نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل:‌ به عقاید دینی افراد احترام بگذارید

صدای آمریکا: گسترش اهانت به افراد بر مبنای عقاید دینی، چالش اساسی ترویج همزیستی مسالمت آمیز و بردباری میان ملت‌ها است.

مجید تخت‌روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری‌اسلامی در سازمان ملل در نشست مجمع عمومی این سازمان که به منظور گرامیداشت روز جهانی مقابله با نفرت‌پراکنی برگزار شد، با هشدار نسبت به روند رو به رشد اسلام‌هراسی در جهان گفت :«گسترش نفرت پراکنی، تبعیض و خشونت باعث تحمیل رنج‌هایی بزرگ به جوامع مسلمان در کشورهای مختلف شده‌ است.»

او اما بدون اشاره‌ به رنج و تبعیض نسبت به اقلیت‌های دینی و اعتقادی در جمهوری اسلامی ایران افزود:« روند اسلام‌هراسی در سایه بی‌عملی برخی دولت‌ها در مقابله با اقدامات گروه‌های ضداسلامی و ترویج آن توسط رسانه‌های ضد‌اسلامی، منجر به وقوع اقداماتی سیاسی نظیر محدودیت حجاب، قرآن سوزی و توهین به نمادهای دینی در شماری از کشورها شده‌ است.»

با این که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ادیان مسیحیت، یهودیت، و زرتشتی به رسمیت شناخته شده، اما از بهمن سال ۵۷ و با پیروزی انقلاب اسلامی، فشار بر اقلیت‌های مذهبی در ایران شدت گرفته است.

در ایران پیروان ادیانی مانند بهائیت از تمام حقوق مادی و معنوی خود بی‌بهره هستند و حتی پیروان سه دین زرتشتی، یهودی، و مسیحی نیز مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

سفیر جمهوری‌ اسلامی در سازمان ملل بر ضرورت توجه ویژه به موضوع آزار زنان و دختران مسلمان به دلیل پوشش حجاب آنها تاکید‌ کرد و گفت:« چنین گرایش‌های مبتنی بر اسلام‌هراسی محیطی مساعد برای خشونت و افراط‌ گرایی خشونت‌آمیز ایجاد‌ کرده‌ که تهدیدی جدی برای انسجام اجتماعی و همچنین امنیت و رفاه همه جوامع است.»

این در حالی است که حجاب اجباری در جمهوری اسلامی در ۴۰ سال گذشته به اصلی‌ترین عامل تبعیض و آزار زنان در ایران تبدیل شده‌ است.

تنها ۲۵ روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی، روح الله خمینی در سخنرانی خود اشاره کرد که زنان باید حجاب اسلامی داشته باشند، و این آغازی بود بر تحمیل حجاب بر بانوان ایران.

نخستین حرکت اعتراضی در ایران توسط بانوان شکل گرفت که مخالف این اجبار بودند. اما سرکوب این اعتراض با شعار «یا روسری یا توسری» این اجبار را شکل رسمی بخشید. پس از آن بانوانی که این اجبار را بر نمی‌تابیدند، به شکل‌های گوناگون به مخالفت با آن برخاستند ولی هر بار به شکلی سرکوب شدند.

گفتنی است، براساس قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل که سال گذشته به تصویب رسید، ۱۸ ژوئن به عنوان روز جهانی مقابله با نفرت پراکنی نامگذاری شده‌است.
+7
رأی دهید
-109

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  از آدمی که یک تخته کم داره و روانی هم هست چه انتظاری دارید؟
  3
  72
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۴
  ۶۱
  mina minavand - هانور، آلمان

  این همه پررویی من ندیدم.هر موقع در کشور به مسیحی ها،یهودیها،بهایی ها و حتی مسلمونها احترام گذاشتید بهتون احترام میذارن. دنیا با شما مسلمونها مشگل دارند.
  3
  72
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۷
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  خففففه شو ! به خاطره همین احترام بیش از اندازه رژیم هست که اقلیت‌های مذهبی در ایران اینگونه تحت فشار و آزار و ارعاب هستند؟
  3
  74
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۶
  ۳۲
  arian1 - ابادان، ایران

  مگر خود ج.ا. به عقاید دیگران احترام گذاشته است که حالا درخواست احترام از دیگران را می کند. مگر بهایی و مسیحی و اتئیست در نزد آخوندها محترم بوده اند؟
  6
  68
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۹
  ۷۵
  hassan1326 - تهران، ایران

  ج.ا تمام ۷ میلیارد جمعیت کره زمین را دشمن یا غیرخودی میداند ، خودی های نظام اسلامی به ۳۰۰۰ نفر هم نمیرسد ، و ج.ا اگر بتواند ببمب اتم دسترسی پیدا کند نسل دشمنان اسلام بروایت خودش وغیر خودی را ریشه کن میکند ، بله دنیا از داعش ،القاعده، واز تمام مشابهین ج.ا میترسد !.
  6
  48
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۶
  ۴۰
  mehran_pahlavichi - لندن، انگلستان

  شناخت از اسلام تبدیل به اسلام هراسی میشه. چون این دین اهریمنی چیزی جز قتل، نفاق، دشمنی و ویرانی چیزی برای بشریت نداشته. هر کشوری آزاده که مسلمان باقی بمانه، اما من به عنوان یک ایرانی، خواستار از بین رفتن این دین با همه ریشه ها و وابستگی هاش از کشورم هستم.
  3
  33
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۴
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران

  به جانیان و قاتلان و دزدان احترام بگذارید تا کارشان را بی مزاحمت انجام بدهند
  4
  34
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۳
  ۵۵
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  42 ساله همین ...را میخورید بدون اینکه خودتون اینکارو بکنید. این فقط از دهن کثیف یه مسلمون اونم از نوع شیعه میاد بیرون.
  4
  35
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۹
  ۵۳
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  به این البته می گن فرار رو به جلو. جالب اینکه ضربه ای که خود این حضرات و حکومت ولایی به اسلام زدند در دنیا بی نظیره. چنان تیشه ای به ریشه اسلام مخصوصا اسلام شیعه زدن که بعد از سقوط قریب الوقوعشون تا قرنها کسی جرعت دم زدن از اسلام رو در ایران پیدا نکنه. شاید کشور ما اولین کشور اسلامی باشه که رنسانس اسلامی رو تجربه میکنه.
  1
  34
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۵
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  حکومت اسلامی از بدو تولدش حداقل از ۱۲۰۰ سال پیش انواع هراسی را تجربه کرده و تا ابد و دهر انسان هراسی دارد. 😤 از مسلمان هراسی در اسلام (نمونه خوارج) و یهودی ستیزی بگیر تا بهائی‌هراسی. احتیاج نداریم از کثافتکاری ج.ا. بعنوان هراسی استفاده کنیم وقتی خودتون از رئیس‌جمهور‌های قبلیتان، رئیس جمهور هراسی دارید. از استمراریهایی مثل خاتمی هراس دارید، یک سوال باقیست شما از چی هراس ندارید؟! جواب، از این که ایران را به ویرانه تبدیل کردیم ما امتی‌ها!! 😖
  1
  35
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۳
  ۵۲
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان
  چقدر این موجودات میتونن وقیح باشن، اخه بی ناموس شما در۴۳ سال گذشته واسه کدوم غیر شیعه حق زندگی قائل شدید؟ حتما بهایئ هایی که اعدام کردید وتمام اموال شون رو بالا کشیدید داوطلب اعدام شدن بودن ؟؟؟
  1
  18
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.