شارمهد در دادگاه به تلاش برای فروش اطلاعات موشکی سپاه به اف‌بی‌آی متهم شد

 جمشید شارمهد در دادگاه روز سه‌شنبهرادیو فردا: خبرگزاری‌ها در ایران روز سه‌شنبه، ۳۱ خرداد، از برگزاری چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده جمشید شارمهد، شهروند دوتابعیتی، در دادگاه انقلاب تهران خبر دادند.

در این جلسه، نماینده دادستان آقای شارمهد را به تلاش برای فروش اطلاعات برنامه موشکی سپاه به اف‌بی‌آی متهم کرد.

در تصاویری که از چهارمین جلسه دادگاه شارمهد منتشر شده، این شهروند ایران و آلمان کاملا تکیده شده و به نظر می‌رسد که شرایط جسمی او اصلا مناسب نیست.

ابوالقاسم صلواتی، قاضی این دادگاه، در ابتدای جلسه گفت که این جلسه، با حضور مستشار دادگاه، وکیل مدافع و نماینده دادستان در اجرای ماده ۳۵۲ قانون آیین دادرسی کیفری به صورت علنی برگزار می‌شود.

جلسه چهارم نیز به قرائت کیفرخواست آقای شارمهد اختصاص داشت. در سه جلسه قبلی نیز کیفرخواست این شهروند ایرانی-آلمانی قرائت شده بود.
نماینده دادستان هنگام قرائت کیفرخواست، یکی از اتهامات جمشید شارمهد را «افشای اطلاعات طبقه‌بندی شده در خصوص اطلاعات موشکی سپاه پاسداران» از طریق انجمن پادشاهی ایرانیان عنوان کرد.

وی اضافه کرد که این زندانی دوتابعیتی «قصد داشت آدرس و مختصات ده سایت موشکی سپاه پاسداران را افشا کند».

نماینده دادستان همچنین مدعی شد که جمشید شارمهد «در اقاریر خود اعلام کرد که اطلاعات ۱۰ آشیانه سپاه قرار بود به ما به فروش برسد، اطلاعات مختصات موشکی سپاه را برای سازمان اف‌بی‌آی بردم، اما آن‌ها رغبتی به صحبت‌های من نشان ندادند؛ لذا پس از این واقعه دو مورد از اطلاعات را در تلویزیون تندر منتشر کردم، اما با این حال کسی حاضر نشد تا این اطلاعات را از ما بخرد.»

اف‌بی‌آی پلیس داخلی و فدرال ایالات متحده است و اطلاعات نظامی در حوزه کاری آن نیست. همچنین با توجه به عکس‌های تازه از آقای شارمهد مشخص نیست که او در صحت و سلامت و از روی اختیار به این مورد اتهامی «اقرار» کرده باشد.

جمشید شارمهد در مرداد سال ۱۳۹۹ در جریان سفری به امارات متحده عربی در دبی توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ربوده و به ایران منتقل شد.

رسانه‌های رسمی و نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی با انتشار این خبر در روز ۱۱ مرداد همان سال، این شهروند دوتابعیتی را به عنوان رئیس «گروه تندر» (رسانه منتسب به انجمن پادشاهی ایران در آمریکا) معرفی کردند.

خانواده آقای شارمهد بارها اعلام کرده‌اند که با توجه به اتهام «افساد فی‌الارض» علیه این زندانی ۶۶ ساله در دادگاه انقلاب تهران، او در معرض خطر اعدام قرار دارد و از نهادهای حقوق بشری بین‌المللی و دولت‌ها خواسته‌اند که برای نجات جان او اقدام کنند.

غزاله شارمهد، دختر او، پیش از این در توییتی نوشته بود که پدرش، از تنگی نفس رنج می‌برد و داروهایش را به اندازه کافی یا به‌موقع دریافت نمی‌کند.

وی به رادیوفردا نیز گفته است که شرایط جسمی پدرش، مناسب نیست و وی در انفرادی دچار بیماری فشار خون شده است.

نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی بارها شهروندان دوتابعیتی ایرانی و نیز شهروندان خارجی را به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» و «جاسوسی» بازداشت کرده‌ و در مواردی آن‌ها را در مذاکره با کشورهای غربی به عنوان اهرم فشار و ابزار «باج‌گیری» در سیاست خارجی به‌کار گرفته‌اند.
+14
رأی دهید
-61

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران

  مردم را با همین دروغ‌هاشون اغفال کردند مردم افتخار کنید
  11
  49
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۱
  ۳۴
  khyar - اوپسالا، سوئد

