پیش‌بینی ایهود باراک، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل از طول عمر حکومت جمهوری اسلامی

 تخمین نخست‌وزیر پیشین اسرائیل از زمان «تبدیل ایران به قدرت هسته‌ای»یورونیوز: ایهود باراک، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل می‌گوید ایران تابستان امسال در عمل در آستانه تبدیل به کشوری با قدرت هسته‌ای خواهد بود.

نخست‌وزیر اسبق اسرائیل در یادداشتی که در هفته‌نامه «تایم» منتشر شده افزوده است که ایران پس از این مرحله بین ۱۸ تا ۲۴ ماه برای ساخت کلاهک موشک هسته‌ای زمان نیاز خواهد داشت.

مقامات ایران همواره تاکید کرده‌اند که برنامه هسته‌ای این کشور «صلح‌آمیز» است. با این حال کمال خرازی، مشاور رهبر ایران چند روز پیش گفته بود که تهران به توانایی تولید سلاح هسته‌ای دست یافته است.

ایهود باراک در بخش دیگری از یادداشت خود نوشته است که ایران در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۷ ماه با دستیابی به سلاح هسته‌ای فاصله داشت اما این زمان اکنون به تنها ۱۷ روز کاهش یافته است.

مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای احیای برجام تاکنون بی‌نتیجه بوده است. این در حالی است که ایران از سال ۲۰۱۹ و به دنبال خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ سطح پایبندی خود به برجام را به تدریج کاهش داد.

در همین راستا رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیرا هشدار داده بود که نه تنها برنامه هسته‌ای ایران «در حال پیشرفت» است بلکه نظارت نهاد تحت مدیریت او بر آنچه در تاسیسات هسته‌ای ایران می‌گذرد نیز «بسیار محدود» است.

ایهود باراک در بخش دیگری از یادداشت خود هشدار داده است که گام‌های بعدی ایران در مرحله ساخت کلاهک موشک هسته‌ای «به آسانی» قابل پیگیری نیست زیرا این فعالیت‌ها را می‌توان در «آزمایشگاهی کوچک یا کارگاه» انجام داد.
ایران و «نقطه غیرقابل بازگشت»
وی در ادامه تاکید کرده که ایران با پیمودن مسیری که پیش از این پاکستان و کره شمالی طی کرده بودند در آستانه عبور از «نقطه غیرقابل بازگشت» تبدیل به عضوی از «باشگاه کشورهای هسته‌ای جهان» است.

نخست‌وزیر پیشین اسرائیل افزوده است که حمله هوایی و موشکی اسرائیل و آمریکا به تاسیسات هسته‌ای ایران در دوره‌ای که تهران در آستانه تبدیل به قدرتی هسته‌ای است دیگر منجر به تاخیر در برنامه‌های ایران نخواهد شد. به گفته ایهود باراک چنین حمله‌ای حتی در شرایطی خاص می‌تواند روند ساخت بمب هسته‌ای از سوی ایران را با استناد به لزوم «دفاع از خود» تسریع کند.

ایهود باراک در ادامه تنها راه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را تعیین «ضرب الاجل دیپلماتیک» از سوی واشنگتن همراه با «تهدیدی قابل باور به جنگ در سطح گسترده» دانسته است. نخست‌وزیر اسبق اسرائیل در عین حال تخمین زده است که ایران برای تهیه زرادخانه اولیه خود از سلاح هسته‌ای به «یک دهه یا بیشتر» زمان نیاز خواهد داشت.

او در ادامه هشدار داده است که دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌تواند منجر به «فروپاشی ساز و کار ان پی تی» (پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای) شود. به گفته وی تولید سلاح هسته‌ای از سوی ایران کشورهای بزرگ منطقه مانند ترکیه، مصر و عربستان سعودی را به دستیابی به بمب اتمی ترغیب خواهد کرد.
پیش‌بینی ایهود باراک از طول عمر حکومت جمهوری اسلامی
نخست‌وزیر پیشین اسرائیل در پایان یادداشت خود نوشته است که عمر جمهوری اسلامی در ایران جاودانی نیست. ‌او پیش‌بینی کرده است که حکومت ایران مانند حکومت‌های انقلابی مشابه در نسل سوم با فروپاشی روبرو خواهد شد. به گفته ایهود باراک جامعه جوان ایران طی دو دهه آینده به مرحله پایان حکومت جمهوری اسلامی خواهد رسید.

او نوشته است که ایرانیان «تنها ۴۵ سال پیش» بهترین دوست اسرائیل در منطقه بودند و در نهایت در مقطعی زمانی حکومت ایران فرو خواهد پاشید و «فصل جدیدی» آغاز خواهد شد.

ایهود باراک بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۱ نخست‌وزیر اسرائیل بود. او بعدها نزدیک به شش سال بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ در مقام وزیر دفاع این کشور فعالیت کرد.
+59
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  کور شود آنکس که نتواند دید - لندن، انگلستان

  مثل اینکه گردانندگان سایت ایرانیان انگلستان خیلی دوست دارند به دنبال کنندگان این بباورند که رژیم جمهوری اسلامی حداقل تا دو دهه باقیست؟؟؟!!!اصل کلام ایهود باراک اینست،قضاوت با خوانندگان سایت است(نخست‌وزیر سابق اسرائیل در پایان مقاله خود با یادآور شدن این‌که قرار نیست ایران برای همیشه در کنترل ملاها باشد، گفت معمولاً چنین انقلاب‌ها و رژیم‌هایی در نسل سوم خود به سمت فروپاشی خواهند رفت و بنابراین «باید محکم بایستیم و ایران را مهار کنیم تا در لحظه خاص، امیدوارم هر چه زودتر، این رژیم سقوط و فصل جدیدی گشوده شود. بیایید با هم برای آن لحظه اقدام کنیم)نخست‌وزیر سابق اسرائیل در پایان مقاله خود با یادآور شدن این‌که قرار نیست ایران برای همیشه در کنترل ملاها باشد، گفت معمولاً چنین انقلاب‌ها و رژیم‌هایی در نسل سوم خود به سمت فروپاشی خواهند رفت و بنابراین «باید محکم بایستیم و ایران را مهار کنیم تا در لحظه خاص، امیدوارم هر چه زودتر، این رژیم سقوط و فصل جدیدی گشوده شود. بیایید با هم برای آن لحظه اقدام کنیم
  0
  20
  ‌سه شنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  برو آقا، خدا پدرت رو بیامرزه، چهل ساله که با این چرت و پرت ها مردم ما را سر کار گذاشتید. این آخوند اگر اتم ساختن بلد بود اول یک آفتابه میساخت که از چین وارد نکنه.
  3
  17
  ‌سه شنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.