احتمال کاهش پیشرفت سرطان تخمدان با مصرف ویتامین D

دویچه وله: طبق یک مطالعه آزمایشگاهی، ویتامین D احتمالا از گسترش سلول‌های سرطانی تخمدان به سایر اندام‌های اصلی جلوگیری می‌کند.

به‌گزارش بیزینس‌اینسایدر محققان دانشکده پزشکی دانشگاه ناگویا در ژاپن دریافتند ویتامین D با فرآیندی که سلول‌های سرطانی تخمدان برای گسترش به اندام‌های مختلف استفاده می‌کنند، مقابله می‌کند.

نتایج این مطالعه البته هنوز قطعی نیست زیرا محققان از مدل‌های ریاضی برای یافتن نتایج خود استفاده کردند، نه از طریق یک کارآزمایی بالینی کنترل‌شده.

با‌این‌حال، محققان گفتند که از یافته‌های خود هیجان‌زده هستند؛ یافته‌هایی که به حوزه وسیع‌تری از تحقیقات در مورد سطوح پایین ویتامین D و خطر ابتلا به سرطان تخمدان کمک می‌کند.

سطح پایین ویتامین D ممکن است با خطر ابتلا به سرطان مرتبط باشد، اما تعداد کمی از آزمایش‌های بالینی شواهد روشنی در این زمینه پیدا کرده‌اند.

بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریکا، سرطان تخمدان رتبه پنجم مرگ‌و‌میر ناشی از سرطان را در میان زنان دارد و نسبت به سایر سرطان‌های دستگاه تناسلی زنان، عامل مرگ‌و‌میر بیشتری بوده است. سرطان تخمدان به دلیل پنهان بودن علائم مانند نفخ و درد شکم می‌تواند سال‌ها توسط بیماران تشخیص داده نشود.

پیش‌ از‌ این نیز یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ روی ژن‌های بیش از ۳۱ هزار زن اروپایی نشان داد که غلظت کم ویتامین D با خطر بالاتر سرطان تخمدان مرتبط است.

اکثر مردم می‌توانند روزانه ویتامین D کافی را از طریق نور خورشید دریافت کنند. با‌این‌حال، بسیاری از جمعیت جهان به ‌اندازه‌ کافی این ویتامین را دریافت نمی‌کنند. افرادی که در خانه کار می‌کنند، دور از خط استوا زندگی می‌کنند، پوست تیره دارند و مسن‌تر هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کمبود ویتامین D هستند.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.