عرب‌ نیوز: وحشت علی خامنه‌ای از تبدیل اعتراضات مردم به یک قیام ضد رژیم با حمایت رضا پهلوی

اعتراضات مردم در خوزستان؛ اردیبهشت ۱۴۰۱کیهان لندن: پایگاه خبری «عرب نیوز» با اشاره به ادامه اعتراضات ضدحکومتی در ایران وضعیت برای علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی را «نگران کننده» توصیف کرده و نوشته است آنچه در حال وقوع است بطور عجیبی شبیه تحولات قبل از انقلاب ۱۹۷۹ در ایران است با این تفاوت که مردم وضعیت امروزشان را با دوران پیش از انقلاب ۵۷ مقایسه می‌کنند و بسیاری از آنان مشتاق بازگشت به دوران شاه هستند.
 
در این مقاله که ۱۳ ژوئن (۲۳ خرداد) منتشر شد آمده، تظاهرات کنونی در ایران همان مسیر خیزش‌های مردمی تاریخی را دنبال می‌کند که جدیدترین آنها قیام‌های یک دهه پیش خاورمیانه موسوم به «بهار عربی» بود که چند رژیم در کشورهای عرب را سرنگون کرد.

محمد السُلَمی مدیر مؤسسه بین‌المللى «مطالعات ایران» در عربستان سعودی می‌نویسد، اصلی‌ترین نقطه اشتراک  اعتراضات در جریان »بهار عربی» با اعتراضات کنونی در ایران این است که مردم به نقطه‌ای رسیده‌اند که می‌دانند هر «تغییر واقعی» یک راه حل اجتناب‌ناپذیر دارد و آنهم «تغییر رژیم» است.

در این مقاله آمده، مردم ایران تمام بحران‌هایی را که کشورشان با آن روبروست از چشم ملایان ظالم می‌بینند که در سال ۱۹۷۹ قدرت را به دست گرفتند و با فساد و سوء مدیریت به دنبال منافع خودشان بودند و به منافع مردم ایران ضربات جدی زدند. این دیدگاه نگرانی‌های علی خامنه‌ای از آینده‌ی رژیم را بیش از پیش تشدید می‌کند.

ایران نه تنها به خاطر تحریم‌های اقتصادی آمریکا، بلکه به دلیل پیامدهای همه‌گیری ویروس کرونا و تجاوز روسیه به اوکراین، با بحران‌های مختلف اقتصادی دست به گریبان است. وخیم‌تر شدن اوضاع در ایران حکومت را بر آن داشت تا با مهندسی انتخاباتِ مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری اسلامی، افراطیون مذهبی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان اصلی‌ترین اهرم‌های نظام‌، قدرت را بیشتر در انحصار خود بگیرند.

با وجود تمام تلاش‌هایی که برای تقویت رژیم حاکم در ایران صورت گرفته اما در نهایت تصمیمات علی خامنه‌ای بحران‌ها را تشدید کرد و اندک مشروعیتی را هم که برای نظام باقی‌مانده بود بر باد داد. او اکنون با یک تهدید واقعی از سوی معترضان مواجه است. جنبش اعتراضی مردم بطور فزاینده رو به گسترش است و تداوم اعتراضات برنامه‌های خامنه‌ای را بهم ریخته است.

السُلَمی با بیان اینکه «رهبر جمهوری اسلامی به دنبال جلوگیری از تشدید اعتراضات و جلوگیری از تبدیل آن به یک قیام گسترده برای سرنگونی نظام است» به سخنان اخیر او در سالمرگ روح‌الله خمینی اشاره می‌کند که مشکلات و بحران‌ها را به گردن توطئه‌های غرب انداخت و گفت، «دشمنان امیدوارند بتوانند با کار روانی و فعالیت‌های اینترنتی و پول و مزدورپروری مردم را در مقابل نظام و جمهوری اسلامی قرار دهند.»

