تصویر جنجالی یک شیی براق فویل مانند در مریخ

 شیء براق روی سطح مریخ یورونیوز: مریخ‌نورد «پشتکار» ناسا روز دوشنبه ۱۳ ژوئن (۲۳ خرداد) تصویری غیرمنتظره را از روی سطح سیاره مریخ به زمین مخابره کرد که یک شیء براق فویل‌مانند را چسبیده به یک صخره نشان می‌داد.

دانشمندان ناسا می‌گویند این جسم نقره‌فام که بین دو صخره در محل دهانه جزرو به چشم می‌خورد، نشانگر وجود حیات بیگانه در این سیاره نیست و در واقع یک زباله فضایی است که از زمین به آن‌جا منتقل شده است.

به گفته تیم اداره کاوشگر در مقر ناسا، این تکه براق فویل بخشی از پتوی حرارتی است که مریخ‌نورد ناسا به هنگام فرود در ۱۵ ژوئن سال ۲۰۲۱ استفاده کرده است. این پتوی حرارتی برای محافظت از آسیب دمایی به سفینه به هنگام ورود به جو مریخ استفاده شده بود.

آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا با در کنار هم قرار دادن الیاف و آلیاژهای مختلف در این بخش، یک لایه محافظتی به دور فضاپیما ایجاد کرده بود که وظیفه آن تنظیم دمای فضاپیما و جلوگیری از وارد آمدن آسیب به خصوص در هنگام فرود بود.

در همین حال تیم دانشمندان با ابراز شگفتی از محل این قطعه گفته‌اند مطمئن نیستند که چرا این تکه اینجا افتاده است، چرا که از نقطه فرود حدود ۲ کیلومتر فاصله دارد. بنا به تخمین آنان، باد می‌تواند این قطعه را با خود جابجا کرده باشد.

اندرو گود، سخنگوی آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا، گفت که این قطعه قطعا از سپر حرارتی است با این حال مشخص نیست دقیقا از کدام بخش آن جدا شده است.

پیشتر در ماه آوریل نیز هلیکوپتر «نبوغ» ناسا به هنگام پرواز بر فراز مریخ، تصاویری از چتر نجات مریخ‌نورد را ضبط و به زمین ارسال کرده بود.‌

مقامات ناسا می‌گویند که این تصاویر هوایی به مهندسان کمک می‌کند تا عملکرد و وضعیت پوسته تجهیزات را ارزیابی کنند و از آن برای بهبود طراحی ماموریت‌های آینده مریخ بهره ببرند.
نمای نزدیک از شیء براق در سطح مریخمریخ‌نورد پشتکار در ۱۸ فوریه سال ۲۰۲۱ میلادی در داخل دهانه «جزرو» فرود آمد و ماموریت خود را برای جستجوی حیات میکروسکوپی و جمع‌آوری نمونه‌هایی از سطح سیاره آغاز کرد.

دانشمندان می‌گویند جزرو با قطری به اندازه ۴۵ کیلومتر، که از برخورد یک شهاب سنگ آسمانی به وجود آمده است، مکانی ایده‌آل برای اکتشاف حیات فرازمینی است چرا که در گذشته‌های دور در سه تا چهار میلیارد سال پیش میزبان یک دریاچه بزرگ و همچنین دلتای یک رودخانه بوده است.
+23
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۷
  Esperanto - لندن، انگلستان
  وقتی مشخص شده این فویل چیه دیگه کجای این تصویر جنجالیه؟ اینکه مشخص شده تکه ای از پتوی حرارتیه
  0
  14
  جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۳۱
  ۵۷
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  خوب!. اولین زباله هامون تو مریخ هم پیدا شد!. منتظر جنگ و مسجد و کلیسا هستیم
  0
  3
  یکشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.