کشتار وحشیانه «۱۶۰۰ سگ» با سلاح گرم در نقاهتگاه رودهن؛ مدیرکل محیط‌زیست تائید کرد

 تصویری از افتتاح مرکز نگهداری سگ‌های بی‌صاحب در بهمن‌ماه ۱۳۹۸ در منطقه گندک، دماوندرادیو فردا: سعید محمودی، مدیرکل محیط زیست استان تهران، روز سه‌شنبه، چهارم مرداد، در گفت‌وگو با سایت خبری رکنا، گزارش‌ها درباره کشتار نزدیک به «۱۶۰۰ سگ» در نقاهتگاه منطقه گندک در بخش رودهن شهرستان دماوند استان تهران را تائید کرد.

تائید رسمی کشتار این سگ‌ها پس از آن صورت می‌گیرد که در روزهای اخیر گزارش‌ها و تصاویری مبنی بر قتل‌عام این سگ‌ها در مرکز نقاهتگاه و عقیم‌سازی سگ‌های بدون صاحب شهرستان دماوند با سلاح گرم، در فضای مجازی منتشر شد.

کشتار این سگ‌ها در شرایطی انجام شده است که سایت رکنا می‌نویسد «همه فعالیت‌های» نقاهتگاهی که این سگ‌ها در آن نگهداری می‌شدند، «براساس بخشنامه و شیوه‌نامه سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور انجام می‌شود.»

در برخی خبرها شمار سگ‌های کشته‌شده، حدود یک هزار قلاده اعلام شده است و آمده که «ماموران» با حبس مسئول شیفت این پناهگاه، سگ‌ها را به گلوله بستند.

مدیرکل محیط زیست استان تهران افزوده است: «اساسا قتل‌عام سگ‌های بدون صاحب با سلاح گرم، خارج از دستورالعمل‌های تعیین شده در وزارت کشور برای رسیدگی به حیوانات شهری است و اقدامی غیرقانونی و غیرکارشناسی به حساب می‌آید.» بر اساس این گزارش، شهرداری دماوند نه تنها «کمکی» به مرکز نقاهتگاه سگ‌های ولگرد نکرده، «بلکه امروز صبح عده‌ای ‌ ورودی به این نقاهتگاه را بسته‌اند و حدود ۱۶۰۰ سگ را با تیراندازی از بین برده‌اند.»

مسئولان نهادهای مربوطه پاسخ روشنی به پیگیری خبرنگاران نداده و تنها گفته‌اند که این نقاهتگاه، به طور مستقیم زیرنظر شهرداری دماوند نبوده است.

مقام‌های شهرداری هم گفته‌اند که مسئولیت کشتار صدها سگ در این مرکز بر عهده شهرداری نبوده، اما توضیحی درباره اینکه چه سازمانی این اقدام را انجام داده نیز ارائه نکرده‌اند.

کشتن این تعداد سگ با سلاح گرم در شرایطی صورت گرفته که بر اساس آیین‌نامه وزارت کشور، «کشتار جمعی سگ‌های بدون صاحب با سلاح گرم ممنوع است و برای کنترل جمعیت سگ‌های رهاشده ، پس از عقیم‌سازی، در شرایط انتقال بیماری توسط سگ‌های ولگرد، آنها باید با استفاده از تزریق دارو و با روش مرگ آرام از بین بروند.»

بر اساس اخباری که در فضای مجازی منتشر شده، در نقاهتگاه گندک قرار بوده خدماتی مانند زنده‌گیری، انگل‌زدایی، عقیم‌سازی و در نهایت رهاسازی سگ‌های بدون صاحب فراهم شود.
آن‌طور که خبرگزاری‌ها نوشته‌اند در ماه‌های اخیر «تعداد سگ‌های رهاشده» در منطقه گندک افزایش یافته بود و به همین دلیل، مسئولان نقاهتگاه از شهرداری دماوند درخواست کرده بودند که امکانات بیشتری از جمله آب مورد نیاز نقاهتگاه را در اختیار آنها بگذارد.

خبرگزاری ایرنا، دوم ماه جاری در گزارشی نوشته بود که «پایان پرسه سگ‌های ولگرد، مطالبه شهروندان در دماوند» است.