علی خامنه‌ای همچنین گفت، «ایرانیان خائنی هستند که به آمریکا مشورت می‌دهند برای مقابله با نظام روی ملت ایران حساب کنید.» او همچنین نسبت به بازگشت سلطنت به ایران هشدار داد.

محمد السُلَمی معتقد است این سخنرانی خامنه‌ای دو پیام عمده داشت: پیام اول  تهدید ضمنی علیه مردم ایران به خاطر تداوم اعتراضات بود. او مردمی را که در تظاهرات شرکت کردند «خائن» توصیف کرد بدون اینکه هیچ توجهی به عمق درد و رنج مردم ایران داشته باشد و دلایل اعتراضات آنها و آمدنشان به خیابان را درک کند.

از سوی دیگر، اظهارات خامنه‌ای با آنچه در سال ۲۰۱۱ خطاب با  توهم «بیداری اسلامی» به مردم خاورمیانه گفت در تضاد است. آن زمان او در یک سخنرانی به زبان عربی از مردم منطقه (احتمالاً با معاف کردن سوری‌ها) خواست تا علیه رهبران و دولت‌های خود دست به قیام بزنند. واکنش خامنه‌ای به اعتراضات مردم در ایران نشان از مواضع دوگانه او نسبت به رویدادها دارد.

به اعتقاد نویسنده، پیام دوم خامنه‌ای، در مورد پیامدهای وخیم تغییر رژیم و هشدار نسبت به «بازگشت سلطنت» بود. خامنه‌ای در شرایطی این حرف‌ها را زد که مواضع کشورهای غربی، به ویژه آمریکا در قبال اعتراضات در ایران در حال تغییر است و گاهی سرکوب معترضان توسط رژیم را محکوم می‌کنند و در مواردی با خواست‌های حقوقی آنان اعلام همبستگی کرده‌اند. با این حال، اتهامات اخیر خامنه‌ای به غرب و متهم کردن آن به توطئه برای سرنگونی نظام، حاکی از نگرانی فزاینده او از نارضایتی مردمی و ترس به خاطر از دست دادن کنترل اوضاع در کشور است.

السُلَمی در ادامه با اشاره به حملات لفظی مقامات جمهوری اسلامی علیه پهلوی‌ها می‌نویسد: «رژیم ایران حکومت پهلوی را دست‌نشانده غرب و سرکوبگر می‌داند و مدعیست وضعیت اقتصادی در آن دوران بحرانی بود. اینها محور تبلیغات رژیم ایران در ۴۳ سال علیه شاه بود اما شرایط در ایران به جایی رسیده که مطمئناً از زمان شاه بسیار بدتر است و همین مسئله باعث شده رژیم در شرایطی وخیم قرار گیرد.»

در بخش دیگری از این مقاله تحلیلی آمده «مردم ایران وضعیت امروزشان را با قبل از انقلاب مقایسه می‌کنند و عده‌ای مشتاق بازگشت به دوران شاه هستند. حاکمان ایران از این بیم دارند که مقایسه‌ی وضعیت فعلی با دوران پیش از انقلاب و خواست دائمی مردم برای تغییر رژیم که توسط رضا پهلوی فرزند آخرین پادشاه ایران حمایت می‌شود و در تبعید جنبش اعتراضی فزاینده‌‌ی مردم را رهبری می‌کند و همزمان غرب را به پشتیبانی از مردم ایران فرا می‌خواند جرقه‌ انقلابی جدید باشد. با توجه به توقف مذاکرات وین و ناکامی رژیم ایران در ارائه راهکارهای مناسب و عملی برای خروج از بحران‌های مزمن کشور بعید است مردم ایران به تهدیدات علی خامنه‌ای توجه کنند و این یعنی بدترین هراس خامنه‌ای احتمال دارد در عمل تحقق یابد!»

