مجلس ایران, نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات را از طرح شفافیت معاف کرد

 مجلس شورای اسلامینمایندگان مجلس شورای اسلامی روز یک‌شنبه یکم خرداد در بررسی طرح شفافیت قوای سه‌گانه با معافیت نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی از شفافیت موافقت کردند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بنابر این تصمیم، شورای امنیت کشور، شوراهای تأمین استان‌ها و شهرستان‌ها نیز از شفافیت مستثنی هستند.

این در حالی است که بنا به تصمیم این نمایندگان، کلیه موسسات خصوصی عهده‌دار خدمات عمومی ازجمله مراکز و کانون‌های وکلای دادگستری، کانون کارشناسان رسمی دادگستری، سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران و سازمان‌های مردم نهاد و خیریه‌ها مشمول طرح شفافیت شده و عدم پیروی از آن برای آنها جریمه خواهد داشت.

مشمولان این طرح مکلف شده‌اند داده‌ها و اطلاعات عمومی و تصمیمات اتخاذی در سازمان یا شورای متبوع‌شان را از طریق سامانه مختص به خود منتشر کنند به‌طوری که عدم بارگذاری هر کدام از اطلاعات، به‌معنای محرمانه بودن اطلاعات مربوط به حساب آید.

در مصوبه مجلس همچنین انتشار حکم‌های قطعی دادگاه‌های عمومی و انقلاب منوط به «رعایت موازین امنیتی» شده‌است.

مصوبه نمایندگان مجلس درباره طرح شفافیت باید نخست به تأیید شورای نگهبان برسد و سپس تبدیل به قانون خواهد شد. شورای نگهبان و مجلس خبرگان رهبری نیز خود مشمول این طرح نیستند.

مستثنی کردن نهادهای اصلی کشور از طرح شفافیت در حالی صورت می‌گیرد که در مقدمه خود این طرح آمده است که هدف از آن «ارتقای سرمایه اجتماعی در جمهوری اسلامی ایران و تقویت باور عمومی» است.

نسخه پیشین طرح شفافیت قوای سه‌گانه که «طرح شفافیت آرای نمایندگان» نام داشت، نخستین بار در ۱۴ شهریور سال ۹۷ در جلسه علنی مجلس دهم به رأی گذاشته شد اما مخالفت نمایندگان اصلاح‌طلب با آن هدف حمله برخی از چهره‌های اصولگرا از جمله علیرضا پناهیان قرار گرفت.

با این حال مجلس اصول‌گرای یازدهم نیز ۱۵ بهمن ۹۹ با کلیات این طرح مخالفت کرد. این طرح سپس به طرح شفافیت قوای سه‌گانه تغییر کرد.

روز ۲۶ مرداد ۹۹ احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت که سال ۹۷ پس از مشورت با علی خامنه‌ای، طرح شفافیت دفتر رهبر جمهوری اسلامی را ارائه داد ولی از آن «استقبال نشد.»
+10
رأی دهید
-106

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۲
  varied - ریزه، ترکیه

  این یعنی آتش به اختیار که طویله رهبری و خامنه ای مفلوک برای ادامه حیات خوک ها به آن دامن میزنند
  2
  62
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  یعنی تا امروز همه پدرسوخته گیها و جُرم و جنایت و فساد و خیانت‌هاشون شفاف بوده ، ولی از این به بعد میتونن مخفیانه هر غلط که خواستند بکنند و هر ..... که خواستند بخورند !!! ولی کور خوندند که این ملت بی بخار و بی خاصیت از همه چیز با اطلاعه و تا دَم مرگ هم دَم نمیزنه !!
  2
  45
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  گل بود به سبزه نیز آراسته شد! نیست که تا حالا مطبوعات آزاد داشتیم و همه چیز شفاف بود! این قانون بعد از گندکاری قالیباف در خرید سیسمونی تصویب شده است در صورتیکه آب ریخته را نمی توان جمع کرد
  1
  32
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  خود دولت و حکومت ایران از شفاف سازی برخوردار نیستند چه برسه به زیر مجموعه‌های آن مثل نیروهای مسلح
  1
  23
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.