روسیه: با مشارکت ایران و سوریه دادگاه رسیدگی به جنایات سربازان اوکراینی تشکیل دهیم

 ویرانه‌های حمله نظامی روسیه به اوکراینیورونیوز: دولت روسیه روز دوشنبه ۹۲ سرباز اوکراینی را به ارتکاب جنایت علیه بشریت در جریان جنگ دو کشور متهم کرد. الکساندر باستورکین، رئیس کمیته تحقیق روسیه خواستار مشارکت کشورهای بی‌طرف نظیر ایران، سوریه و بولیوی در تشکیل یک دادگاه بین‌المللی برای رسیدگی به اتهامات این سربازان شد.

سوریه رسما از حمله روسیه به اوکراین حمایت کرده است. اگرچه دولت ایران نه راسا و نه در مجامع بین‌المللی به نفع این تهاجم نظامی موضع نگرفته، اما سخنان علی خامنه‌ای در تائید «ابتکار عمل ولادیمیر پوتین» در حمله پیشدستانه به اوکراین، تائید دوفاکتوی عملیات نظامی مسکو به شمار می‌رود.

این خبر در حالی اعلام می‌شود که اوکراین از نخستین ماه آغاز جنگ و به‌ویژه پس از کشف اجساد صدها شهروند این کشور در حومه کی‌یف، تحقیقات درباره موارد متعدد ادعایی جنایت علیه بشریت و جنایات جنگی نیروهای روسیه را با همکاری و پشتیبانی اتحادیه اروپا و دیوان بین‌المللی کیفری آغاز کرده است.

یک دادگاه کیفری اوکراین حدود ۲ ماه پیش ودیم شیشیمارین، سرباز وظیفه ۲۱ ساله ارتش روسیه را به جرم ارتکاب جنایت جنگی با قتل یک شهروند غیرنظامی ۶۲ ساله به حبس ابد محکوم کرد.

رئیس کمیته تحقیق روسیه می‌گوید این کشور پیشاپیش جمع‌آوری داده‌ها در ۱۳۰۰ پرونده از موارد اتهامی را آغاز کرده است. به‌گفته همین مقام تاکنون ۹۲ نظامی اوکراینی تفهیم اتهام شده و پیگرد ۹۶ نفر دیگر از جمله یک فرمانده ارتش اوکراین ادامه دارد. آقای باستورکین در گفت‌وگو با روسیسکایا گازتا «کشورهای غربی» را به «حمایت آشکار از ناسیونالیسم اوکراینی» متهم کرد و گفت در چنین شرایطی تشکیل یک دادگاه بین‌المللی با مشارکت سازمان ملل متحد، ممکن نیست.

روسیه وزارت بهداشت و درمان اوکراین را بدون ارائه سند خاصی به تلاش برای تولید سلاح کشتار جمعی متهم می‌کند. این ادعا با اتهام گسترده دولت پوتین علیه کی‌یف به‌عنوان یک دولت «نازی و فاشیست» همخوانی دارد و یادآور جنایات آلمان نازی در جریان جنگ جهانی دوم است.
+2
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  از شغال پرسیدند شاهدت کیه گفت دمبم .از دو کشور تروریستی انتظار قضاوت داره.
  1
  18
  ‌سه شنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.