استاد حوزه به دکتر فاضل: مگر در فقه تخصص دارید که درمورد قطع دست سارق نظر می‌دهید؟

تعطیلی احکام دینی وهن اسلام است نه انجام آن! / شما مگر تخصصی در فقه دارید که درباره آن نظر می‌دهید؟
به گزارش دیده بان ایران؛حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه، استاد حوزه و دانشگاه طی یادداشتی نسبت به اظهارات دکتر ایرج فاضل در خصوص «قطع ید سارق» واکنش نشان داد.

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ در متن پاسخ این استاد حوزه آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب دکتر ایرج فاضل رییس جامعه جراحان ایران، امروز نامه جنابعالی به رییس محترم جمهور و رونوشت آن به رییس محترم قوه قضاییه را دیدم و بسیار متعجب شدم که چگونه یک شخص غیر متخصص در مسایل فقهی و اسلامی به راحتی فتوای شرعی می دهد و قطع ید سارق را موجب وهن اسلام می شمارد و قیاس تمثیلی غیرمنطقی را با نظر امام راحل ارایه می کند و توصیه به تعطیلی حکم الهی و نص قرآن می دهد.

جناب دکتر فاضل آیا صراحت آیه شریفه قرآن را ندیده اید که می فرماید: «وَالسَارِقُ وَالسَارِقَةُ فَاقطَعُوا أَیدِیَهُمَا جَزَاءً بِمَا کَسَبَا نَکَالًا مِنَ اللَهِ وَاللَهُ عَزِیزٌ حَکِیمٌ» «دستان(چهار انگشت) ﻣﺮﺩ ﻭ ﺯﻥِ ﺩﺯﺩ ﺭﺍ به ﺳﺰﺍی ﻛﺎﺭ ﺯﺷﺘﻲ ﻛﻪ ﻛﺮﺩﻩ‌ﺍﻧﺪ ﻭ به ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻣﺠﺎﺯﺍﺕ ﺍﻟﻬﻲ، ﻗﻄﻊ ﻛﻨﻴﺪ. ﺧﺪﺍ ﺷﻜﺴﺖ‌ﻧﺎﭘﺬﻳﺮِ و حکیم است.»

آیا ده ها روایت صحیح در حکم مجازات سارقان را نشنیده اید؟

آیا حکم خداوند متعال را غیر حکیمانه می دانید؟

آیا بدون تحقیق، اجرای حکم الهی را وهن اسلام می شمارید و رأی خود را حکیمانه تر از آیه قرآن می شمارید؟

آری در تزاحم احکام، اهم بر مهم مقدم می شود و حکم مهم به صورت موقت، تعطیل می گردد؛ اما در امور تخصصی و اجتماعی، باید اول با کار دقیق کارشناسی اهم و مهم را درک کرد و بعد فقیه حاکم با شأن ولایتش و با حکم ولایی به تعطیلی موقت حکم مهم اجتماعی می پردازد.

نکته دیگر اینکه حکم حد سارق، در شرایط خاصی اجرایی می شود که فقیهان به تفصیل در کتابهای تخصصی فقه تبیین کرده اند و مجال آن در این مختصر نگنجد.

بی شک، شما به عنوان پزشک متدین، منکر حکم ضروری الهی نبوده و قصد خیر داشتید؛ لکن توصیه خیرخواهانه شما با موازین فقهی و‌ حکم حکیمانه الهی ناسازگار است.

اجازه بدهید به شما که سالها سکان دار مدیریت پزشکی کشور بوده و هستید عرض کنم آنچه وهن اسلام و حکومت اسلامی را به دنبال دارد؛ تعطیلی احکام اسلام و عمل نکردن به حکمرانی اسلامی در عرصه های فرهنگی و اقتصادی و سیاسی و سلامت و تربیت و تساهل بیش از حد در میدان دادن به اختاپوس ها و مافیای ظالمانه ای است که خون مردم را با افزایش قیمت دارو و مسکن و غیره می مکند.

آری اینها وهن اسلام است که با سکوتمان، درد محرومان و مستضعفان را افزون ساختیم؛ نه اجرای احکام حکیمانه الهی.

