هماهنگی اسرائیل و آمریکا برای حمله به مواضع ایران در سوریه

العربیه: مقامات فعلی و سابق آمریکا گفته‌اند، اسرائیل به طور غیرعلنی با ایالات متحده در بسیاری از حملات هوایی علیه اهداف ایرانی در سوریه هماهنگی می‌کند.

روزنامه «وال‌استریت ژورنال»، پنج‌شنبه 26 خرداد، ضمن اعلام این خبر، نوشت: «هماهنگی این دو متحد به این جهت است که هر دو با یک میدان نبرد مملو از گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران و پیکارجویان خارجی روبرو هستند.»

در این رابطه اما مقامات آمریکایی در مورد حملات اسرائیل که با هدف قطع جریان ارسال تسلیحات پیشرفته تهران به حزب‌الله لبنان و مبارزه با حضور نظامی و نیابتی ایران در سوریه صورت می‌گیرد، اظهار نظری نکرده‌اند.

با این حال به گزارش وال‌استریت ژورنال، در پشت صحنه، بسیاری از مأموریت‌های اسرائیل برای چندین سال گذشته توسط مقامات ارشد فرماندهی مرکزی ایالات متحده و پنتاگون بررسی و تایید شده است.

این روزنامه نوشت: «هدف ایالات متحده این است که اطمینان حاصل کند حملات اسرائیل در کارزار نظامی آمریکا علیه داعش که خلافت خودخوانده آن نابود شده اما در تلاش است تا دوباره احیا شود، تداخلی نداشته باشد.»

این هماهنگی رسمی قبلاً گزارش نشده بود، و محرمانه بودن آن نشان می‌دهد که چگونه واشنگتن به دنبال حمایت از متحد اسرائیلی خود بوده است، بدون اینکه وارد جنگ سایه اسرائیل علیه ایران شود.

به نوشته وال‌استریت ژورنال، اکثریت قریب به اتفاق این حملات هوایی اسرائیل مورد تایید ایالات متحده بوده است. اما مقامات فعلی و سابق می‌گویند که ایالات متحده تمامی موارد عملیات اسرائیل در سوریه را بررسی نمی‌کند.

دنیس راس، فرستاده سابق آمریکا برای ماموریت صلح در خاورمیانه، ضمن اشاره به حمایت ضمنی آمریکا از اسرائیل، به وال‌استریت ژورنال گفت: «اگر هماهنگی و عدم تعارض وجود نداشته باشد، غیرمسئولانه خواهد بود، زیرا این خطر وجود دارد که ما سهوا دچار مشکل شویم.»

اسرائیل مدت‌هاست که نزدیک‌ترین متحد نظامی آمریکا در خاورمیانه بوده، اما واشینگتن گاهی به دنبال کم‌اهمیت جلوه دادن این روابط در مواجهه با چالش‌های سیاست خارجی در منطقه بوده است.

هدف نظامی آمریکا در سوریه از سال 2014، شکست داعش بوده است. با این حال حضور فزاینده نیروهای سپاه و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران، که به حمایت از رژیم اسد کمک کرده‌اند، به پیچیدگی صحنه افزوده است.

ایالات متحده چندین حمله هوایی و توپخانه‌ای را در سوریه و غرب عراق علیه شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در پاسخ به حملات موشکی و پهپادی به نیروهای آمریکایی انجام داده است. اما تلاش کرده است تا این کار را بدون تشدید تنش‌های نظامی با تهران انجام دهد. چرا که دولت بایدن همچنان امیدوار است که ایران با احیای توافق 2015 موافقت کند.

در سوی دیگر اما اسراییل در حمله به عوامل ایرانی یا شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران تردیدی نداشته است. ارتش اسرائیل در ماه آوریل به وال‌استریت ژورنال گفت که از سال 2017، اسرائیل بیش از 400 حمله هوایی در سوریه و سایر مناطق خاورمیانه انجام داده است.
+57
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  نظام اخوندی تصمیمش را گرفته , حتی به مواضعش در داخل ایران هم حمله شود دست از غنی کردن بیشتر اورنیم برای ساخت بمب اتم بر نمیدارد.
  12
  7
  جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۷
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  تا روسیه در اوکراین مشغول است اینها می خواهند رژیم در ایران وسوریه روسیه را تغیر دهند و روسیه هم توانی برای برگشت به سوریه و حتی لیبی ندارد. روسیه داره در جهت منافع غرب و آمریکا حرکت می کند . حتی می خواهند قسمتهایی از خاک اوکراین را به روسیه واگذار کنند تا جنگ را توقف کنند اما تحریمها را ادامه خواهند داد و لوله های گاز به اروپا از لیبی الجزایر و قطر و حتی آذربایجان و ترکمنستان در کمتر از 3 سال تکمیا می شود و تا آن زمان می خواهند روسیه را اداره کنند بعد واردات گاز روسیه را به صفر می رسانند و هند و چین را تهدید می کنند اگر نفت و گازی از روسیه وارد کنند مورد تحریم قرار می گیرند. اما می خواهند تا 3 یا 4 سال روسیه را اداره کنن چون فهمیدند روسیه شریک تجاری قابل اعتمادی نیست و اگر دوباره قدرتمند شود مشکل زیادی برای بقیه دنیا ایجاد خواهد کرد. اقتصاد روسیه دیگر به همین راحتی بازسازی نمی شود و اجازه نمی هند راحت وارد تجارت دنیا شود . مطمن باشید با ادامه تحریمها نه پوتین بلکه جانشین هایش التماس خواهند کرد تا خاک اوکراین را پس دهند تا تحریمها لغو شوند چون اشغال 20 درصد خاک اگراین ارزشش را نخواهد د
  4
  9
  جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۰
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  کل غرب و اسقاطیل جمع شدن بشار اسد رو ساقط کنن .نتونستن .کارشون شده بمباران فقط .ما از آن چیزی که فکر می‌کنید به اسقاطیل نزدیک تر هستیم
  11
  3
  جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۵
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این طبیعی است که دو کشور متحد با هماهنگی به مواضعی حمله کنند تا تداخل روی نداده و نیروهای خودی مورد تهاجم قرار نگیرند
  3
  6
  جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۸
  ۵۰
  ordak - بن، آلمان
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. ببینم این سیاست را در مدرسه عالی تموچین خوندی عقل کل.تذه دیگه چنگیز و چرچیل هر دو با و شروع میشن.
  0
  2
  شنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.