تلاش هکرهای منتسب به حکومت ایران برای سرقت اطلاعات از اسرائیل

رادیو فردا: به گزارش رسانه‌های اسرائیل، هکرهایی که ظن آن می‌رود منتسب به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی باشند در تلاش برای دستیابی به اطلاعات شخصی شماری از مقامات ارشد پیشین دولت و نهادهای امنیتی اسرائیل، دست‌کم توانسته‌اند یک مقام ارشد امنیتی پیشین را گمراه کرده و مشخصات گذرنامه او را به ‌دست آورند.

شبکه دولتی کان اسرائیل روز سه‌شنبه، ۲۴ خرداد، گزارش داد که یک ژنرال ارشد پیشین و از سران یک اندیشکده مهم اسرائیل، مشخصات گذرنامه خود را برای تماس‌گیرندگان ارسال کرده است.

هکرهای یادشده ظاهرا این مقام سابق اسرائیلی را «متقاعد» کرده بودند که عواملی مهم هستند که او را برای نشست به خارج از کشور دعوت می‌کنند. اندیشکده زیر مدیریت این فرد «بسیار محوری» توصیف شده است.

به گفته این شبکه، هکرها در طول تلاش شش ماهه خود که تا هفته گذشته ادامه داشته، اسناد مختلف و اطلاعات دیگری را که میزان آن مشخص نیست، در اختیار گرفته‌اند.

عوامل یادشده از طریق رخنه به کامپیوتر یک سرلشگر دوره ذخیره ارتش، از جمله با سفیر پیشین آمریکا در اسرائیل و زیپی لیونی، وزیر خارجه و وزیر دادگستری اسبق، به بهانه اشتراک مطالب در مورد «خطرات هسته‌ای ایران» تماس گرفتند.

به گفته رسانه‌های اسرائیل، خانم لیونی موضوع تماس افراد مشکوک با خود را به نهادهای اسرائیلی خبر داده است.

تنها نام خانم لیونی، که مدتی است دیگر در صحنه سیاست حضور ندارد، در این گزارش‌ها برده شد اما نام دیگر مقامات، که احتمالا هنوز از امور امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل آگاهی‌های زیادی دارند، محرمانه مانده است.

سرگئی شایکویچ، از شرکت اسرائیلی امنیت سایبری چک‌پوینت، به خبرگزاری بلومبرگ گفت که هدف هکرها دستیابی به مشخصات گذرنامه و حساب ای‌میل این مقامات و رخنه به کامپیوتر و تلفن همراه آنان برای سرقت اطلاعات بوده است.

او ابراز «اطمینان» کرد که هکرها ماموران رژیم ایران هستند که با استفاده از تکنیک‌های شناخته شده مانند فیشینگ ای‌میل، با مقامات اسرائیلی تماس گرفته‌اند.

آقای شایکویچ گفت هکرها از همان دامنه‌ اینترنتی استفاده کرده‌اند که در تلاش خود برای هدف قرار دادن حاضران در نشست امنیتی دو سال پیش مونیخ به کار برده‌ بودند.

ارزیابی می‌شود که ایران و اسرائیل در جنگ همه‌جانبه سال‌های اخیر خود علیه یکدیگر، مقامات و نهادهای متعددی از کشور مقابل را هدف سرقت اطلاعات و هک‌های هدفمند قرار داده‌اند.
+2
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.