خیابان سفارت عربستان سعودی در واشنگتن به نام « جمال خاشقچی» نامگذاری شد

تابلوی خیابان جمال خاشقجی در واشنگتندویچه وله: "پیامی صریح" به ریاض؛ در واشنگتن اکنون خیابانی با نام جمال قاشقجی، روزنامه‌نگار به قتل‌رسیده سعودی نام‌گذاری شده است. هم انتخاب خیابان مورد نظر و هم زمان رونمایی از تابلوی خیابان ظاهرا با دقت صورت گرفته است.

شهر واشنگتن حدود یک ماه پیش از سفر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به عربستان سعودی و دیدار او با محمد بن سلمان، شاهزاده این کشور "پیامی هشدارآمیز" به ریاض فرستاده است.

از روز چهارشنبه ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد) خیابانی که سفارت عربستان سعودی در واشنگتن در آن واقع است، "جمال قاشقجی" نام دارد.

بنا بر ارزیابی و گزارش سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا او در سال ۲۰۱۸ میلادی به دستور شاهزاده محمد بن سلمان در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید.

به نظر می‌رسد که نه تنها انتخاب خیابان مورد نظر که رونمایی از تابلوی خیابان هم با دقت صورت گرفته است. مراسم رونمایی یک روز پس از اعلام سفر برنامه‌ریزی شده بایدن به عربستان صورت گرفت که قرار است، اواسط ژوئیه راهی ریاض شود.

فیل مندلسون، رئیس شورای شهر واشنگتن در مراسم رونمایی تصریح کرد، این تابلو یادبودی است برای جمال خاشقجی تا یاد او هرگز از بین نرود.

خانم توکل کرمان، فعال سیاسی و کنشگر اهل یمن که در سال ۲۰۱۱ برنده جایزه صلح نوبل شد نیز در این مراسم حضور داشت. به گفته او سفر برنامه‌ریزی شده رئیس جمهوری آمریکا به عربستان به این معنی است که بایدن "تعهد خود به دفاع از حقوق بشر در سراسر جهان را کنار گذاشته است".
توکل کرمان، کنگشر یمنی در حال سخنرانی در مراسم رونمایی از تابلوی خیابان "جمال خاشقجی"یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در این مراسم سارا لی ویتسون، مسئول سازمان حقوق بشری "دموکراسی اکنون برای جهان عرب" بود. این سازمان توسط خاشقجی تأسیس شده است.

ویتسون در سخنرانی خود گفت: «ما می‌خواهیم به کسانی که پشت این درها [سفارت عربستان] پنهان شده‌اند،  از این پس هر روز، هر ساعت و هر دقیقه یادآور شویم که آنها مسئول قتل دوست‌مان [خاشقجی] هستند.»

به گفته او، "جمال خاشقجی به این خاطر به قتل رسید که جرأت کرده بود علیه خودکامگی محمد بن سلمان ایستادگی کند".

دولت ایالات متحده پس از روی کار آمدن جو بایدن گزارشی از سوی سازمان اطلاعاتی آمریکا منتشر کرد که طبق آن قتل خاشقجی در سال ۲۰۱۸ با تأیید محمد بن سلمان، شاهزاده سعودی صورت گرفته است. ریاض این اتهامات را رد کرده و گفته است، عاملان این قتل خودسرانه عمل کرده‌اند.

بایدن پیش از احراز مقام ریاست جمهوری گفته بود که باید با عربستان سعودی به مثابه کشوری "مطرود" برخورد شود و مناسبات واشنگتن و ریاض مورد بازنگری قرار گیرد.

او اما با توجه به بحران انرژی ناشی از جنگ در اوکراین موضع خود در قبال عربستان سعودی را تغییر داده است.

این نخستین بار نیست که شورای شهر واشنگتن با نامگذاری خیابان‌ها از اعتراضات بین‌المللی پشتیبانی می‌کند. برای نمونه سفارت روسیه در واشنگتن در میدان "بوریس نمتسف" قرار دارد.

