کانال تلگرام سپاه: جعبه سیاه تلگرام را کشف کردیم / ادمین چندین کانال دستگیر شدند

بی بی سی: منابع خبری در ایران می‌گویند ادمین‌های چندین کانال معروف اپلیکیشن تلگرام که اقدام به انتشار «اسناد طبقه بندی شده» و «خاص» می‌کرده‌اند توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

رسانه‌های ایران گفته‌اند که نهاد بازداشت کننده سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بوده و تا این لحظه ادمین‌های کانال‌های «اخبار نیمه محرمانه، سرائر، سایه نویس» بازداشت شده‌اند. نام هیچ یک از این ادمین‌ها تا این لحظه منتشر نشده و تنها فرد مرتبط با این پرونده که خبر بازداشتش اعلام شده علی قلهکی، فعال سیاسی-رسانه‌ای محافظه‌کار و نزدیک به جریان حاکم است.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر ایران می‌گوید اتهام دستگیرشدگان «تشویش اذهان عمومی از طریق انتشار اسناد طبقه بندی شده» بوده است.

یک کانال تلگرامی با نام سپاه پاسداران هم دستگیرشدگان را «جعبه سیاه تلگرام» نامیده و نوشت: «ادمین های این کانال‌ها در مدت فعالیت خود، با سواستفاده از خلا قانونی موجود در مدیریت فضای مجازی کشور و از بستر پیام رسان تلگرام، اقدامات مذکور را صورت داده بودند.»
کانال تلگرام سپاه پاسدارانبه گفته کانال سپاه «آنان درصدد بودند از طریق انتشار اسناد طبقه بندی شده، اعتماد بخشی از مخاطبان را کسب کرده و با انتشار اخبار گزینشی و کذب، در میان مسئولین کشور ایجاد اختلاف کنند.»

مالک شریعتی نیاسر، نماینده تهران در مجلس ایران از دستگیری این ادمین‌ها استقبال کرده و با استناد به خبر منتشر شده در «کانال سپاه پاسداران»در حساب توییتر خودش نوشت:‌ "امیدوارم بزودی گزارش اسامی افراد عامل و خصوصا آمر این حلقه خطرناک، سوابق فعالیت‌ها وعناصر حامی‌شان در مراکز مهم دارای دسترسی به اطلاعات حساس که میکروب اختلاف در کشور را بویژه میان مسئولان پخش می‌کردند، برای مردم شفاف و برای دیگران مایه عبرت شود."

آقای شریعتی به بخشی از سخنان آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ارجاع داده است که گفته بود: «امروز سیاست دشمنان کشور این است که بین مسئولان اختلاف بیندازند».

اشاره آقای شریعتی به نوع خبرهایی است که این کانال‌ها منتشر می‌کردند که گاها حاوی اطلاعات درونی جریان محافظه‌کار ایران و اختلافات آنها بوده است.
یکی از آخرین خبرهایی که این کانال‌ها منتشر کرده بودند، خبر درگیری لفظی سعید جلیلی و علی لاریجانی در جلسه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بود.

براساس این خبر در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، پیشنهاد خروج ایران از ان‌پی‌تی از سوی سعید جلیلی مطرح شد که با مخالفت علی لاریجانی و صادق لاریجانی روبرو شد.

مجمع تشخیص مصلحت ایران، بعدا وقوع این مجادله را تکذیب کرد و گفت «هیچ گفت‌وگویی بین اعضا با یکدیگر در این‌باره» نبوده است.

این اولین بار نیست که ادمین‌های کانال‌های تلگرام در ایران بازداشت شده و برای آنها پرونده سازی می‌شود، در گذشته و در مقاطع مختلف گردانندگان کانال‌های خبری در این اپلیکشین بارها از سوی نهادی‌های امنیتی در ایران بازداشت، دادگاهی و زندانی شده‌اند.

براساس قوانین وزارت ارشاد جمهوری اسلامی، رسانه‌های خبری فعال در فضای مجازی باید از این وزارتخانه مجوز بگیرند و پیش از فیلتر شدن اپلیکیشن تلگرام کانال‌های بالای ۵ هزار عضو هم باید مجوز فعالیت دریافت می‌کردند.

اپلیکیشن تلگرام در ایران از سال ۱۳۹۷ در ایران با دستور مقامات قضایی فیلتر شده است، با این حال یکی از پرمخاطب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در ایران است و با وجود فیلتر بودن اکثر رسانه‌ها و نهادهای رسمی در آن فعالیت می‌کنند.
+6
رأی دهید
-56

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  مهدی52 - روتردام، هلند

  بقدری این دروغ بزرگ روشنه که حتی مرغ پخته تو دیس خندش میگیره ، فقط برای رعب و وحشت مردم میگن، فردا هم چهار نفر رو نشون میدند که میگن اشتباه کردیم ببخشید
  2
  31
  ‌پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.