مردی که میگفت ۳۰ ساعت زیر آوار بوده است از مردم بخاطر دروغش عذرخواهی کرد

صداوسیما دروغ خود را به گردن مصاحبه شونده انداختایندیپندنت فارسی: امدادرسانی به افرادی که زیر آوار ساختمان متروپل آبادان محبوس مانده‌اند، ادامه دارد. این امدادرسانی با کمترین امکانات و به‌کندی در حال پیشروی است. مردم آبادان هم چهارشنبه شب در اعتراض به نحوه امدادرسانی و همچنین دست داشتن مسئولان شهری و قضایی در این فاجعه، تجمع کردند و از عبدالباقی گرفته تا رهبر جمهوری اسلامی را در این اتفاق مقصر دانستند و علیه‌ آنان شعار دادند؛ شعارهایی که بخشی از آن به گزارش‌های صداوسیما برمی‌گشت و نشان می‌داد مردم پس از انتشار چند خبر دروغ و پرحاشیه، از قبل هم عصبانی‌ترند.

یکی از این گزارش‌ها در باره مردی بود که صداوسیما ادعا کرد بیش از ۳۰ ساعت زیر آوار مانده بود و اکنون نجات پیدا کرده است؛ اما ساعاتی بعد، عکس‌ها و فیلم‌هایی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد این فرد جزو تیم امداد حاضر در محل حادثه بوده و با لباس تیم امداد در حال فعالیت است.

در نهایت، صداوسیما هم در روز پنجشنبه، یک روز پس از انتشار این خبر، فیلمی دیگر از این فرد منتشر کرد که تقصیر این اتفاق را خود به گردن می‌گرفت تا صداوسیما را تبرئه کند. این فرد مدعی شد که وقتی حین امدادرسانی زیر آوار ماند و درخواست کمک کرد، همه فکر کردند که او از زمان ریزش اولیه ساختمان متروپل زیر آوار بوده است. او در مصاحبه با صداوسیما گفت که بعد از آن، به این علت که نخواست حرف‌ها دو تا بشود، تصمیم گرفت همان تصور اولیه را تکرار و با صداوسیما مصاحبه کند.
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر سابق ارتباطات، در این مورد در توییتر نوشت: «اگر فضای مجازی و رسانه‌های مردمی نبودند، احتمالا صداوسیما الان این بزرگوار رو به عنوان نماد جدیدی از مقاومت مردم آبادان معرفی می‌کرد و در مراسمی، مدال قهرمانی هم به او اهدا کرده بود.»

در ادامه فعالیت مردم و تیم‎‌های امداد و نجات برای دسترسی به افرادی که زیر آوار مانده‌اند، محمدی، معاون امداد و نجات هلال احمر، درباره ریزش دوباره سازه‌ها هشدار داد و گفت: «خواهش ما این است که با توجه به شرایطی که داریم، اجازه بدهند از توانمندی نیروهای تخصصی استفاده شود. سازه، سازه ناپایداری است و هر لحظه ممکن است ریزش‌های بعدی را داشته باشیم. متاسفانه ساختمان مجاور خمیدگی دارد و ما برای نیروهای امدادرسان نیز نگرانیم. شبانه‌روز تلاش می‌کنیم و یک دقیقه هم کار تعطیل نخواهد شد و نیروها را جایگزین می‌کنیم.»

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خوزستان نیز از احتمال ریزش این ساختمان سخن گفت. کوروش خواجوی در گفت‌وگو با تسنیم توضیح داد: «در حال حاضر در محل حادثه ریزش ساختمان متروپل‌ایم و وضعیت این سازه چندان مناسب نیست. از این سازه یک بخش فروریخته و دو بخش دیگر باقی مانده است.»

تاکنون ۱۹ جسد از زیر آوارهای متروپل بیرون کشیده شده‌اند. معاون امداد و نجات هلال احمر با اشاره به درآوردن جسدی دیگر از زیر آوار گفت: «چند جای دیگر هم اجسادی را شناسایی کرده‌ایم. نمی‌توانم آمار رسمی را اعلام کنم ولی آمار روبه‌افزایش است و احتمال اینکه ما در طبقه زیرزمین و منفی افراد گرفتاری داشته باشیم، خیلی زیاد است. تلاش می‌کنیم افراد بیشتری را نجات بدهیم.»

