هزار کشته و صدها زخمی در زلزله مرگبار افغانستان

 زمین‌لرزه‌ مرگبار در افغانستانرسانه‌های افغانستان از وقوع زمین لرزه‌ای شدید در شرق این کشور خبر داده‌اند که بنا بر گزارش‌های رسمی تا زمان تنظیم این خبر نزدیک به هزار کشته و صدها زخمی داشته است.

خبرگزاری‌ها تلفات این زلزله را که بامداد چهارشنبه یکم تیرماه به وقت محلی با بزرگی ۶.۱ ریشتر رخ داد و مرکز آن در ۴۴ کیلومتری شهر «خوست» بود، دست‌کم ۹۵۰ کشته و بیش از ۶۰۰ زخمی گزارش کرده و آن را «مرگبارترین زمین‌لرزه دو دهه گذشته» افغانستان دانسته‌اند.

پیشتر خبرگزاری دولتی «باختر» که تحت کنترل حکومت طالبان فعالیت دارد، تلفات این زمین‌لرزه در چهار شهر استان «پکتیکا» را که در ساعت ۱:۳۰ دقیقه روی داد ۲۸۰ کشته و ۸۰۰ زخمی گزارش داده بود و منابع محلی گفته‌ بودند که «ممکن است آمار افزایش یابد.»

وب‌سایت روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان نیز به نقل از «یک منبع» در منطقه «گیان» استان پکتیکا نوشته است که یک روستا در این بخش به‌ طور کامل در این زمین‌لرزه ویران شده است.
وب‌سایت «هشت صبح» افغانستان نیز به نقل از امین‌ حذیفه، رییس اطلاعات و فرهنگ گروه طالبان در استان «پکتیکا»، نوشته است که وقوع زلزله «منجر به تخریب خانه‌های زیادی شده است.»

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، نیز با انتشار رشته توییتی، از برگزاری یک «جلسه اضطراری» برای بررسی این زلزله و وضعیت رسیدگی به آن، خبر داده است.

بلال کریمی، معاون سخنگوی حکومت طالبان، نیز گفته است که این زمین‌لرزه چهار شهرستان در استان خوست را به شدت تکان داده است که بر اثر آن، ده‌ها خانه به طور کامل تخریب شده‌اند.

طالبان گفته‌اند که شهرستان‌های برمل، زیروک، نکی، و کیان در استان پکتیکا بیشترین آسیب ناشی از این زلزله را متحمل شده اند. مقام‌های طالبان می‌گویند که تلاش‌ها برای بیرون کشیدن قربانیان از زیر آوار‌ها جریان دارد.

به گفته کریمی، تا کنون صدها نفر از محل سکونت‌شان در استان پکتیا آواره شده‌اند و نیازمند کمک‌های بشردوستانه فوری هستند.
این زلزله علاوه بر مناطقی از جنوب شرق افغانستان، بخش‌هایی از پاکستان را هم لرزانده است.

رامیز الکبروف، هماهنگ‌کننده‌ امور بشردوستانه سازمان ملل برای افغانستان، هم گفته است که نهادهای امدادی این سازمان «درحال بررسی نیازها و پاسخ‌گویی» به پیامدهای این زلزله هستند. اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده که «وضعیت را از نزدیک زیر نظر دارد» و آماده انجام هماهنگی‌ها برای ارسال کمک است.

این نخستین زلزله بزرگ در کشور افغانستان پس از روی کار آمدن گروه طالبان در آن کشور از مرداد ماه سال گذشته تاکنون است. پیشتر در دی‌ماه ۱۴۰۰ زلزله‌ای در منطقه «بادغیس» به وقوع پیوسته بود که حدود ۳۰ کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشته بود
+35
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  رژیم عشقوحالگر - لندن، انگلستان
  ایمان و تقوای مردم کم بشود زمین لرزه میشود:-)
  10
  14
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲
  ۳۶
  سارا فردوس - منچستر ، انگلستان

  امیدوارم زمین دهن باز کنه و همه طالبان رو بکشه تو خودش.
  2
  46
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۲
  ۵۶
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  بدبختی که باز آید / گ...ز وقت نماز آید!
  4
  32
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۴
  ۵۷
  ضدبشر - گراتس، اتریش

  به دوستان افغانستانی , مخصوصا به دوست عزیز یا فاطمه زهرا تسلیت میگویم .
  6
  30
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۱
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  امید دارم برادران و خواهران افغانم با همدلی و همیاری کوشش کنند که از عمق این فاجعه کاسته شود.
  15
  25
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۰
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::]. در مورد اختلاس جدید خفه خونگرفتی
  9
  14
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۲
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  [::سارا فردوس - منچستر ، انگلستان::]. این کلام تو مربوط به خسف بیداء هست که به فرورفتن لشکر سفیانی ختم می‌شود، یکی از نشانه‌های حتمی. معلوم شد که فقط یه چیزی شنیدی و بجای تأسف، مشغول به مزه‌پرانی میباشی.
  8
  4
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۳
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  [::ضدبشر - گراتس، اتریش::]. متشکرم. رسول خدا ص: در امت من زلزله‌ای رخ میدهد که در آن بسیاری نابود میشوند. خداوند آن را برای پرهیز کاران پند، برای مومنان رحمت و برای کافران عذاب قرار میدهد.
  8
  5
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.