و هزار خبر ضدو نقیض پخش کردید. ننگ بر شما
  2
  31
  ‌چهارشنبه ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران

  جمهوری نکبت بیعرضه اسلامی فقط توان قتل و دزدی اموال ملت ایران را دارد
  2
  26
  ‌چهارشنبه ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  اصحاب کهف - کلن، آلمان
  اوج اقتدار سیستم امنیتی اخوندی : اگه بزنید در امان نخواهید بودا ، مام میزنیم !! 😂😂 سیستم ۰-۰-۱۰ ه دفاع مفاع تعطیل فقط حمله ، اونم چه حمله ای ..عله گدا(شماره ۰)، خاتم لولو(با استایل یا شماره 69!) ، جنت فسیل(با سن خر یا شماره 100پلاس) و در آخر پرزیدنت رییسی با کلاس یا شماره پنننننج !! بجای ایشان وارد زمین...اسطبل می‌شود ! بزنید ، میخوریم آره ،ولی میزنیم مام (البته که به تخته )
  1
  17
  ‌چهارشنبه ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  مهدی52 - روتردام، هلند
  بله اونها همه یه‌جا جمع شده بودند تا شما بیاید و همه رو یه جا بگیرید ،آدم باید خیلی ساده باشه تا این لافها رو که برای دلگرمی سربازان بدنام درست میکنند رو باور کنه.
  2
  20
  ‌چهارشنبه ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.