طالبان: صورت مجری زن قدغن؛ صدا کافی است

روز پنج شنبه تلویزیون طلوع نیوز کابل در توییتی اعلام کرد که طالبان در یک فرمان جدید دیگر در روز پنجشنبه، به مجریان زن تمامی شبکه‌های تلویزیونی گروه «موبی» دستور داده است تا هنگام اجرای برنامه، چهره خود را بپوشانند.

وزارت‌های امر به معروف و نهی از منکر و اطلاعات و فرهنگ، این حکم را قطعی و «غیرقابل بحث» خوانده‌اند و می‌گویند خطاب به تمام رسانه‌های افغانستان صادر شده است.
زنان افغان با روبندهتشدید محدودیت‌های فزاینده بر زنان توسط طالبان، واکنش جامعه جهانی و بسیاری از فعالان مدنی را در پی داشته است.

وحید پیمان روزنامه‌نگار و دیپلمات سابق وزارت خارجه افغانستان در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا در این رابطه گفت:« برنامه طالبان برای زنان در افغانستان ایجاد ترس، حس تحقیر، اعمال خشونت و در نهایت حذف کامل آن‌ها از جامعه است.»
وحید پیمان روزنامه‌نگار و دیپلمات سابق وزارت خارجه افغانستانوی با اشاره به دستور جدید طالبان برای اجبار پوشیده شدن کامل صورت مجریان زن در تلویزیون افزود آنها قصد دارند زنان را از کار رسانه‌ای دور کنند، اما به دلیل ترس از موج انتقادات بین المللی نمی‌توانند دستور عدم فعالیت زنان در رسانه‌های تصویری را به یک‌باره صادر کنند.»

طالبان دو ماه پیش در شهر هرات، به مسوولان رادیوها دستور دادند که تماس‌های تلفنی دختران به برنامه‌های زنده به ویژه برنامه‌های تفریحی را وصل نکنند.

وحید پیمان شیوه حکومت داری طالبان را براساس اعمال محدودیت و خشونت بر علیه زنان دانست و تصریح کرد:«بیشتر موارد مطرح شده در جلسه کابینه و شورای وزیران طالبان، در زمینه زنان است.»

وی با ابراز تاسف از اینکه سازمان‌های حقوق ‌بشری، مسوولیت خود را در قبال زنان افغانستانی به درستی انجام نمی‌دهند، گفت:«خشونت و ایجاد محدودیت بر زنان توسط طالبان، باعث شده تا بسیاری از زنان، در جست‌وجوی راهی برای خروج از برزخی باشند که طالبان ایجاد کرده ‌است.»

یلدا علی، یکی از مجریان تلویزیون طلوع در واکنش به این دستور ویدئویی از خود در حال آماده شدن برای اجرا در حالی که ماسک می‌زند منتشر کرده است و نوشته است «صدایم کافیست.»


گفتنی است هفته گذشته هم منابع خبری گزارش دادند‌ طالبان جداسازی زنان و مردان در رستوران ها و پارکهای هرات را آغاز کرده است. اداره محلی امر به معروف و نهی از منکر طالبان در ولایت هرات به رستوران‌های این شهر دستور داده بود تا اجازه ندهند اعضای زن و مرد خانواده‌ در کنار هم غذا صرف کنند. با اجرای این طرح بخش خانوادگی رستورانها حذف شده و زنان باید در بخش زنانه و مردان در بخش مردانه غذا بخورند.
+83
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  طالبها در افغانستان برای سرکوب خانمها جنگیدن و قدرت افغانستان را گرفتند!
  0
  16
  جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  این هایی که با نگاه تحریک میشند بجایی که این قدر به همه فشار بیارند و خودشون هم از به گناه افتادن بترسند بهتر نیست چشای خودشون رو کور کنند اینجوری مطمئن میشند که به هیچ وجه با دیدن زن تحریک نمی‌شوند
  0
  14
  جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  بسیار خوب و بجا. خیلی از صورت‌ها (چون تی‌وی های امروزی از قابلیت بزرگ کردن با کیفیت بالا را دارند) با اینکه موهاشون رو هم پوشوندن، بازم معذب کننده هستند.
  16
  0
  جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران
  جامعه ای غرق در بچه بازی و لولیدن همجنس درهم. تا وقتی دموکراسی نباشه،انحرافات موج میزنه
  0
  0
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.