نوازنده اسرائیلی کمانچه: یکی از بزرگترین رویاهایم سفر به ایران است

یورونیوز: مارک الیاهو، نوازنده اسرائیلی کمانچه می‌گوید سفر به ایران «یکی از بزرگترین رویاهایش» محسوب می‌شود.

او که به دلیل استفاده از کمانچه در ایران طرفدارانی پیدا کرده است یکی از قطعات موسیقی متن سریال تلویزیونی «تهران» را تهیه کرده بود. اصالت مارک الیاهو به منطقه داغستان در منطقه قفقاز بر می‌گردد. این هنرمند اسرائیلی درباره تاثیر فرهنگ ایرانی بر روی خودش می‌گوید: «فرهنگ فارسی و ایرانی برای من الهام‌بخش بزرگی است.»

وی می‌افزاید: «یکی از بزرگترین رویاهای من سفر به ایران، تحصیل در آنجا و مواجهه با آن فرهنگ به صورت واقعی است، خیلی با آن ارتباط برقرار می‌کنم.»

او چند شب پیش در استانبول، شهری که به محلی منحصر به فرد برای ملاقات ایرانی‌ها و اسرائیلی‌ها تبدیل شده است در فضای باز با کمانچه‌اش به هنرنمایی پرداخت. این در حالی است که افزایش تنش‌ها بین ایران و اسرائیل طی روزهای گذشته باعث شد تا دولت اسرائیل به شهروندان این کشور نسبت به خطر حمله عوامل حکومت ایران به آنها در ترکیه هشدار دهد.
 مارک الیاهو، نوازنده اسرائیلی کمانچهاستقبال از موسیقی مارک الیاهو، ۳۹ ساله در اسرائیل نیز رو به افزایش است. او در دوران کودکی‌ به دنبال فروپاشی اتحادجماهیر شوروی سابق به همراه والدینش از داغستان به اسرائیل مهاجرت کرد. مارک الیاهو در دوران نوجوانی به آتن، پایتخت یونان رفت تا در آنجا موسیقی یونانی و ترکی فرا گیرد. او اولین بار در آتن با کمانچه آشنا شد.

مارک الیاهو درباره تاثیر سیاست بر کارنامه هنرش‌اش می‌گوید اخبار را مطالعه نمی‌کند. وی می‌افزاید: «از سیاست چیزی نمی‌دانم. اصلا با آن ارتباطی ندارم. من در دنیای موسیقی خودم سیر می‌کنم.»

این نوازنده اسرائیلی تاکنون چهار آلبوم موسیقی منتشر کرده و در بیش از ۵۰ کشور جهان با کمانچه هنرنمایی کرده است.
+71
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  ایرانیان بسیاری توی اسراییل زندگی میکنن. مخصوصا از یزد و بوشهر و تهران. به خاطر یکسری فلسطینی مفتخور که زمینها رو فروختن تا بشینن تو سایه و چپق بکشن و به ریش من و شمای ایرانی بخندن و مجسمه صدام رو درست کنن، بهترین پتانسیل متحد خودمون رو توی خاورمیانه با سابقه تاریخی، تبدیل به دشمن کردیم. اسمش رو هم گذاشتیم محور مبارزه.
  6
  14
  ‌پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۴
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  درود بر ایران. درود بر اسرائیل. درود بر داغستان. درود بر مارک. درود بر موسیقی ایران. درود بر میهن.
  4
  15
  ‌پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۰
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  ما هم یکی از آرزوهایمان نماز خواندن در قدس است .گرفتی نکته رو
  11
  4
  جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۵۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.