دادگاه آلمان با برداشتن برجسته‌نگاری «خوک جهودها» در کلیسایی در آلمان مخالفت کرد

 برجسته‌نگاری «خوک جهودها» در کلیسایی در ویتنبرگ آلمانیورونیوز: دیوان دادگستری فدرال آلمان روز سه‌شنبه با برچیدن یک مجسمه یهودستیز که از قرون وسطی در کلیسایی در شرق این کشور به جا مانده است مخالفت کرد.

قدمت برجسته‌کاری «خوک جهودها» در ضلع جنوبی کلیسایی در ویتنبرگ به سال ۱۲۹۰ میلادی برمی‌گردد. تصمیم عالی‌ترین نهاد قضایی آلمان به دنبال پنج سال کشمکش حقوقی بر سر این مجسمه یهودستیز اتخاذ شد.

برجسته‌کاری به جامانده در کلیسای مریم مقدس در ویتنبرگ گروهی از یهودیان را در کنار بچه خوک‌ها در حال نوشیدن شیر از پستان یک خوک ماده نشان می‌دهد. یک خاخام نیز در این برجسته‌کاری پاها و دم خوک ماده را بالا برده است تا به مقعد خوک ماده نگاه کند.

کلیسای مریم مقدس در ویتنبرگ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. مارتین لوتر، کشیش معترضی که در قرن شانزدهم میلادی پایه‌گذار مذهب پروتستانتیسم شد برای اولین بار در این کلیسا به زبان آلمانی خطابه‌ای مذهبی ایراد کرد. او عقایدی یهودستیز داشت و کتابی به نام «درباره یهودیان و دروغ‌های آنها» نیز نوشت.

قضات دیوان دادگستری فدرال آلمان هرچند برجسته‌نگاری به جامانده از قرون وسطی را «توهین‌آمیز» دانسته‌اند اما درخواست یکی از اعضای جامعه یهودیان این کشور برای برچیدن این اثر را رد کرده‌اند. آنها در توجیه این تصمیم به نصب یک پلاک یادبود در مقابل کلیسای مریم مقدس در ویتنبرگ اشاره کرده‌اند که به گفته آنها «یادواره‌ای» برای قربانیان هولوکاست محسوب می‌شود.

این پلاک یادبود در سال ۱۹۸۸ در دوران حکومت کمونیستی آلمان شرقی در مقابل این کلیسا نصب شد.

فردی که با اقامه دعوی خواستار برچیدن برجسته‌نگاری «خوک جهودها» شده پیش از این تاکید کرده بود که آماده است تا برای رسیدگی به شکایتش به دیوان قانون اساسی آلمان یا دادگاه حقوق بشر اروپا نیز مراجعه کند.
+38
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  پاهای عقب خوک را بالا انداخته تا به منقعد خوک نگاه کند در ست نیست بلکه پاهای عقب خوک را بلند کرده تا بچه ها به راحتی شیر بخورند و به بچه ها نگاه میکند تا شیرخوردنشان را نگاه کند.
  0
  11
  ‌چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۰
  ۴۷
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  نه رفیق این به این معنی تجاوز یهودیها به خوکهاست و کنایه به با اخلاقی یهودیان است
  2
  6
  ‌چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۶
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  کشوری که ادعای قویترین اقتصاد رو داره اما اسیردست صهیونیست جهانی است و از خود هیچ اراده‌ای نداره ‌.هیتلر کجایی که یادت بخیر .بیا ببین المانت به چه روزی افتاده
  7
  4
  ‌چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۴
  ۵۳
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. پس چرا دمش رو داده بالا؟ ه
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.