حسن صیاد خدایی مسئول ضربه زدن به اسرائیلی‌ها در چندین نقطه جهان بود + ویدیو

ایران اینترنشنال: بنا بر خبری اختصاصی که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته، حسن صیاد خدایی در واحد ۸۴۰ نیروی قدس سپاه پاسداران مسئولیت انتخاب، ارتباط‌گیری و استخدام شهروندان غیرنظامی را برای ضربه‌زدن به اسرائیلی‌ها در نقاط مختلف جهان، بر عهده داشته است.

منابع امنیتی اروپایی به ایران اینترنشنال گفته‌اند صیاد خدایی با چندین عملیات علیه شهروندان اسرائیل در آسیا، اروپا و آفریقا مرتبط بوده است.

در یکی از این سلسله عملیات‌ها، روز ۲۴ بهمن ۱۳۹۰ اتومبیل یک دیپلمات اسرائیلی مستقر در دهلی نو هدف بمب مغناطیسی دو موتور سوار ایرانی قرار گرفت. بر اثر انفجار این بمب، همسر این دیپلمات و راننده‌اش به شدت زخمی شدند.

همان روز، چند عملیات ناموفق نیز در گرجستان و چند کشور دیگر آسیای میانه علیه اهداف اسرائیلی اجرا شد اما جنجالی‌ترین عملیات، ۲۵ بهمن همان سال در تایلند اجرا شد.
پیش از اجرای عملیات، بخشی از مواد منفجره در خانه این افراد ترکید و یکی از متهمان، در حالی که هنگام فرار می‌خواست بمب بعدی را به سمت پلیس بیاندازد، خود را زخمی کرد و پاهایش را از دست داد.

او که به زندان محکوم شده بود، همراه با دو متهم دیگر هم‌پرونده‌اش پاییز ۱۳۹۹ در مبادله با کایلی مور گیلبرت، پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی، به ایران تحویل داده شدند. تمام این افراد شهروندان غیرنظامی بودند که دوره‌های نظامی کافی ندیده بودند.

سپاه قدس می‌خواست افرادی غیرمرتبط با سپاه را برای این‌گونه عملیات انتخاب کند. به گفته این منبع «وظیفه صیاد خدایی ارتباط‌گیری با خلافکاران، باندهای قاچاق مواد مخدر و گروه‌هایی بود که به نیابت از سپاه، عملیات را اجرا کنند.»

منصور رسولی یکی از این افراد بود که گفته می‌شود صیاد خدایی از طریق ارتباط با او قصد داشت شهروندان اسرائیلی را در ترکیه و آلمان ترور کند.

صیاد خدایی با طرح عملیات در قبرس و آفریقا و همچنین کشورهای شمال اروپا نیز مرتبط بود. به گفته این منبع «یکی از این طرح‌ها با بازداشت دو متهم در سوئد ناکام ماند.»

بر مبنای این اطلاعات، صیاد خدایی با نام مستعار «شکاری» شناخته می‌شد و به زبان‌های محلی و منطقه‌ای، مانند ترکی، کردی و عربی مسلط بود. او اغلب از لباس فرم سپاه استفاده نمی‌کرد و سعی داشت که تا جای ممکن به عنوان یک مامور امنیتی جلب توجه نکند.

منابعی که این اطلاعات را در اختیار ایران اینترنشنال گذاشته‌اند، می‌گویند ماموریت او بیشتر زمانی مهم می‌شد که تصمیم اجرای عملیات در واحد ۸۴۰ نیروی قدس گرفته می‌شد و سپس او در بخش «اجرای عملیات بر روی زمین»، تدارکات مربوط به اقدام‌های ترور را انجام می‌داد.
+131
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  واقعاً مسخره است یک مشت گاگول ناشی رو میفرستند برای اجرای عملیات تا بخودشون آسیب برسونند! فیلمش توی یوتیوب هست یارو در تایلند افتاده کنار خیابون و داد میزنه درحالیکه از زانو به پایینش قطع شده!
  6
  32
  ‌سه شنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران

  قاسم کتلت دوم
  14
  36
  ‌سه شنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  همیشه آخر شاهنامه خوش است
  3
  22
  ‌سه شنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  حالا بیچاره شهید که شد هیچ، مجبوره با حوری ۷۲ متری هم دست وپنجه نرم کنه!
  4
  28
  ‌سه شنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  بد طینتی و دشمنی و بدخواهی به هر کس مخصوصا ادمیان بیگناه مقبوح است. یک احمق با مغزی پر شده از هجویات یک عده وحشی در 1400 سال قبل کتلت شد.
  5
  33
  ‌سه شنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  بیچاره ضربه نزده ، چه ضربه ای خورد !؟ چیزش از پس گوشش بیرون زد !!
  7
  28
  ‌سه شنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.