گفتنی است که نظرات محمد السُلَمی و فعالیت‌های «اندیشکده مطالعات ایران» در مقاطع مختلف از جمله در ارتباط با سیاست‌های آمریکا مورد استناد رسانه‌ها و خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی قرار گرفته و درباره آنها گزارش داده‌اند.

در این میان، ادامه اعتراضات ضدحکومتی در ایران و شعارها در حمایت از پهلوی‌ها که با وجود سرکوب گسترده هر بار از سر گرفته شده، به تازگی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشته است. پیش از این رویترز در گزارشی نوشت معترضان در ایران تصاویر خامنه‌ای را سوزانده و خواهان بازگشت رضا پهلوی هستند و نیوزویک گزارش داد مردم ایران رژیم آخوندی را نمی‌خواهند و خواهان بازگشت پادشاهی هستند.
+311
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۲
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  آخه این جغد، رضا دماغ از ایران چی میخواد؟. اصلا تحصیلاتش چی هست؟ اقتصاد دانه، سیاستمداره، رهبر جنبش مردمی و ملیه؟ ... یه آدم لش که از پولهای دزدی باباش داره زندگیشو میگذرونه. این از ایران چی میدونه؟ برین بابا کشکتونو بسابین.. یه آدم بیارین سرش به تنش بیارزه... نه این علاف یک لا قبا رو.
  253
  42
  ‌سه شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۲
  ۵۶
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  سید علی وامانده، داری میشی درمانده!
  20
  233
  ‌سه شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۹
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. این چیزهایی که نوشتی در مورد آغازاده های مسئولین نظام مقدس بود که دارند با پولهای اختلاس شده باباهاشون در کانادا و انگلیس و آمریکا حال میکنند؟ در مورد دماغ نوشتی اصولا دماغ امضا هر ایرانی است و ایران بالاترین آمار عمل دماغ رو در دنیا داره درضمن یک نگاه به دماغ سیدعلی دماغ بنداز تا روشن شی
  15
  117
  ‌سه شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۱
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. فقط ....نزن! سوراخ موش بخرین.
  16
  105
  ‌چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۷
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. مگه نمیگین تابع مردم و رای مردم هستیم؟ چشم کور و گوش کرتون رو باز کنین ببینین کف خیابون چه کسی رو صدا میزنن؟ هرکی میگه پنیر شماها سرتو بذار ..، تویی که هنوز نمیدونی اسمت از ..یه مالی پدر برای رژیم واسه یه لقمه نون بیشتر اسمت رو گداشته میلاد نمیخواد زیاد خودش رو برای qualification های رضا پهلوی ناراحت کنه.
  13
  94
  ‌چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۵
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. خمینی و خامنه ای ایا ارزش این را داشتن که رهبر بشوند؟ اینکه نوشتید شاهزاده از ایران چی میخواهد , شاهزاده از ایران هیچی نمیخواهد بلکه این مردم ایران هستند اورا میخواهند و از اقای رضا پهلوی میخواهند به ایران برگردد !
  13
  103
  ‌چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۴۹
  ۵۵
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  اخوند دو زاری کم کم داره دو زاریت میفته. مگه خود خمینی دجال نگفت بترسید از اون روزی که مردم بفهمند ذات شما چیست اونوقت یه انفجار حاصل میشه. اون روز فرا رسیده چند ده دیر ولی وقتشه که فکر سوراخ موش باشی گدای شمع دزد
  10
  92
  ‌چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۴
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. نه که ارباب تو روح اللهِ جنایتکار خیلی تحصیلکرده و اقتصاددان بود، حالا به شاهزاده ایراد میگیری؟
  15
  92
  ‌چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۲۲
  ۴۳
  Ashkan60 - لندن، انگلستان

  تیک تاک تیک تاک ساعات آخر عمر حکومت تبهکار و مسئولان خائن و‌جنایتکار آن فرارسیده و بزودی ملت سرافراز ایران تابوت این حکومت خبیث را میخ کوب کرده و آتش خواهند زد. .پاینده ایران جاوید شاه
  15
  92
  ‌چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۸
  ۱۰۵
  millionaire - منچستر، انگلستان