اللهم انا نشکو الیک فقد نبینا، صلواتک علیه و اله، و غیبه ولینا، و کثره عدونا، و قله عددنا و شده الفتن بنا، و تظاهر الزمان علینا، فصل علی محمد و اله.

والسلام علی من اتبع الهدی
عبدالحسین خسروپناه دزفولی
طلبه حوزه علمیه قم
+10
رأی دهید
-160

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  ordak - بن، آلمان

  خب خوکزاده دست چندچتا از اختلاسگران میلیاردی را قطع کردید؟
  1
  77
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۵
  ۵۵
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  اولا که برای تشخیص اینکه مجازات قطع اعضا یک مجازات غیر انسانی و متعلق به دورن بربریت است نیاز نیست که آدم تخصص خاصی داشته باشد،. همین قدر که آدم باشد کفایت میکند!.. دوما اگر به فرض محال این مجازات را روا باشد آنوقت اغلب شما روحانیون و مسئولین کشوری و لشکری به اندازه کافی دست و پا ندارید که به موجب این حکم برای هر مورد دزدی و فساد که مرتکب شدید یکی از ان ها را قطع کنند!
  1
  80
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۶
  ۳۲
  arian1 - ابادان، ایران

  دینی که با زور و شمشیر و بریدن گردن مخالفان به کشور ما آمد هیچ زبان منطق و شعور نمی شناسد. مگر این همه اعدام ها و جنایاتی که اخوندها در ۴۳ سال گذشته انجام داده اند با آوردن همین آیات و روایات آنها را قانونی و شرعی نشان ندادند؟ مشکل را بایستی از ریشه خشکانید و مشکل ما دین وحشیانه انها است.
  6
  65
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۳
  ۵۳
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  این عاقبت دین مبین است مسلمان, این دین مبین غرق به کین است مسلمان. خون می خورد و باکی از افلاک ندارد, این معرکه با قتل عجین است مسلمان. گردن زدن و حد زدن و دست بریدن, در دین مبین قاعده این است مسلمان. کشتند یلان را و بریدند زبان را, این هدیه آن خلد برین است مسلمان. این خاک زدین بر سر این خاک وطن شد, برنامه اسلام همین است مسلمان. بشکن تن این قفل و برون آی از این بند, اسلام جز این نیست همین است مسلمان. فریدون گیلانی
  2
  64
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۵
  ۵۱
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  طلبه مگه بجز ... دادن کار دیگه هم بلده فقط کار این جماعت پایین تنه است. آخوندهاى حرامى .
  1
  64
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۴
  ۳۴
  فیل آگاه - لندن، انگلستان

  اصلا مطلب رو نخوندم ولی یکی نیست بگه مگه شما ها بجز سر و ته تو بشکه رفتن تخصص دیگه‌ای دارید که خودتون رو نخود هر آشی میکنید. از پزشکی و اقتصاد گرفته تا بچه داری و. فقط رو دارن
  1
  68
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۴
  ۳۷
  مطلب روز - تهران، ایران

  قیافه رو قورباغه افتاب سوخته حرف از تخصص میزنه اخه بی پدر مادر اون دزدی که دزدی کرده از روی ناچاری بدبختی بیچارگی بوده که حالا زورتان به اینا رسیده حکم قطع دست صادر میکنید ولی اونهایی که میلیارد میلیارد حق بیت المال را دزدی میکنند ادم های خوب و ابروداری هستن و همیشه اسمشون خ ن هستش تف به ذات کثیف تان
  5
  62
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۰
  ۳۴
  فیل آگاه - لندن، انگلستان

  دوزاری ، به قوانین عصر حجری و کپک زده تخصص میگه و افتخار هم میکنه ، چندش اوره رفتارشون
  1
  61
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۳
  ۴۲
  الفارد - وردینگ، انگلستان