  این جمشید مثلا گنده و ....داره براندازا بودا، خدا زده ایران هم نه هزار کیلومتری ایران بود که مثل جوجه تیغی توی گونی شد و سه سوت بعد چشاشو باز کرد دید ای وای کجاست . حالا هم شما اگر ...شو دارید بجای … وز …. وز کردن پاشید برید ایران نه ها پونصد کیلومتری ایران و براندازی کنید ، مواد لازمه را ندارید ؟ پس لطفا ...
  86
  18
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۳
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  این شخص نمیتونه دو تابعیتی باشه چون پیش از دستگیری سالها علیه آخوندها از طریق رادیو فعالیت میکرده پس نمیتونسته تابعیت ایران را داشته باشه دوما اون اطلاعات موشکی یا فشفشکی اگر مهم بود که کلی گیرش میامد پس همچین اطلاعات ناب و بدرد بخوری نبوده شاید اصلا نشه اسمش رو اطلاعات گذاشت
  15
  43
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۶
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن
  بیشرفها ریش و قیچی دست خودشونه ، شده خود .....و خود خندی !! غازی کیلویی ( صلواتی ) بی فانوس به مرحوم روح الله زم ، اتهام ساخت موشک و استفاده از اون علیه اهداف سپاه رو زده بود !! این تخم عجق وجقای ، جد اندر جد شهرنویی ، خودشون از این اتهامات بی اساس و مسخره ، خندشون نمیگیره !!؟ بر ذات متعفنتون لعنت ، امسال فاتحتون خوندست ، یکی یکی طناب بدور گردن و پرواز بسوی خمینی...... !!
  8
  21
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۹
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  [::khyar - اوپسالا، سوئد::]. حالا نه تو خیلی شهامت و شجاعت داری کاملا معلومه داری از داخل ایران زر و زور میکنی دوما یک پیرمردی که پارکینسون داره و یک رادیو فکسنی هم داشته که صد نفر هم بهش گوش نمیدادند رو گرفتند حالا فکر میکنند که فتح پطرپوت کردند اگر راست میگید پس چرا وجود اینو ندارید که آن کسانی رو که در داخل ایران زیر گوش و چشمتون دارند هر هفته یکی دو عملیات انجام میدهند رو بگیرید و بعد از این هم ضربات سنگین تر رو نوش جان خواهید کرد بدون اینکه بفهمید از کجا خوردید
  8
  22
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۲
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت

  روح الله زم .حبیب چعب .جمشید شارمهد .یکی یکی افتادن تو دام .به امید روزی که بقیه اوباش و دشمنان ایران مانند....
  35
  10
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۳
  ۵۶
  Ahmad1345 - گوتنبرگ، سوئد
  امیدوارم این رفتار را هیچ وقت تحمل نکنیم. "اعترافات" زیر شکنجه از نظر حقوقی بی ارزش است. حالا طرف میخواهد مجاهد باشد توده ای باشد ملی گرا باشد یا سلطنت طلب باشد. با هیچ کسی نباید چنین رفتاری کرد.
  8
  24
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۸
  ۵۹
  رها از جهل - اوین، ایران
  هنوز نمیتوان نظری در مورد این خبر داد. باید صبر کرد ببینیم علامه های دهر و فیلسوفان مشرق زمین این سایت چون ....تشت و سبک مغز و گاری های همیشه چاویدان چه نظری دارند!!!!
  10
  14
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۳
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::khyar - اوپسالا، سوئد::]. فقط همین رو بگم که مواز لازمه اش جلوی چشمته. حالا خودت با توجه به ابعاد فیزیکی حساب کن که بقیه مواد کجا جاساز شده
  2
  3
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۵
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  نمیدونستم اف بی آی رفته تو کار خرید و فروش اطلاعات ابگرمکن
  4
  11
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۷
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  بچه کلفت ها باید زر و زور نکنند و همچنان فنا در جهل بمانند.
  3
  1
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۱
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::سرزمین اریا - کویت ، کویت::]. دقیقا! به امید اونروزی که اوباش و دشمنان ایران رو بریزیم تو دریا. تو هم از الان فکر مایو باش
  6
  12
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۱
  ۳۴
  khyar - اوپسالا، سوئد
  [::گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان::]. هاها حالا که تو‌پوزی خوردید شد پیرمرد پارکینسونی با یک رادیو فکسنی ، اینو خوب اومدی ، زیرانداز یعنی همین و زیراندازی کردنتون هم همین مدلی ه ،به سه سوت به شکر خوری و غلط کردن می افتید و پشت کسی را که جلو افتاده خالی میکنید ، شاهتون مم رضا هم همین مدلی بود زودتر از همه نفر اول چمدون بدست میزد به چاک .
  15
  6
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۷
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  [::khyar - اوپسالا، سوئد::]. فعلا برید بگردید و ببینید عصای موسی تا کجاتون رفته که نمیتونید پیداش کنید و قراره تا کجاها بره این آقای شارمهد به دلیل گرفتاری مالی راه افتاد بره هندوستان که به دلیل کرونا سر از امارات درآورد این اگر یک آدمی بود که فعالیت هاش مورد قبول حتی هزاران نفر هم میبود دیگه مشکل اقتصادی پیدا نمیکرد و یا اگر دستش تو دست به قول شماها آمریکا و اسرائیل بود گرفتار مشکل اقتصادی نمیشد این یک شخصی بود با فعالیت رادیویی محدود ارنستو چه گوارا هم نبود
  6
  5
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۲
  ۴۷
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  اگر برای فروش اطلاعات جای آف ب ای می‌گفتند اسقف دزموند تو تو یا نلسون ماندلا یا محمد ابن عبدالوحاب میگفتند باورش راحتر بود،اخه مردک اف بی ای چه ربطی به موشک داره،مثل اینه که بگی رییس خررو سازی پراید می‌خواسته اطلاعات سری میل گاردن ده چرخ قپانی را بفروشند به شعبان استخوانی
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۱
  ۵۲
  ابن ملجم(ع) - مونیخ، آلمان
  اخه مردک بی سواد تو اصلا میدونی اف بی ای کارش چیه؟، بعدش هم مگر تو اون مملکت جایی مونده که به اسم سری بشه ازش نام برد،تو روز روشن ۱ تن مدرک حساس مملکت بار وانت میشه ابگار نون خشکه است از مملکت میبرنش بیرون و تو میگی امریکا دنبال اصرار موشکی سپاه و پایگاه مخفی سپاه است، کافیه بگن سرخر سلامی علم غیب داره،فردا برای اصرارش حتی رنگ خشتک مامی جونش را هم لو م،یده چه رسد به ابگرمکنهای پر از باروت ساخت سپاه
  0
  4
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.