خلیلیان، استاندار خوزستان، بدون اشاره به نقش خود و مدیران شهری و لابی‌ها هنگام ساخت این ساختمان، درباره غیرقانونی بودن ساختمان متروپل گفت: «پروانه این ساختمان شش طبقه بود، اما در ۱۱ طبقه ساخته شد. همچنین در این ساختمان نیمه‌کاره و در طبقه همکف آن، چند مغازه فعال بودند و در زمان حادثه، افرادی در آن حضور داشتند.»

محمد حسن نامی، رئیس سازمان مدیریت بحران، هم تاکید کرد: «دلیل این حادثه دور زدن قانون و تخلف آشکار و جدی در ساخت بود.»

او درباره احتمال تکرار چنین حادثه‌ای هشدار داد و گفت: «باید توجه داشت که در خرمشهر و آبادان، به دلیل قرار گرفتن روی یک گسل رانشی، نباید به بیش از هشت طبقه مجوز ساخت داد. از این رو، باید در اسرع وقت باید برای مقام‌سازی ساختمان‌هایی که به این مسئله بی‌توجهی کرده‌اند، اقدام شود.»

محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس، نیز پس از حضور در محل حادثه، گفت: «ما از نحوه امدادرسانی دستگاه‌ها و اشخاص و دستگاه‌هایی که در بروز این سانحه متخلف شناخته شده و قصوری داشته‌اند، گزارشی تهیه کرده‌ایم و در دو هفته آینده، در صحن مجلس قرائت خواهیم کرد؛ افراد متخلف را نیز هم به مردم و هم به دستگاه قضایی معرفی می‌کنیم.
+79
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  ساده نباشید . این از خودشان است . می خواهند بگویند اگر گذارشی غلط بود ما صریع درستش می‌کنیم . بابا خر خودتان هستید . ننگ‌ما‌ننگ ما رهبر الدنگ‌ما.
  3
  60
  ‌پنجشنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن
  با اون ریش و پشم سفید ، آیا ارزشش رو داشت !!؟ ولی خوب از قدیم الایام ، خالیبندی آبادانی‌ها معروف بود .
  30
  35
  ‌پنجشنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  Anisa - ونکوور، کانادا

  چند گرفتی که دروغ بگی ؟؟؟؟ خرخودتی . تو از کثافت کلامت مشخصه که از قُماش همونهایی
  0
  24
  ‌پنجشنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  [::Momiji - توکیو، ژاپن::]. خیلی ....! این یارو نمونه دروغگویی یه مسلمان شیعه است!. تو یکی یه موقع به یه سگ ابادانی دست نزنیا!. سگه ....
  6
  15
  جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  [::Momiji - توکیو، ژاپن::]. رفیق نازنین این چه ربطی به طنزی که در مورد آبادانی ها میگن دازه این برنامه سازی صدا و سیمای ننگین حکومت آخوندی هست آدم باید ساده باشه که فکر کنه این خطای یک فرد معمولی هست
  0
  25
  جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  behzad50 - اورنج کانتی، ایالات متحده امریکا

  تف به شرفتان که از اون بالا و رأس قدرت جناب دست پلاستیکی دست کج تا این پایینتون که به اندازه همون عضو‌پایین هم لیاقت ندارند همگی پروغگو و نامرد و‌پفیوزید.
  0
  21
  جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  دروغگو و چاپلوس مرد نیست . هر کسی ریش و پشم داشته باشد که مرد نمیشود. نا مردی که میگفت صحیح تراست و بهش میاد .
  0
  12
  جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن
  [::سیمرغ ایران - برلین، آلمان::]. هموطن عزیز ، بله بقول شما این برنامه و سناریو ساخته صدا و سیمای ننگینه ، ولی اگر این شخص یا هر شخص دیگری وقتی وارد اینجور زد و بندهای بیشرمانه میشه و جزئی از تبلیغات رژیم ، چه دلیلی داره ، که بیاد و بعد عذرخواهی کُنه !؟ البته همانطور که شما هم متوجه شدید این طنز از قدیم الایام پشت هموطنان آبادانی بوده و منهم صرفاً به قصد مزاح اینرا یادآوری کردم و منظور بدی نداشتم ولی متاسفانه کمی بالاتر از کامنت شما یه احمق کند ذهن اونچه رو که لایق خودش و امثال خودشه رو برای من کامنت کرده !! البته چاره ای نیست و همه جا از اینجور جونورها پیدا میشه که وقتی زِر مفت میزنن باید بخوره به اونجائیکه همه میدونن !!
  8
  13
  جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.