عربستان: یک کتیبه قدیمی متعلق به ۱۴۰۰ قبل (عصر خلافت عثمانی» کشف شده است

کشف کتیبه قدیمی متعلق به عصر خلیفه عثمانیورونیوز: سازمان میراث فرهنگی عربستان سعودی اعلام کرده است که یک کتیبه قدیمی متعلق به سال ۲۴ هجری و همزمان با دوره خلافت عثمان بن عفان در این کشور پیدا شده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، بر روی این تکه سنگ نوشته شده است: «من، زهیر، به خدا ایمان آوردم. ثبت شد در زمان خلافت بن‌‌ عفان در سال ۲۴».

عثمان بن عفان خلیفه سوم مسلمانان بود که از سال‌های ۲۳ تا ۳۵ هجری حکومت می‌کرد. بنابه گفته مقامات عربستانی این کتیبه در محوطه باستانی «قصر علیا» یا «قصر عزور» در نزدیکی مکه واقع در شمال غربی این شهر پیدا شده است.

این کتیبه به لحاظ ارزش تاریخی، سومین کتیبه قدیمی مربوط به دوران اسلامی است که در عربستان سعودی کشف می‌شود. پیشتر کتیبه «سلامه» در منطقه ساحلی ینبع‌‌النخل متعلق به سال ۲۳هجری و کتیبه «زهیر» در استان «العلا» مربوط به سال ۲۴ هجری واقع در استان مدینه عربستان کشف شده بود.

کارشناسان می‌گویند متن کتیبه جدید شبیه به مضمون کتیبه زهیر است که نویسنده در آن زمان درگذشتن عمر بن خطاب، خلیفه دوم مسلمین، را مستند کرده است.

اداره میراث فرهنگی عربستان سعودی در سال‌های اخیر به طور گسترده‌ای مشغول حفاری و کاوش محوطه‌های باستانی بوده است. پیشتر این اداره اعلام کرده بود مجموعه‌ای از آثار باستانی متعلق به دوران تمدن لحیان در قرن دوم بیش از میلاد در حفاری‌های منطقه العلا به دست آمده است.

این منطقه باستانی دو هزارساله در استان مدینه قرار دارد به دلیل مقبره‌های باشکوه مدائن صالح که محل حکومت پادشاهی نبطیان بود شهرت دارد.

حفاری‌های جدید در عربستان با کمک باستان‌شناسانی از فرانسه در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ در استان‌های جده و الکامل شروع شد که در آن‌ مکان‌ها اشیاء و سنگ‌نوشته‌هایی متعلق به دوران نوسنگی یافت شد. کاوش‌های باستان‌شناسی در سال جاری میلادی عمدتا بر منطقه شمال مکه متمرکز شده است.
+6
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۵
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  حرف (ی) در تیتر این خبر «عصر خلافت عثمانی» نادرست است. صحیح «عصر خلاف عثمان» می باشد. شایسته است بدانیم بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ سال زمان لازم بود تا «بعد از عصر خلافت عثمان» مردمان تورک «نه بدلایل اعتقادی» بلکه بدلایل کاملا سیاسی ، اقتصادی، و بنا بر موقعیت زمین و زمان (جغرافیایی) در برهه هایی از زمان از پرستش طبیعت( آنمیسم) به آئین پرستش در معابد(تمپلیسم) نظیر مسیحیت، یهودیت، و سپس اسلام را برگزینند ، شایسته است بدانیم تورکان بدنبال زوال بیزانس(روم شرقی) بمدت یکهزار سال آسایش و امنیت را به سه قاره آسیا ، اروپا و افریقا بارمغان آورند. و تا جنگ اول جهانی(بعبارت صحیح تر جنگ بین خاندانهای اروپا بر سر منافع) ،‌امپراتور بلامنازع سه قاره اروپا، آسیا و افریقا و خاورمیانه و شبه قاره هندوستان بودند. مختصر اینکه در «عصر خلافت عثمان» تورکان هنوز پیرو آئین شامانیسم و آنمیست بودند و باصطلاح تورکی ball gibi şaman بعبارتی مثل عسل اصل شامان بودند.
  5
  2
  جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۲
  ۱۰۵
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  نیز شایسته است بدانیم «شیر و خورشید» میراث و یادگار زمامداری تورکان است. نقش و نشان هشت ظلعی باصطلاح «ذوالفقار» که بالاترین نشان نظامی رژیم شوینیست کنونی است یادگار هنر معماری تورکان سلجوقی است. همچنین زمامداری «سامان اوغوللاری» (پسران سامان) که عرصه شکوفایی ریاضیات، علم و هنر در ماواء البحرین بود، با اضافه کردن پسوند بی معنی (یان) بنادرست فارسیزه شده(سامانیان) نامیده می شود. شایسته است با روشنگری دست دزدان و چپاولگران تاریخ را از این سرزمین کوتاه کرد.
  8
  2
  جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.