مخالفت اردوغان با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو: فنلاند و سوئد خانه تروریست‌هاست!

 اردوغان می‌گوید که مخالف عضویت سوئد و فنلاند در ناتو استیورونیوز:یک روز پس از اعلام درخواست فنلاند برای عضویت در ناتو، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از مخالفتش با پیوستن فنلاند و سوئد به این پیمان امنیتی جمعی خبر داد.

از زمان حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، افکار عمومی و احزاب فنلاند و سوئد گرایشی بی‌سابقه برای عضویت در ناتو پیدا کرده‌اند به گونه‌ای که مقامات دولت فنلاند روز گذشته از تمایل فنلاند برای عضویت در این پیمان خبر دادند. قرار است که فردا یکشنبه نظر رسمی فنلاند منتشر شود سوئد نیز گفته است که فردا یکشنبه تصمیم خود را اعلام خواهد کرد.

فنلاند بیش از ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد و با عضویتش در ناتو میزان مرزهای مشترک روسیه و ناتو دو برابر می‌شود. سوئد اما بر خلاف فنلاند مرز مشترکی با روسیه ندارد. روسیه روز گذشته  به هر دو کشور اسکاندیناوی فنلاند و سوئد هشدار داد. وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای تهدید کرد که روسیه ناچار خواهد شد تا دست به اقدامات تلافی جویانه بزند.
چرا اردوغان ساز مخالف می‌زند؟
اردوغان که کشورش از اعضای قدیمی ناتو است، از عضویت فنلاند و سوئد ناخشوند است. او امروز و پس از نماز جمعه  استانبول به خبرنگاران گفت: «ما نظر مثبتی نداریم. کشورهای اسکاندیناوی مانند مهمانخانه سازمان های تروریستی هستند.» از سخنان اردوغان اینگونه استنباط می‌شود که ترکیه از حضور گروه‌های و احزاب کرد مخالف آنکارا در کشورهای اسکاندیناوی ناراضی است.

دولت ترکیه معمولا گروه‌های کرد مخالف خود را «تروریستی» معرفی می‌کند.

اردوغان در سخنان خود همراهی ترکیه با عضویت یونان در ناتو را نیز یک «اشتباه تاریخی» توصیف کرد. یونان در کنار قبرس، دو کشوری هستند که از مانع‌های بزرگ بر سر راه عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا هستند. ترکیه نیز در عوض سالهاست که مانع پیوستن قبرس به ناتو می‌شود.

به نظر می‌رسد که ترکیه شرایط را برای گرفتن یک امتیاز سیاسی از فنلاند و سوئد مناسب تشخیص داده است.

در سالهای گذشته نیز یونان به خاطر اختلاف بر سر نام «مقدونیه» مانع عضویت این کشور تازه استقلال یافته به اتحادیه اروپا و ناتو می‌شد تا اینکه در نهایت مقدونیه نام رسمی خود را به «جمهوری مقدونیه شمالی» تغییر داد. یکی از استان‌های یونان «مقدونیه» نام دارد و یونان نگران بود که کشور کوچک تازه استقلال یافته، بخشی از هویت تاریخی یونان را به نام خود گره بزند.
«سیاست درهای باز» ناتو چه می‌گوید؟
سوئد و فنلاند دو کشور اروپایی هستند که همکاری نزدیکی با ناتو دارند و از لحاظ نظامی نیز در جایگاه مناسبی قرار دارند و از این رو انتظار می‌رود که دو کشور پس از ارائه رسمی درخواست بتوانند برخلاف برخی از کشورها که سالهای طولانی پشت درهای ناتو ماندند، به سرعت وارد پیمان ناتو شوند.

بر اساس پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو - هر کشور اروپایی می‌تواند عضو این پیمان شود اما هرگونه تغییر از جمله پدیرفتن عضو جدید مستلزم پذیرش توسط همه امضاکنندگان و اعضای کنونی این پیمان است.

آخرین کشوری که عضو ناتو شد، جمهوری مقدونیه شمالی بود که در مارس ۲۰۲۰ و پس از به توافق رسیدن یونان و مقدونیه، توانست عضو این باشگاه نظامی امنیتی شود. در نشست اعضای این پیمان در سال ۲۰۰۸ در بخارست نیز اعضا با پذیرش درخواست عضویت اوکراین و گرجستان موفقت کردند.