بوریس نمتسف سیاستمدار جناح اپوزیسیون در روسیه بود که در پی روی کار آمدن ولادیمیر پوتین به منتقد صریح و جدی او بدل شد. نمتسف در فوریه سال ۲۰۱۵ در سن ۵۵ سالگی در مسکو در نزدیکی کاخ کرملین به ضرب گلوله افراد ناشناس به قتل رسید.
+109
رأی دهید
-43

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن
  خواب ملک سلمان و توله اش محمد بن سلمان آشفته شد !!
  31
  26
  ‌پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۴
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این حزب دموکرات که مخارج ان را بیلیونرهای دخیل در معاملات نفتی و اسلحه و عده ای مافیائی می پردازند از اهرم حقوق بشر و سوسیالیزم فقط برای گول زدن ساده اندیشان استفاده میکنند و نیت خیر ندارند. وگرنه وقتی مخ بیش از 5000 انسان بیگناه ایرانی را از بالای پشت بام ها زدند صدای این ها هم در می آمد
  60
  42
  ‌پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۵
  ۴۳
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد

  نمیدونم این حکومت حـ... یه آمریکا چرا از این پیامهای صریح و واضح واسه دوستان اسلامیِ ایران نمیفرسته! فقط کانتینر کانتینر دلارِ سبز بار می‌کنن واسشون میفرستن!!!!
  16
  53
  ‌پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۸
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش

