راست و دروغ آن‌چه در باره ورزش و سلامتی می‌گویند

در باره ورزش بسیار گفته شده. می‌گویند ورزش تنها هنگامی موثر است که تا آستانه درد پیش رود؛ منیزیم برای برطرف کردن گرفتگی عضلانی موثر است یا ورزشکاران باید نوشیدنی‌های انرژی‌زا بنوشند. این دیدگاه‌ها تا چه حد دقیق است؟
ورزشی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنددرست است. دست‌کم برای ورزش‌های استقامت مناسب. فعالیت بدن سبب می‌شود که قلب و عضلات فعال شوند، اما ورزش افراطی سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند. چندبار در هفته ورزش‌های استقامت مناسب بهترین راه برای تقویت سیستم ایمنی بدن است.
ورزش تنها هنگامی موثر است که تا آستانه درد پیش روددرست نیست. باید بدن فعال شود، اما نه تا حد درد. درد عضلانی پس از ورزش نیز نشانه موثر بودن ورزش نیست. باید از کار کشیدن بیش از حدعضلات تا حد ممکن دوری کرد. برای رسیدن به نتیجه مطلوب ورزشی باید سه تا پنج بار در هفته و هربار نیم ساعت ورزش کرد.
هرچه سریع تر بدوید، بهتر استدرست نیست. بسیاری از دونده‌ها این اشتباه را می‌کنند و فکر می‌کنند هرچه سریع تر بدوند، بهتر است. باید در آغاز دویدن سرعتی را تعیین کنید که بتوانید در مدتی طولانی همان سرعت را حفظ کرده و خسته نشوید. چنان بدوید که بتوانید در هنگام دویدن با کسی صحبت کنید.
 کسی که سخت‌تر تمرین می‌کند چربی بیشتری می‌سوزانددرست نیست. ایده‌آل برای سوزاندن چربی بیشتر و کم کردن وزن بدن، ورزش‌های استقامتی هستند مانند شنا، دوچرخه سواری، دویدن، پیاده روی، رول‌اسکیت، پیاده روی یا اروبیک. ورزش عضلانی بیشتر می‌تواند به افزایش کالری مصرفی منجر شود.
نوشیدنی‌های انرژی‌زا، ایده آل برای ورزشکاراندرست نیست. نوشابه‌های انرژی‌زا از جمله حاوی مواد معدنی، نمک و گاهی پروتئین و دیگر مواد افزودنی هستند. ورزشکاران اما به نوشابه‌ای حاوی سدیم و منیزیم احتیاج دارند تا به این ترتیب بتوانند موادی که به صورت عرق از بدن دفع کرده‌اند را جایگزین کنند.
منیزیم علیه گرفتگی عضلانیورزشکاران برای تاثیر بخشی احتیاج به منیزیم ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرمی دارند. با این مقدار منیزیم اما امکان اسهال به شدت افزایش می‌یابد. مصرف منیزیم در ضمن می‌تواند به خستگی شخص منتهی شود.
حرکات کششی مانع پارگی عضلات می‌شوندحرکات کششی سبب آرامش عضلات و بوجود آمدن احساس شادابی در بدن می‌شوند. حرکات کششی اما گرچه بسیار مفیدند، مانع پارگی عضلات نمی‌شوند.
کسی که عرق می‌کند سرحال نیستدرست نیست، زیرا ورزشکاران تمرین کرده، بیشتر از دیگران عرق می‌ریزند. عرق کردن نوعی تنظیم حرارت بدن در میان ورزشکاران است. بدن ورزشکاران حرفه‌ای با ایجاد مقدار زیادی عرق سبب خنک شدن بدن می‌شود. بنابراین آن که عرق می‌کند، سالم و سرحال است.
کسی که بیشتر عرق می‌کند باید نوشابه بیشتری بنوشددرست نیست. بدن انسان در هر ساعت می‌تواند فقط ۸/ ۰ لیتر نوشابه را تنظیم کند. مصرف بیش از حد نوشیدنی این خطر را بوجود می‌آورد که مواد معدنی ضروری بدن در مایع موجود شناور شده و حتی غرق شوند.
کم کردن وزن بدن از راه ورزشدر کوتاه مدت درست نیست. و در طولانی مدت امکان کاهش وزن بدن تنها در ترکیب ورزش با یک رژیم غذایی متعادل وجود دارد. ورزش سلول‌های چربی را به سلول‌های عضلانی تبدیل می‌کند و همین سلول‌های عضلانی در حالت استراحت انرژی بیشتری نسبت به سلول‌های چربی می‌سوزانند. به همین دلیل تنها ترکیبی از رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم می‌تواند به کاهش وزن اضافی بدن منجر شود.
ورزش سبب سینه‌هایی افتاده می‌شوددرست نیست. از راه ورزش استقامت متعادل جریان خون در سینه نیز افزایش می‌یابد، عضلات سینه قوی‌تر می‌شوند و بافت‌های چربی سینه کاهش می‌یابند. فرم پستان‌ها اما بیشتر ارثی است و در پی ورزش تغییری نمی‌کند.
چربی بدن پس از ۳۰ دقیقه آغاز به آب شدن می‌کند
حتی کسانی که آرام می‌دوند، از همان قدم اول آغاز به آب کردن چربی‌بدن‌شان می‌کنند. البته آب شدن چربی در آغاز ورزش بسیار کم است و بهترین حالت آب شدن چربی‌های بدن پس از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش است.
ورزش با شکم خالیکسی که صبح زود با معده‌ای خالی ورزش کند کربوهیدرات کمتری برای مصرف در بدن دارد و بدن به همین علت برای تولید انرژی به سوزاندن چربی‌های موجود می‌پردازد. آن‌چه مهم است مصرف از انبارهای انرژی قابل دسترس در بدن است.
ناتوانی جنسی در پی دوچرخه سواریکاملا درست نیست. دوچرخه سواران بنام آلمان و جهان ناتوانی جنسی نداشته‌اند. اریک زابل یک پسر و یان اولریش دوفرزند دارد. لنس آرمسترانگ نیز سه فرزند دارد. اما تحقیقات مختلف نشان داده‌اند که فرم بدن در حالت دوچرخه سواری تاثیراتی منفی بر شور و برانگیختگی جنسی مردان دارد.
قبل از شنا نباید غذا خورددرست نیست. کسی که گرسنه است باید قبل از شنا کردن کمی غذا بخورد. اما بهتر است غذای زیاد را پس از شنا خورد، زیرا بدن باید در صورت خوردن غذا قبل از شنا، در هنگام ورزش به هضم غذا نیز بپردازد. این اقدام بدن را گرچه خسته می‌کند، اما به سلامتی بدن ضربه‌ای نمی‌زند.
+9
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.