بوسنی و هرزگوین نیر از سال ۲۰۱۰ مذاکرات و پروسه عضویت در ناتو را آغاز کرده است.
+47
رأی دهید
-114

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ضدبشر - گراتس، اتریش

  اردوغان هم مثل تمام کشور ها , اول دنبال منافع کشور خودش است . اگر غیر از این بود میشد به او ایراد گرفت
  1
  24
  جمعه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۴
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  آش چیه که نخودش چی باشه. کی از تو نظر پرسید؟
  10
  7
  جمعه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۵
  ۷۸
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  این اردوعان مذهبی عقب مانده خیال میکند که اعضا ناتو از این اجازه بگیرند تا فنلاند و سوئد را بعضویت بپذیرند .این فرد عقب مانده هنوز نمیداند که اتحادیه اروپا انها را نمیگذارد و حرف ترا بپذیرد .این هنوز دو ریالی ان نیفتاده که ترکیه را هنوز پشت در گذاشته اند و اجازه داخل شدن بان نمیدهند و بابت این عضویت چندین سال است گردن خود را مثل بچه یتیم ها کج کرده و پشت درب ها در انتظار است . اما با کمال وقاحت با عضویت کشور های متمدن اروپایی میگوید مخالم .اگر ان اتحادیه قرار باشد این کشور ها را بعضویت بپذیرند از تو که نظر نمیخواهند
  10
  8
  جمعه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۶
  ۵۷
  ahora_nima - استکهلم، سوئد
  اردوغان خودش بزرگترین حامی تروریست داعشی است که برای فریب اذهان عمومی کت و شلوار و کراوات داره ولی مغزش همگام و همراه با داعشه.
  8
  15
  جمعه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۹
  ۳۵
  hitman01 - استوکهلم، سوئد
  اون هایی که رگ گردنشان برای اروپایی ها باد کرده و می گن کسی از اردوغان نظر نمی خود ظاهرا هیچ دانشی از شرایط عضویت در ناتو ندارن. در صورتی که حتی یکی از اعضا مخالفت کنه راه برای عضویت کشور جدید بسته خواهد بود. و البته اردوغان هم این کار رو برای انتقام از اسلامیست و دیکتاتور خواندن اردوغان توسط سوئد میکنه. و البته حق داره اردوغان. چون مردم سوئد روز به روز نژاد پرست تر و زورگو تر می شن. روزی نیست که قانون ضد مهاجر جدیدی وضع نکنن. به نام آزادی بیان هرروز به مهاجرین توهین میشه. اینها فقط خودشون رو مدرن می دونن ولی حالا محتاج موافقت همون اردوغان به گفته خودشون دیکتاتور شدن.
  3
  6
  جمعه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۸
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. گرامی ، کاملا قابل درک‌ است که شما هم ، اردوغان را قبول ندارید ، اتفاقا یکی از علت های مخالفت من با ناتو وجود همین افراد غیر دمکرات است ، اما برداشت شما از توانایی های ترکیه و موقعیت آن کاملا غلطه ، همین پهباد های ترکیه را در نظر بگیر ، نصف دنیا برای سفارش صف کشیده اند ،ترکیه بزرگ‌ترین فرودگاه دنیا را دارد . صنعت توریسم بسیار غنی ، یک صدم‌ منابع طبیعی ایران را نداره اما درصد فقر را بین ترکیه و ایران را مقایسه کن ، اعتبار پاسپورت ترکیه را در منطقه سنجش کن ، حتی ارتش ترکیه جزو ۵ ارتش برتر اروپاست .
  1
  5
  جمعه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۳
  ۴۶
  آلونا ازنامنسکایا - اورلاندو، ایالات متحده امریکا
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. بله اتفاقا ترکیه می تواند جلوی حضور هر کشوری را در ناتو بگیرد طبق قوانین ناتو همه اعضای ناتو باید با ورود کشور جدید موافقت کنند و حتی اگر یک عضو مخالفت کند آن کشور نمی تواند وارد ناتو شود بخاطر همین هم است که به روسیه انتقاد میشه چرا به اوکراین حمله کرده زیرا کشورهایی دوستی مثل ترکیه و مجارستان که عضو ناتو هستند می توانستند جلوی حضور اوکراین را در ناتو را بگیرند
  2
  2
  جمعه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۹
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران
  اردوغان ابتدا امر بیاد برادری اش رو به اروپا و تعهدات بین المللی در قبال اقوام و همسایگانش ثابت کنه بعد بیاد نظر بده درباره دیگران.خودش مامن و سازنده هزاران داعشی و ارسال اونهها به اذربایجان و سوریه و عراق بوده و هست و خواهد بود. همه میدونیم که رجب خردوغان داره دست پیش میگیره که پس نکشه!
  5
  2
  شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۳:۳۵
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::آلونا ازنامنسکایا - اورلاندو، ایالات متحده امریکا::]. گرامی ، اردوغان دلال است ، از شیر ماست و پنیر میکشه بیرون ، تفاله آن را هم دوغ میکنه ، تو تجارت همان ابدوغ را بعنوان رنگ می فروشه ، عزیز ، اردوغان داره کاسبی میکنه که از اروپا امتیاز بگیره ، دردش روسیه و اوکراین و حقوق بشر نیست
  0
  2
  شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۶
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  خدایش این یکی را راست گفت .هرچی اعضای تروریستی سازمان منافقین و تجزیه طلب ترک و کرد هست تو این کشورها آزادانه فعالیت تروریستی انجام میدن
  2
  0
  شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۴
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  راست می روید این کشورهای بزرگترین پناهگاه و حامی پ پ ک هستند و بودجه ای خاصی از این کشورهای نصیب پ پ ک می شود
  1
  0
  شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.