مخترع اولین تلفن همراه جهان: موبایل های خود را زمین بگذارید و زندگی کنید

دویچه وله: مارتین کوپر کە در سال ١٩٧٣ اولین تلفن همراه جهان را اختراع کرد، می‌گوید کە روزانه تنها پنج درصد از زمان خود را به موبایلش اختصاص می‌دهد و به مردم توصیه کرد کە "تلفن‌های همراه‌شان را زمین بگذارند و زندگی کنند".

مارتین کوپر، مهندس ٩٣ ساله آمریکایی کە بە عنوان مخترع اولین تلفن همراه بی سیم - Motorola DynaTAC 8000X – شناختە می‌شود، تقریبا بعد از پنجاه سال از اختراع خود می‌گوید: "فکر می‌کنم مردم باید زمان کمتری با موبایل‌های خود سپری کنند."

این مخترع اهل شیکاگو در برنامه با بی‌بی‌سی جهانی اذعان کرد که روزانه کمتر از "پنج درصد" از وقت خود را بە استفادە از تلفن همراه اختصاص می‌دهد.

وقتی جین مک‌کوبین، مجری برنامه، نظر او را در مورد افرادی کە روزانه ساعت‌ها از تلفن همراه استفادە می‌کنند، پرسید، او جواب داد: «باید تلفن‌هایشان را کنار بگذارند و کمی زندگی کنند.»

مک‌کوبین، در ادامە به او گفت کە هر روز پنج ساعت از تلفن همراه خود استفادە می‌کند. مارتین کوپر با تعجب گفت: «واقعا؟ واقعا شما پنج ساعت در روز از موبایل استفادە می‌کنید؟»، لبخندی زد و ادامه داد:« زندگی‌ات را به دست بیاور».
اولین سری از تلفن‌ همراه ساخته شدە توسط کوپر در سال ١٩٨۴ به بازار عرضه شدمارتین کوپر کیست؟
مارتین کوپر یک مهندس و مخترع آمریکایی - اوکراینی یهودی و مبتکر ایده "هر فرد، یک شمارە تماس" است.

او قبل از اینکه تلفن همراه را اختراع کند، یک ایده بزرگ داشت. او می‌گفت "تلفن نه به یک مکان، نه به یک میز، نه به یک خانه بلکه باید به جیب هر فرد برود".

کوپربا سرمایه‌گذاری ١٠٠ میلیون دلاری شرکت "موتورولا" و با صرف زمان سه ماه و با همراهی تیمی متخصص، در ٣ آوریل سال ١٩٧٣ در حضور خبرنگاران از اولین موبایل جهان رونمایی کرد.
اولین تماس تاریخ با موبایل
مارتین کوپر در اولین تماس، در حضور روزنامه‌نگاران، با رقیب خود "جوئل انگل" که یکی از مهندسان ارشد AT&T بود، تماس گرفت و گفت: «جوئل، من با یک تلفن همراه با تو تماس می‌گیرم، اما یک تلفن همراه واقعی. یک تلفن همراه قابل حمل شخصی و دستی.»

او بعدها در مورد محتوای این تماس فاش‌ کرد کە رقیبش در آن سوی خط سکوت کردە بود.

باتری اولین موبایلی کە کوپر اختراع کرد، ٢۵ دقیقه دوام داشت و ١٠ ساعت طول می‌کشید تا کاملا شارژ شود. وزن آن تقریبا یک کیلو و صد گرم و طول آن ٢۵ سانتی‌متر بود.
+63
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۲
  varied - ریزه، ترکیه
  درضمن مخترع اولین تلفن تصویری از فنلاند است
  3
  15
  یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۷
  Esperanto - لندن، انگلستان
  اگر از هشت ساعت خواب بگذریم شانزده ساعت بیداری داریم که پنج درصد آن نیز میشود چهل و هشت دقیقه، یعنی ایشون حتی کمتر از یکساعت از تلفن خود استفاده میکند؟ البته از یک جهت راست میگوید پبرمرد نود و سه ساله بر عکس افراد دیگر شانزده ساعت خواب است و هشت ساعت بیدار
  17
  2
  یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.