  مرتیکه آخوند دوزاری! اصلا اسلام وهن انسانیت است.
  1
  57
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۶
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  کسی حق داره حکم دین رو اجرا کنه که خودش و رئیسش بی گناه باشند و مرتکب خطایی نشده باشند و مملکت رو بعد 44 سال به مرکز فساد تبدیل نکرده باشند! خوبه که هر هفته پرونده فساد مسئولین نظام دینی داره رو میشه و آفتابه دزد بدبخت باید دستش قطع بشه درحالیکه جلو چشم همه مملکت رو دارند میچاپند
  3
  53
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۴
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  خیر ندارد اگر داشت که یک بزمجه مثل تو می‌‌شد. قرن دو هزار. دست و پا می‌‌برند.‌ای گردنت بشکند که ۵۷ چنین ابلیس را نصیب ما کردید.
  4
  50
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۴
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  دقیقن درست میگه، چرا؟! برای اینکه دین اسلام ضد انسانیت است و در کتابش قرآن به وفور از قوانین ضد انسانی سخن بمیان اورده، بطوریکه مسلمانان اون زمان هم اعتراض داشتند و با قوانین وحشیانه مخالفت می‌کردند. قرآن هم در جا‌جای سوره‌ها و یا بعبارتی آیاتش از این معترضین گله‌مند بوده و هست. این دین چیزی برای بشریت به ارمغان نیاورده جز داستان‌های کپی پیست از اوهام ادیان دگر و آیات جنایی و زیرشکمی برای مردان جنگجو!! 😖😤
  2
  44
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۸
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  اما آخوند در همه چیز تخصص دارد که درباره همه امور نظر می‌دهد
  3
  39
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۰
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. این کار ابلیس و شیطان نبوده و نیست بل خواسته خدایشان الله!! که نشانه (آیت) و دلیل (حجت السلام) الله آنرا خوانده و به مقام آغا‌خونده (آخوند) اسلام رسیده‌. آنها دقیقن می‌دانند که این دین ضد بشری چقدر برای آدمهای نون به نرخ روز خور و جاه‌طلب استفاده می‌دهد. تا اسلام در ایران حاکم است ما با قوانین عقب افتاده و ضد بشری سر و کار داریم، متاسفانه!!😤.
  2
  32
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۹
  ۵۲
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان

  اخه بی شرف اگه قرار بر زندگی با اصول ۱۴۰۰ سال پیش هستش پس تو . میخوری از میز و صندلی عینک و ماشین استفاده میکنی و بجای خونه هم باید مثل ۱۴۰۰ سال پیش تو کپر زندگی کنی و بری صحرا واسه دفع حاجت .اشغال مفتخور
  0
  23
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۲
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  این چه فقه الیه که فقط برای آفتابه دزدها قابل اجراست !؟ در این فقه متعفن ، ساخته دست آخوند هرزه و فاسد ، برای دونه درشت‌های حکومتی که بوی گند اختلاس و رانت برشون داشته سخنی بمیون نیامده ، چون چاقو دسته خودشو نمیبُره !! لعنت بذات کثیفت آخوند با اون مذهب سرتاسر فریب و مسخره چندش آورت !!
  1
  29
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۶
  ۶۵
  خوش باور - تهران، ایران
  محمد و طفیلی های او تا زمانی که در مدینه حضور داشتند منبع درآمدشان راهزنی بود.و اکثر کاروانهایی که در آن مسیر بودند غارت کردند و علی از فعالان این شغل شریف بود ..بروید بمیرد تمامتان و مذهب وحشی تان .
  2
  10
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۱
  ۴۰
  paksan - ایران، ایران
  نه تو با این قیافه و تیوب به سر و سرووضع کثیف سر درمیاری. یارو اسمش فاضل هم نیست خودشو میچسبونه به کل آیت الله ها بعد این نمیتونه بگه از اقوام فاضل حالا لنکرانی نه فاضل اصفهانی هستش؟ مگه آیت الله شدن در این چهل سال سواد و فهم حوزی میخواد؟ آیت الله های این دوره که اینطوری باشند دیگه طلبه و روضه خون و منبری فقط یکسری اراجیف از بر کردند وگرنه چیزی بلد نیستند.
  0
  6
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.