برای نخستین بار در تاریخ، رودخانه دز در استان خوزستان خشک شد+ ویدیو

العربیه: به‌دنبال افزایش کم‌سابقه دما در استان خوزستان و سوءمدیریت در بخش آب، رود «دز» برای اولین بار خشک شد.

فاطمه کرم‌الله‌ چعب، مدیر انجمن محیط زیستی «رمانه» به خبرگزاری «ایرنا» گفت، این رود در روستاهای پایین‌دست بخش «شعیبیه» به دلیل «سوءمدیریت در بخش» آب، یک هفته است که «کاملا خشک شده و کف رودخانه مشخص است.»

کرم‌الله چعب تأکید کرد، این نخستین بار است که رود دز کاملا خشک می‌شود.

به گفته برخی رسانه‌های محلی، کشاورزان معترض معتقد هستند، سازمان آب و برق این استان، از روی عمد چنین اقدامی را انجام داده است.
در همین زمینه شهروندان شوشتر، دوشنبه 30 خرداد ،با انتشار ویدیویی از تلف شدن صد‌ها نوع ماهی در پی خشک شدن این رودخانه خبر دادند.

اهالی شوشتر و روستاهای توابع آن، احداث پروژه‌های انتقال آب را عامل اصلی خشک شدن دز می‌دانند و ضمن اعتراض، خواستار آزادسازی فوری حقابه رودخانه دز و جاری شدن آب در بستر آن هستند.

پیشتر برخی از کنش‌گران اجتماعی پویشی را راه‌انداخته بوده و خواستار توقف پروژه موسوم به «غدیر» و پایان انتقال آب از رود دز شده بودند.

احمد آوایی، نماینده مجلس ایران نیز انتقال آب از پایین‌دست دز را اقدامی غیرکارشناسی خوانده و به‌نقل از متخصصان هشدار داده بود، این امر منجر به نابودی بخشی از جلگه خوزستان خواهد شد.
افزایش کم‌سابقه دما
محمد سبزه‌زاری، مدیر کل هواشناسی استان خوزستان، با اشاره به شکسته‌شدن رکورد دمای این استان در 70 سال گذشته خبر داد، دمای هوا در شهر آبادان، دوشنبه 30 خرداد، به 52.2 درجه سانتی‌گراد رسید.

پس از آن‌که اداره کل هواشناسی این استان با اعلام سطح نارنجی، نسبت به افزایش دما هشدار داد، استانداری خوزستان از تعطیلی ادارات و نهادهای دولتی این استان در روز دوشنبه خبر داد.

مردم استان خوزستان بارها نسبت به سوءمدیریت در مسئله آب به خیابان‌ها آماده و اعتراض خود را نشان داده‌اند، اما این اعتراضات همواره با سرکوب نیروهای امنیتی مواجه شده است.
+78
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  مسئله گرمای هوا نیست. مشکل از بالاتر ها و قبل تر هاست وگرنه خوزستان همیشه منطقه گرمی بوده!
  2
  37
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۰۵:۵۰
  ۵۰
  ordak - بن، آلمان

  چوب خدا است که به ملت ایران میزنه بخاطر حماقت سال ۵۷ و دنبال یک توله سیک افتادن، بخاطر حسین پرستی و علی پرستی و خمینی پرستی و خوکزاده پرستی
  1
  22
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.