  درود به شرافت و آزادگی در سراسر دنیا که سیاست و منافع را به سخره می‌گیرند. ننگ بر چاپلوسان و مالندگان در سراسر دنیا. هر کس در هر کجای دنیا یکی را برای پرستش علم کرد باید تو صورت تف کرد. بی‌تفاوت که گاو در هند باشد الله در کشورهای مسلمان. خامنه ای در ایران. اردوغان در ترکیه. ترامپ در آمریکا، رجوی در آلبانی و شاه در فضای مجازی. به هیچکس باج ندهیم. ایران فقط با آزادی ایران می‌شود. آزادی دین. زبان. لباس. آموزش. بهداشت. من با اینکه دین بهایی را یکی از مسخره ترین دینها میدانم ولی حتما حتما باید آزاد باشد و هیچکس حق ندارد به آنها آزار برساند یا محدودیتی برای آنها ایجاد کند. البته این به معنی جلوگیری از انتقاد نیست و آزادی تقدسی برای کسی ایجاد نمی‌کند. حتی در یک ایران آزاد نباید مسلمانانی که جنایت نکردند به صرف عقیده آزار ببینند. اینها را من نمگم.این را دمکراسی می‌گوید و من قبول دارم.
  23
  60
  ‌پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۸
  ۵۳
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک
  توکل کرمان !
  1
  3
  ‌پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۵
  ۳۶
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  [::راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش::]. امیدوارم همیشه به همین نام باقی بماند تا درسی باشد برای آینده . روحش شاد . اما آقای راستگو ، چیزی نمیدانی لطفا تحقیق کن و هر دروغی را باور نکن. گاو در هند پرستیدنی نیست و آن چیزهایی که شنیدی کاملا دروغ است . اگر خواستی بپرس تا برایت توضیح بدهم.
  10
  10
  ‌پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۶
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  [::siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا::]. ممنونم بفرمایید توضیح بدهید تا همه سود ببریم. منهم معذرت میخواهم معمولا بدون آگاهی حرفی نمیزنم ولی انسانی که خطا نکند انسان نیست بقول آقای هلاکویی یا کلاهبردار است یا مرده. منتظر توضیح شما هستیم.
  6
  3
  ‌پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۷
  ۵۹
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه
  در اصل اسم این بابا MBS هست که معنی آن میشود Mohammad Bone Saw که به فارسی میشود محمد بن اره!؟ به نظر من این بهترین اسم برای آن خیابان میباشد!
  6
  3
  ‌پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۴
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  روزنامه نگار مقیم آمریکا رو توی کنسولگری سعودی تکه تکه در اسید ذوب کردن و این هم مقابله آمریکا با آنهاست. به نام زدن خیابانی به اسم خاشقچی ‌.واقعا ننگ بر این معیارهای دوگانه آمریکا.حالا اگه این کار تو ایران صورت گرفته بود واویلا میشد و هزارتا قطعنامه و تحریم بر ضد ایران اعمال میکردن .
  11
  4
  ‌پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۲
  ۳۶
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  [::راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش::]. اما آنرا نماد مقدس زندگی می دانند که باید از آن محافظت و احترام کرد . رفتن کسی به امامزاده و یا آتشکده دلیلی بر امامزاده پرست و یا آتش پرست نیست . یک زرتشی به آتش احترام میگذارد نه اینکه آتش پرست باشد. گاو نماد تمام همه موجودات دیگر است. موفق باشید
  6
  1
  ‌پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۱
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران
  آمریکای عزیز،یه لطفی بکن یک خیابان بنام 1500تن بساز.از همون مسیری که وحشیهای اسلامی سپاه برا رفتن به سازمان ملل ازش استفاده می کنن
  4
  4
  ‌پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۱
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  باید یک خیابون منتهی به یک امامزاده توی تهران رو هم یه نام جورج فلوید نامگذاری کنن! که یاد و خاطره این ستاره پورن با قداست امامزاده به هم بیامیزد 😀
  2
  4
  ‌پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۸
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  [::siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا::]. یک جوری گفتی اگر نمیدانی توضیح بدهم. منهم معذرت خواهی کردم چون مطالعه خاصی در مورد هندوئیسم نداشتم. گفتم حتما چهل سال در هندوئیسم مطالعه داری و خودم را آماده کرده بودم واژه‌های فلسفی و مشکل بشنوم.بعد می‌گویی زرتشتی ها آتش پرست نیستند🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣مرد حسابی چرا چرت و پرت مینویسی. صحبت از گاو پرستی بود.تو می‌گویی هندو گاو پرست نیست بعد میپری یک جای دیگر . 🤣🤣🤣🤣برو خودت را به دکتر نشان بده. من احمق فکر کردم چیزی بلدی🤣🤣🤣🤣🤣🤣خیلی باحال بود. منهم معذرت میخوام 🤣🤣🤣🤣خدا یک عقلی بهت بده. مرد حسابی فقط یک احمق فکر می‌کند زرتشتی، آتش پرست است. از غار آمدی بیرون 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
  2
  0
  ‌پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۴
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. خیلی دوست دارم بفهمم اونهایی که به شما منفی دادن منطقشون چیه؟ 🙂
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۰
  ۵۹
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه