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. میلاد جان رضا پهلوی اولن از کمر یک پادشاه افتاده و صد در صد مملکت داری از طریق ژنتیک به ایشان منتقل شده !!! ثانین ما با توجه به اینکه اینور کشورمون افغانستان و اونور کشورمون عراقه مثل اروپاییها باید عمل کنیم و سیستم پادشاهی راه بندازیم ، از این گذشته رضا پهلوی نه کسی به پدرش فحش داده !! نه اعضای خانواده ش بر اثر افسردگی مردن !!! پس صد در صد ملت ایران رو که یک عمر به خودش و خانواده ش پشت کردن رو به شدت دوست داره !!!!! و جانش رو حاضره برای این ملت فدا کنه !!!! و تمام مخالفین ایشان و مخالفین سیستم پادشاهی و چپی و راستی و جمهوری خواه و کمونیست و … همه باید با ورود ایشون به کاخ سلطنتی و بازگشت به دوران استبداد موافق باشند و همراهی کنند ، آره
  106
  44
  ‌چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۳۱
  ۱۰۵
  millionaire - منچستر، انگلستان

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. میلاد جان سؤالت هم هیچ قشنگ نیست ، یعنی چه ؟ این چه حرفی یه ؟ایشان بالانس خوب میزنه اولن، از اون میلیارد میلیارد دلارهایی که پدرش از ایران خارج کرد خوب حفاظت میکنه دومن ، یک عمر زحمت کشیده کار کرده !!! مبارزه کرده !!! عین سگ آمریکا و انگلیس رو التماس کرده که یه دو تا بمب اتم بزنید ایران رو داغون کنید تا من به سلطنت برسم !!!! اینهمه کار ، کمه ؟!!!
  117
  31
  ‌چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۴۸
  ۵۴
  Ahoora Mazda - اکلند، نیوزلند

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. [::millionaire - منچستر، انگلستان::] هر دو اکانت فیک سایبری توسط ..ساندیسی اداره میشه به علاوه چند ده اکانت فیک سایبری دیگه، رأی عموم مردم اصل هست که خواهان خاندان پهلوی هستن و در خیابان و کوچه و برزن شعار میدن رضا شاه روحت شاد و توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه و مرگ بر خامنه ای و نه رأی چندتا وطن فروش سایبری ساندیسی بسیجی خائن مزد بگیر جیره خوار بی اصل و نسب بی وجدان جنایتکار.
  24
  80
  ‌چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۵۲
  ۳۲
  grizzly - برلین، آلمان
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. این millionaire - منچستر، انگلستان واحد مسکونی اجاره میده و الآن داره واست جان جان میکنه به همین دلیل چون میخواد واحد مسکونی خودش رو بهت بندازه گولش رو نخور!! چند روز پیش میگفت مغز همه آکبنده یعنی....
  16
  29
  ‌چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۸
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. یک انقلابی‌ ۵۷ تی و یک بسیجی‌. بعد می‌‌گویند چرا می‌‌گید اتحاد سرخ و سیاه ؟ پس اتحاد سرخ و سیاه اگر این نیست پس چیست ؟ بادنجان بم ؟ کافی‌ اسم اسم رضا بیاد. انگار ویگرا به شما داده. می‌‌پرید در بغل همدیگر .یک دو سه تمام. دوباره سه طلاقه. می‌‌بینی‌ پیرزن . برا این است که اینقدر نسل جوان از شما ۵۷ تی متنفر است. شرف سیاسی ندارید. برده عقیده هستید. شهامت اقرار کردن ندارید. بزدل هستید. برا یک ایده شکست خرده از هیچ کوششی دریغ نمی‌‌کنید. خود را فریب دهید. دنبال متحد هستید. حالا هر کسی‌. خود را فریب دادن در شما ۵۷ تی هزاران بار قوی تر از دیگران را فریب دادن است. به وجدان می‌‌شود دروغ گفت.ولی وجدان را نمی‌‌شود فریب داد. به دین دلیل قر و غمیش که شما دو تا برا هم میاد.
  17
  37
  ‌چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۵
  ۳۴
  khyar - اوپسالا، سوئد