نقی میرزاکریمی، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست دماوند گفته بود: «عده‌ای تحت عنوان حامی حیوانات از اجرای دستورالعمل کنترل سگ‌های ولگرد ممانعت می‌کنند و با نظرات خودسرانه و غیر کارشناسی باعث افزایش سگ‌های ولگرد شده‌اند.»

علیرضا رضا هاشمی، رئیس شورای اسلامی شهرستان دماوند هم از انتقال این سگ‌ها بعد از «پلاک‌کوبی» به منطقه گندک و نگهداری آنها خبر داده، اما همزمان از اینکه «برخی پیمانکاران، سگ را بدون عقیم‌سازی، پلاک کوبی» می‌کنند و موجب افزایش سگ‌های ولگرد می‌شوند»، انتقاد کرده بود.
وی مدعی شده بود: «ما نیز حامی حیوانات هستیم و حیوانی که جان دارد به دنبال از بین بردن آن نیستیم. هدف ما ساماندهی، غربالگری، عقیم‌سازی و نگهداری در منطقه گندک است تا عمر سگ در همانجا تمام شود.»

مهدی رضایی مهر، معاون عمرانی فرمانداری شهرستان دماوند، علت افزایش شمار سگ‌های بدون صاحب در این منطقه در ماه‌های اخیر را «وجود» نقاهتگاه گندک عنوان کرده و گفته «از شهرها و استان‌های اطراف نیز سگ‌های بلاصاحب در این منطقه رها می‌شود.»

کشتار این سگ‌ها همزمان با افزایش تمایل شهروندان ایران به داشتن حیوانات خانگی و مخالفت علنی برخی مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله شماری از نمایندگان مجلس، با نگه‌داری این حیوانات بیان کرده‌اند.

نمایندگان مجلس‌ کوشیده‌اند مخالفت خود را در قالب طرح‌های مختلف به مجلس ببرند.

از جمله در آبان‌ماه ۱۳۹۳ که طرحی از سوی ۳۲ نماینده به مجلس ارائه شده بود مبنی‌بر این‌که «گرداندن» سگ و میمون در اماکن عمومی و همچنین معامله و نگه‌داری این حیوانات در خانه، مجازاتی چون ۷۴ ضربه شلاق و جریمه نقدی از یک تا ده میلیون تومان داشته باشد که در نهایت، به تصویب نرسید.
+48
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  انسانیت‌ام آرزوست! حکومت اسلامی و فجایعش پایان ندارد! 😤 حتا یک سگ را کشتن حالا به هر طریقی دور از ذهن یک انسانی‌ست که از مغزش برای تفکر استفاده می‌کند. این عمل با هیچ تفسیر و ترجمه اسلامی هم سازگار نیست، چی باید نام‌گذاری شود؟! دوست فداکار و باوفای انسان باید بعد از زجر‌کشیدن بمیرد، ان هم ۱۶۰۰ تا یک جا. 😤 ننگ ما دین و ایمان ما!
  9
  82
  ‌سه شنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  علیرضا رضا هاشمی: "ما نیز حامی حیوانات هستیم و حیوانی که جان دارد به دنبال از بین بردن آن نیستیم. هدف ما ساماندهی، غربالگری، عقیم‌سازی و نگهداری در منطقه گندک است تا عمر سگ در همانجا تمام شود." 😖 (ما دنبال از بین بردن نیستیم بلکه می‌خواهیم از بین بروند 🥴😖🥴) بجای متخصص حمایت از حیوانات این به ظاهر آدم، دم از حمایت حیوانات می‌زند. دین‌سالاری حرف اول رو میزنه بطوریکه این موجود خبیث از انسانیت بطور کامل خالی شده. 😤 دنیایی دارن این مسلمونها!
  5
  74
  ‌سه شنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  ایرانی دبش - تهران، ایران

