آرژانتین اعلام کرد که هیچیکدام از خدمه پرواز ونزوئلا عضو سپاه قدس نیستند

عکس از آرشیو، شرکت هواپیمایی ماهاندویچه وله: آرژانتین اعلام کرد هیچیک از ۱۹ خدمه هواپیمای باری ونزوئلا که در این کشور توقیف شده از اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران نیستند. این افراد به دلیل ظن همکاری با سپاه پاسداران از خروج از آرژانتین منع شده بودند.

پس از آنکه هواپیمای باری ونزوئلا در آرژانتین متوقف شد و خدمه آن مورد بازرسی قرار گرفتند، پاسپورت‌های پنج خدمه ایرانی این پرواز به ظن ارتباط با نیروی قدس سپاه پاسداران توقیف شد.

حال وزیر امنیت آرژانتین گفته در خلال منع خروج این افراد از آرژانتین به منظور انجام تحقیقات مشخص شد که "تنها نام یکی از آنها با نام یکی از اعضای نیروی قدس مشابهت داشت و نه بیشتر".

به گزارش خبرگزاری فرانسه این فرد که "غلارضا قاسمی" معرفی شده یکی از پنج خدمه ایرانی پرواز باری بوئینگ ۷۴۷ ونزوئلاست که هفته گذشته در بوئنوس آیرس توقیف شد.

روز سه‌شنبه ۱۴ ژوئن یک قاضی حکم داد که ۱۴ خدمه ونزوئلایی این پرواز نمی‌توانند آرژانتین را ترک کنند. این حکم پس از آن صادر شد که پلیس اتاق‌های هتل محل اقامت این افراد را مورد بازرسی قرار داد و مدارک و تلفن‌های همراهشان را توقیف کرد.

روز دوشنبه این هفته مقامات آرژانتین به ارتباط میان این پرواز و سپاه پاسداران ایران مشکوک شدند. سپاه پاسداران در لیست تروریستی ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

بار این هواپیما به طور رسمی قطعات خودرو گزارش شده بود و دوشنبه هفته گذشته (۶ ژوئن) از مکزیک به سمت کوردوبا در آرژانتین پرواز کرده بود. این هواپیما در میانه راه سعی کرد تا در کشور همسایه، اوروگوئه احتمالا برای سوخت‌گیری توقف کند که به آن اجازه داده نشد و دو روز بعد به اتسسیا در خارج بوئنوس آیرس بازگشت داده شد.

این هواپیما متعلق به شرکت امتراسور ونزوئلاست که تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد. اما گفته شد که احتمالا این هواپیما در اصل متعلق به شرکت ماهان ایر ایران است.

پس از آن یک قاضی دستور توقیف این هواپیما را به ظن "احتمال درست نبودن دلیل ورودش به آرژانتین" صادر کرد.

روز سه‌شنبه پاراگوئه اعلام کرد که دو تن از کسانی را که در ماه مه به این هواپیما اجازه فرود داده بودند اخراج کرده و دو مامور مبارزه با مواد مخدر نیز تحت بازجویی قرار دارند.

وزیر کشور پاراگوئه گفته پس از آنکه این هواپیما خاک این کشور را ترک کرد، اطلاعاتی مبنی بر تحریم این هواپیما از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا و اینکه هفت خدمه آن عضو نیروی قدس سپاه پاسداران هستند دریافت کرده است.

وزیر امنیت آرژانتین اما روز چهارشنبه (۱۵ ژوئن) گفت هیچیک از خدمه این پرواز جزو لیست قرمز اینترپل نبوده‌اند و دیگر دلیلی برای نگه داشتن آنها در این کشور وجود ندارد.
احتمال ارتباط با بمب‌گذاری آمیا
سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) گفت هیچ هواپیمایی از ایران در هیچ کجای دنیا توقیف نشده است. او گفت: «این چند هفته اخیر مدام پر از خبرسازی و عملیات روانی است و برخی اظهارات برای ایجاد حس ناامنی است. براساس اعلام شرکت ماهان این هواپیما به ونزوئلا فروخته شد و خدمه آن هم ایرانی تنها نیستند و اتباع کشورهای دیگر هم هستند.»

شرکت هواپیمایی ماهان تحت تحریم آمریکاست. این شرکت مظنون به حمل سلاح برای سپاه پاسداران است.

دستور روز دوشنبه دادگاه آرژانتین برای توقیف ۷۲ ساعته پاسپورت‌های خدمه ایرانی این پرواز  پس از آن صادر شد که انجمن یهودیان آرژانتین DAIA درخواست داد تا نامش به عنوان شاکی در تحقیقات برای منشأ این هواپیما درج شود و با این پیشنهاد موافقت شد.

پلیس اینترپل برای برخی از مقامات پیشین ایرانی که مظنون به دست داشتن در انفجار مرکز یهودیان آمیا در بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ هستند، حکم بازداشت صادر کرده است. در جریان این انفجار ۸۵ نفر کشته شدند. آرژانتین بزرگترین جامعه یهودیان در آمریکای لاتین را دارد.
+3
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  Free Press - لندن، انگلستان
  معلوم نیست قول چند میلیون بشکه نفت رو بهشون دادن که یهویی نظرشون برگشت!!! آره شما هم گفتید و ما باور کردیم! ماهان هرجا پرواز میکنه یا اسلحه جابجا میکنه یا مواد مخدر!
  6
  16
  جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۱۵
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  قکر کنم یه تماس از یونان داشتن .اقتدار به این میگن .ای ول
  11
  4
  جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۵۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.