  [::راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش::]. من گارانتی میکنم ، تا زمانیکه فقط یکی مثل تو، تو ایران باشد، آن مملکت هیچگاه درست نخواهد شد که هیچ، نابود تر هم خواهد شد! تا زمان بودنت به چشم خواهی دید!
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۷
  ۳۶
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  [::راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش::]. من سالها در هند زندگی کردم و درس خواندم ، شاید از نوشته هایم متوجه شده باشی که مثل شماها خوب نمیتوانم بنویسم. مظورم این است که این خدا پرستی گاو که در ایران زیاد هم شنیدم درست نیست . نمیدانم چرا بعضی ها هر اراجیفی را که از دوران طفولیت در مغزمان فرو کردند و یا بعدها شنیدیم ، بدون مطالعه به آن پایبند و یا باور داریم . اصول دین هندو اعتقاد و احترام به کتاب‌های باستانی وسنت‌های دینی ، پرستش همه خدایان ، عدم اعتقاد به بهشت و جهنم ، اعتقاد به تولد دوباره بعد از مرگ و احترام به هر موجودات زنده است . مسلمان شیعه به پیغمبر و امامان اعتقاد دارند و به امامزاده ها احترام میگذارند و هندو ها به همه موجودات زنده ، مخصوصا به گاو احترام میگذارند . آنها به زیارت امامزاده ها میروند و حاجت میخواهند، تبرکی هم میگیرند و میخورند ، هندوها به گاو احترام میگذارند و ادرارش را تبرک میدانند ، بخود میپاشند و حتی کمی از آن مینوشند. این فقط برای اطلاعات عمومی است که به هر اراجیفی بدون مطالعه قبلی باور نکنید و به غلط اطلاع رسانی نکنید. هندوها گاو را خدا نمی دانند ،
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۳
  ۳۶
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  با عرض پوزش برای تاخیر فرستادن قسمت اول . پیر بشی بچه و نوه دار بشی ، عجله و دیدار دوستان هم اضافه بشه بهتر از این نمیشه . با اجاز از جناب سروان صوتی هاها
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۹
  ۵۹
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه
  [::راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش::]. دوما: مسخره ، خودت و اون افکار متوهم و پلیدت میباشد! ....، تو فکر کنم جایت تو ایران کنار دست ولی فقیه ات بهتر باشد، تا تو اتریش سوسیال بگیری و توهین به دیگران و عقایدشان بکنی!؟
  0
  0
  جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۱۹
  ۴۲
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. فقط میتونم بگم ان دهان مغرض و ناآگاه و کم سواد را ببند . آیا اخبار را نگاه میکنی این بت تو ترامپ پست فطرت چه انسان خلاف کار و پلیدی هست ؟ حال دارد حقایق برای شما کم هوشان جامهه واضه تر میشه
  0
  0
  جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۲۵
  ۳۶
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  [::راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش::]. شما بهتر است به یک زرتشتی مراجعه کنی اگر کتابها و نوشته های بزرگان را قبول نداری. ایرانیان برای مدتی به اشتباه آتش را می پرستیدن ولی در دین زرتشت ، آتش نماد پاکی و راستی است . آنها در مقابل آتش می ایستند و اهورامزدا را پرستش میکنند، اهورا مردا آتش نیست ؟ چرا بعضی از انسانها بیش از حد خودخواه و مغرور هستند و به همدیگر توهین میکنند . چرا یکی دانستنی هایش را به دیگری بیاموزد و در جواب توهین و افترا بشنود ؟ قبلا هم نوشتم که قسمت اول را به اشتباه نفرستادم و بعد دوباره وقتم را هدر دادم و در جواب توهین شنیدم. نمیدانم چرا باورها و واقعیت ها را قبول نمیکنی و اراجیف و دروغهایی که شنیدی باور میکنی. موفق باشی
  0
  0
  جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۰۲
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  [::siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا::]ای ول داری آقا سیاوش!! خب دوتا کامنت خیلی چیزها را تغییر داد. ولی کاش فقط در باره هندوئیسم مینوشتی. چون در یک کامنت نمی‌شود چیزهای فرعی هم نوشت ولی کمبود وقت و نوه ها دلایل محکم و بدون بحث است
  0
  1
  جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۵۶
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  [::گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه::] خیلی آدم بدبختی هستی. چون نمی‌توانی به افشاگری های من در مورد دین‌های آبگوشتی الله مثل شیعه و بهایی وبابی و احمدی جواب بدهی تهمت میزنی. آدم متعصب ناآگاه، چرا به سئوالات من جواب نمی‌دهی.؟؟؟ مگر نمی‌گویی دین آبگوشتی ات ما را از دست آخوند نجات می‌دهد. چرا دلایل اعزام تروریست توسط صبح ازل را برای کشتن صبح ازل برادرش و رئیس بابی ها را توضیح نمی‌دهی. شما اینقدر بدبخت هستید که با شیعیان برای کشتن احمد کسروی همصدا شدید.
  0
  1
  جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۲۰
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  [::گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه::] چیزی را گارانتی کن که به اندازه توان فکری ات باشد. 😂 تو آدم متعصب و بدبخت و ناآگاه و بیسوادی هست.من در مورد خیلی چیزها اطلاع ندارم ولی در مورد دین های آبگوشتی ارسالی الله مطالعه دارم. شرافت داشته باش و به سئوالات من جواب بده و فرار نکن. از بیت العدل اعظم و بیت البال قمصر هم میتوانی کمک بگیری🤣🤣🤣🤣🤣🤣.
  0
  1
  جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۳۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.