  [::آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان::]. این سگ‌ها همشون بیماری‌های خطرناک داشتن و باید کشته میشدند تو آلمان هستی تا حالا سگ ولگرد تو خیابون دیدی آقای آلمانی حامی حیوانات ؟؟ سگ مریض رو تو کشور شما تو خیابون ول می‌کنن که آزاد باشه ؟ به سگ ولگرد تو خیابون از اشغال مونده تغذیه میکنه ؟ تو به کشور خودت بچسب به ما ایرانیها نمیخواد یاد بدی
  65
  14
  ‌سه شنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  ای بر پدرتان لعنت که سگ این حیوان وفادار و عزیز رو کشتید! ای خمینی ملعون انشالا سگ به روحت ب...
  7
  50
  ‌سه شنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  [::ایرانی دبش - تهران، ایران::]. در فرهنگ ایرانی: سیمرغ نام پرنده‌ای اسطوره‌ای در ایران باستان است، این موجود غول پیکر، بالدار و مؤنث و معمولاً به داشتن یک بدن پوشیده از پولک همراه با سر سگ، پنجه شیر و بال طاووس توصیف می‌شود. در آیین مهر سگ یار وفادار میتراست که با او به شکار می‌رود. در دین زرتشتی سگ با انسان هم رتبه است و احکام و ویژگی‌هایی که به آن نسبت داده شده با ویژگی‌های انسان‌ها برابری می‌کند، گویی این حیوان آمیزه‌ای از جانوران و مردمان است و حتی گفته‌اند سه یک او از انسانهاست و از این جهت «سگ» خوانده شده‌است. ✌️ مسأله نجاست سگ، یکی از مسائل فقهی اسلام است! بطوریکه سالیان سال است از بردن سگ در خیابان یا پارک جلوگیری میشود، بتازگی حتا نگهداشتن سگ در خانه جرم محسوب می‌شود که با فرهنگ غربی سنخیت دارد. ما شیعه‌ایم و نه ایرانی! شیعه ضد غرب و ضد انسانیت است. شیعه به الله معتقد است نه انسان که سگ را دوست خود می‌پندارد! 😤 ایرانی دبش تو ایرانی نیستی وگرنه سگ را آلاخون والاخون نمیکردی تا در ولگردی دنبال آشغال بگردد، کمااینکه انسانها از کوچک و بزرگ در پی آشغال ول می‌گردند. ننگت باد! 😖
  2
  22
  ‌سه شنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  tabatabayi - آلمان، آلمان
  چقدر شما ساده هستید. اینها را کشته و سلاخی کردند تا گوشت آن را برای تولید سوسیس و کالباس مصرف کنند و پوست آن را به چین صادر کنند تا در ساخت دستکش و سایر لوازم چرمی استفاده شود. خیلی از این افرادی که در سال های اخیر به کار گردآوری سگ پرداخته اند، در واقع ماموران خود این حکومت هستند در راستای کشتار و صادرات سگ ها! شما باور نمی کنید که گوشت سگ به خورد مردم بیچاره می دهند؟
  1
  7
  ‌سه شنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momiji0 - توکیو، ژاپن
  بیچاره ها ، بجای این هزار و ششصد سگ بیگناه اگر هزار و ششصد نفر از سران اصلی رژیم جنایتکار بدرک واصل میشدند ، حال و روز مملکت هم از این وضعیت بغرنج و تباهی خارج میشد .
  2
  14
  ‌سه شنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  "دومیلیون سگ گله داریم و این آمار بر این اساس اعلام شده که ۷۰میلیون گوسفند و بز در کشور وجود دارد و به‌ازای هر ۳۰ یا ۴۰هزار گوسفند و بز، یک سگ وجود دارد که می‌‌شود حدود دومیلیون. اگر نیمی از آنها ماده باشد، سالی سه الی چهارمیلیون سگ‌گله به دنیا می‌‌آید و هیچ‌کس به این آمار توجه ندارد. هیچ سگ‌گله‌‌ای عقیم نمی‌‌شود و کنترلی روی آنها نداریم. هیچ‌کس هم جرات نمی‌‌کند با گله‌دار صحبت کنید و بگویید بیایید سگ‌های‌تان را عقیم کنید؛ درنهایت همه این سگ‌‌ها در طبیعت رها و تبدیل به یک منبع بزرگ سگ‌‌های بی‌‌سرپرست می‌‌شوند." 😖 دین اسلام از کمک به سگ و زندگی و حمایت از آنها منع شده است. 😖 ننگ ما دین و ایمان ما!
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.