وال استریت ژورنال: اسرائیل «دکترین اختاپوس» علیه برنامه هسته‌ای ایران را کلید زده‌است

 تصویر ماهواره‌ای از تاسیسات هسته‌‌ای ایران در کرج که ایران گفت در یک «خرابکاری» آسیب دیدصدای آمریکا: روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال می‌نویسد که افراد آگاه به یک استراتژی جدید اسرائیل می‌گویند ‌این کشور مشغول پیگیری «دکترین اختاپوس» است که طیف گسترده‌تری از اهداف اساسی در ایران را هدف قرار‌ می‌دهد.

این گزارش می‌گوید که این اقدامات تازه، جدیدترین نسخه تکامل یافته یک استراتژی اعلام شده از سوی نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، است که «دکترین اختاپوس» نام دارد. هدف کلی استراتژی «دکترین اختاپوس» کشاندن نبرد اسرائیل با ایران به داخل مرزهای ایران است. اسرائیل سال‌ها با نیروهای نیابتی ایران در خارج از این کشور درگیر بوده است.

هدف کنونی این برنامه جلوگیری از ساخت کلاهک هسته‌ای، و موشکی است که بتواند چنین کلاهکی را حمل کند. کارزار اسرائیل همچنین ضربه به برنامه توسعه پهپادهای ایران را در بر می‌گیرد.

نفتالی بنت در اوایل ماه جاری میلادی در یک کمیته پارلمانی گفت: «در سال گذشته، دولت اسرائیل علیه سر اختاپوس تروریست اقدام کرده است، و نه فقط علیه بازوهای آن، آنطوری که در دهه‌های گذشته صورت گرفته است.»

بنت گفت: «روزهای مصونیت، که در آن ایران به اسرائیل حمله می‌کند و تروریسم را از طریق نیابتی‌های منطقه‌ای خود گسترش می‌دهد، اما آسیبی نمی‌دید، به پایان رسیده است.»

افراد آگاه به کارزار تازه اسرائیل می‌گویند که این کشور در سال گذشته با استفاده از پهپادهای کوچک، به تاسیسات هسته‌ای ایران حمله کرده و از این طریق عملیات خود علیه ایران را تشدید کرده است.

ایران اخیرا اسرائیل را به کشتن یک مقام ارشد سپاه در تهران در ماه گذشته میلادی متهم کرد. اسرائیل طبق یک سنت دیرین، از رد یا قبول مسئولیت آن حمله خودداری کرد.

همچنین شمار دیگری از ایرانی‌های درگیر در برنامه‌های تحقیقاتی هسته‌ای و نظامی این کشور اخیرا به طور مشکوکی جان باخته‌اند. اکنون این سؤال پیش آمده است که آیا اسرائیل مسئول مرگ آنها بوده است یا خیر.

به گفته افراد آگاه، اسرائیل پس از سال‌ها تمرکز روی تلاش‌های مخفیانه علیه برنامه هسته‌ای ایران، متوجه شده است که ایران در حال حاضر در تولید اورانیوم با درجه تسلیحاتی، پیشرفت قابل‌توجهی داشته است و به همین دلیل کارزار خود را گسترش داده است.

افراد آگاه به کارزار مخفی تکامل‌یافته اسرائیل گفتند که هدف این برنامه اکنون جلوگیری از تولید کلاهک هسته‌ای، و همچنین موشکی است که بتواند چنین کلاهکی را حمل کند.

به نوشته وال استریت ژورنال، اسرائیل از سال ۲۰۱۷ تاکنون بیش از ۴۰۰ حمله هوایی علیه ایران و متحدانش در سوریه انجام داده است.
+53
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  آتشی که ملا، سالیانی به جان منطقه انداخته بود ، به سبب بادهای مخالف دارد به عبای ملا برمیگردد !!!
  5
  41
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۴
  ۵۶
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  آقا ادامه بدین تا همه این بسیجی ها و پاسدارها به درک واصل بشن چون اینها تنها کسانی هستند که حامی سید علی گدا و اعوان و انصارش هستند!
  6
  43
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۳
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش

  سربازان گمنام حضرت موسی سر اختاپوس فراموش نشود. توله های افعی و اختاپوس هم که در آمریکا و کانادا هستند
  6
  43
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۴
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  فعلا برن یه حکومت تشکیل بدن بعد بیان سراغ اختاپوس .تو تشکیل حکومت موندن و هر روز یه جای اسرائیل آتش میگیره و یا یه جایی مورد حمله سایبری قرار میگیره .نمیدونن از کجا دارن میخورن . فعلا سرشون تو شلوار اختاپوس هست تا برسن به سر اختاپوس کلی زمان نیاز داره
  25
  6
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.