  عرب نیوز با حمایت از رضی دماغ ارزوی دورانی که عربها در کنار شاه پخمه و تازی پرست ایران بدون ترس و استرس زندگی‌میکردند را داره ، اون دوران با چال شدن شاه در قاهره پایتخت جهان اسلام به تاریخ پیوست و با وجود ایران امروز جهالت عربی اسلامی جایی در منطقه نداره .
  37
  14
  ‌چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۷
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  یک روزی اتحاد چپول های دنیا شاه را از سلطنت ساقط کردند . امروزه چپولیسم اعتبار خودش را در اروپا از دست داده و در امریکا هم در حال افول است (قسمتی از حزب دموکرات به رهبری ساندرز). مردم دنیا فهمیده اند که چپول ها نیت خیر ندارند و همه بدنبال منافع مالی خودشان به فکر مفتخوری هستند. عمر حکومت آخوندی هم با افول چپولیسم در تمام دنیا به سر رسیده و اجماع جهانی بطرف تعویض حکومت اخوندی پیش میرود.
  14
  29
  ‌چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۶
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  به عرب نیوز بگید .نه رضی پهلوی و نه مریم قجر که رسانه‌های تحت امر صهیونیست جهانی میخوان به عنوان کسانی که پایگاه مردمی دارن نشون بدن از هیچ محبوبیتی در نزد عامه ایرانیان برخوردار نیستن .به قول مثل معروف شتر در خواب بیند پنبه دانه .........
  25
  19
  ‌چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۴
  ۷۸
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  مسافرت عجولانه و پیش بینی نشده یکساعته بشار اسد بایران حکایت از ترس ووحشت خامنه ای از انقلاب مردم دارد . و این وامانده درمانده از اینکه احتمال همه گونه بدبختی ها را میدهدباحتمال قوی جا و محلی که در دسترس نباشد و همانند صدام در چاه مستراح مخفی نگردد از اسد حمایت این امر را خواستار شد
  10
  8
  ‌پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۱
  ۷۸
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  گفتگو گر امریکا.ما که گفتیم توطئه جهانی چشم دیدن اسایش و ارامش ملت ما را ندارد .اما شما میگفتید این قهر انقلابی مردم رزمنده است.شما ها ازمصدق و طرفداران پاچه خوار او که به پابوسی اخوند هندی زاده به پاریس رفت میگفتید.شما ها از اینگونه نوکر ها دفاع میکردید و سینه چاک میکردید . یادت رفت؟؟
  11
  6
  ‌پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۶
  ۳۰
  هیچ کس و هیچ جا - منچستر، انگلستان
  رضا دیبااااااا!!!!!!😂😂... یه ضربالمثل معروفی هست که میگه: همه جا تاریک، دم در ....روشن
  9
  14
  جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۵۵
  ۳۷
  پاچه خواران همایونی - امریکا، ایالات متحده امریکا
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::] رضا پهلوی کیه؟ سوالهایی می کنی! معلومه یک مفتخور علاف که دنبال فرصت می گرده که سوار موج احساسات مردم بشه مثل همین طرفداران بیکار و علافش اینجا !!! .
  9
  17
  جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۶
  ۳۰
  هیچ کس و هیچ جا - منچستر، انگلستان
  اقا جون، ایشون را اذیت نکنید، اعلی حضرت همایونی زنگ تفریح ماست، یه هو ناراحت میشه، دیگه وسط اطاق …. را هوا نمیکنه کله معلق بزنه ها!!!. نگید نگفتم
  4
  6
  شنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.