بریتانیا توافق کرد در صورت حمله به سوئد و فنلاند، از آنها حمایت نظامی کند

بوریس جانسون (چپ) در کنار سائولی نی‌نیسته، رئیس‌جمهور فنلاند در حال امضای توافق امنیتی جدیدبی بی سی:بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا روز چهارشنبه گفت که برای «تقویت امنیت اروپا» با سوئد و فنلاند به توافق‌های تازه‌ای دست یافته که بر اساس آنها، اگر به این کشورها حمله شود، بریتانیا به آنها کمک خواهد کرد.

توافق‌نامه‌های تازه که از سوی دولت بریتانیا «گامی برای تغییر در همکاری‌های امنیتی و دفاعی» توصیف شده‌اند، روز چهارشنبه در جریان سفر آقای جانسون به کشورهای سوئد و فنلاند، توسط او و سران کشورهای سوئد و فنلاند امضا شدند.

او در یک کنفرانس خبری در هلسینکی گفت: «آنچه در این (توافق‌ها) آمده، این است که در زمان فاجعه یا حمله نظامی به هرکدام ما، به همدیگر کمک خواهیم کرد.»

نخست‌وزیر بریتانیا تاکید کرد که این کمک‌ها، شامل کمک نظامی نیز هست.
ناتو بزرگترین و قدرتمندترین ائتلاف نظامی جهان است که برای کشورهای اروپایی به همراه آمریکا و کانادا تاسیس شده استحمله روسیه به اوکراین موجب شده تا کشورهای سوئد و فنلاند که برای هفت دهه در رقابت ناتو و دیگران، بی‌طرف بودند، در استراتژی خود بازنگری کنند.

سائولی نی‌نیسته، رئیس‌جمهور فنلاند روز چهارشنبه گفت که عضویت کشورش در ناتو، «علیه هیچ کس نیست.»

آقای نی‌نیسته افزود که اگر کشورش عضو ناتو شود، به روسیه خواهد گفت که «تو این دلیل این اتفاقی. به آیینه نگاه کن.»

رئیس‌جمهور فنلاند همچنین افزود که کشورش همین حالا «شریک نزدیک» ناتو محسوب می‌شود و هیچ تردیدی وجود ندارد که «فنلاند بخشی از غرب است.»

او گفت که شرایط در میان کشورهای حوزه دریای بالتیک تغییر کرده است.

روسیه با عضویت کشورهای سوئد و فنلاند در ناتو مخالف است.

سوئد نیز پیشتر از سوی کشورهای آلمان و آمریکا، تضمین‌های امنیتی مشابهی دریافت کرده است.
ماگدالنا اندروسون، نخست‌وزیر سوئد (چپ) و سانا مارین، نخست وزیر فنلاند (راست)، ماه گذشته دیدار کردند و درباره عضویت احتمالی کشورهایشان در ناتو با هم مذاکره کردندبه گفته دولت بریتانیا، توافق‌های جدید میزان همکاری‌های فعلی در زمینه تبادل اطلاعات و برپایی مانورهای مشترک نظامی آموزشی افزایش خواهد داد.

بوریس جانسون افزود که شکل حمایت بریتانیا از این کشورها، «به درخواست‌های آنها» بستگی خواهد داشت.

او همچنین باردیگر گفت که ناتو یک «ائتلاف دفاعی» است و تهدیدی برای روسیه محسوب نمی‌شود.

مساله عضویت اوکراین در ناتو یکی از دلایل اصلی حمله روسیه به این کشور توصیف شده است.

کرملین می‌گوید که گسترش ناتو به پشت مرزهایش را یک تهدید امنیتی تلقی می‌کند.

این احتمال مطرح شده است که هر دو کشور سوئد و فنلاند ظرف چند روز آینده برای عضویت در ناتو اقدام کنند.
از زمانی که گوستاو چهارم پادشاه سوئد در سال ۱۸۰۸ در جنگ با روسیه، یک سوم خاک کشورش (از جمله فنلاند) را از دست داد، سیاست خارجی سوئد مبنی بر بی‌طرفی به قصد پرهیز از ورود به هر جنگی آغاز شدسوئد تا سال ۲۰۰۹ میلادی، نزدیک به ۲۰۰ سال سیاست بی‌طرفی در پیش گرفته بود. در این سال با عضویت سوئد در پیمان‌های دفاعی و نظامی اتحادیه اروپا، این بی‌طرفی به پایان رسید.

با این حال عضویت در ناتو برای این کشور یک چرخش تاریخی بسیار مهم در زمینه موضع‌گیری در مناقشات بین‌المللی است.

فنلاند نیز در پی شکست از اتحاد جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم پذیرفت که عضو ناتو نشود.

برای سال‌های متمادی، میزان حمایت از عضویت فنلاند در ناتو در میان شهروندان این کشور، حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد بود. اما بر اساس تازه‌ترین نظرسنجی‌ها، در پی حمله روسیه به اوکراین، در حال حاضر ۷۶٪ شهروندان فنلاند از عضویت کشورشان در ناتو حمایت می‌کنند.

بر اساس نظرسنجی‌های مشابه، میزان این حمایت در سوئد، ۵۷٪ است.
+30
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  khyar - اوپسالا، سوئد
  اره همونجوری که از عربستان حمایت کردند از سوئد هم حمایت می‌کنند .سوئد یک‌کشور ضعیفی ه در صورتی که فقط یک‌موشک روسی به سوئد برسه مردم پا به فرار گذاشتن ، امشب روزنامه داگنز نیهیتر زده بود رکورد کشیدن پول از عابر بانک‌ها به شکل بی سابقه ای در حال شکسته شدنه یعنی هنوز خبری نشده آماده فرار هستند.
  2
  3
  ‌چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۶
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  این حمایتها که نخست وزیر بریتانیا و دیگر کشورها گفته اند از سوئد و فلاند میکنن چیزیست به اندازه حمایتی که از اوکراین میکنن . روسیه نصف کشور اوکراین را ویران کرده و تا به حال هزاران اوکراینی را کشته و میلیونها اوکراینی را اواره و پناهنده کرده است . کشور سوئد و فنلاند ظرفیت جنگیدن با کشور روسیه را ندارند و مردمان هر دو کشور سوئد و فنلاند برای جنگیدن و روز خطر ساخته نشده اند. ارزو مندم که سوئد درگیر جنگ با روسیه نشود چون اگر بشود این ارامی و اسایشی که در حال حاضر مردمان سوئد و خود من و خانواده ام داریم دیگر نخواهیم داشت و دچار بحرانهای میشویم که به این سادگی نیست که با کمک نیروهای دیگر کشورها این بحرنها حل شوند.
  0
  4
  ‌چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۵
  ۳۴
  mojtaba1010 - لندن ، انگلستان
  این تعهدی میباشد که جناب بوریس جانسون نماینده و نخست وزیر یک مشت یهودی ، مسیحی و مسلمان نمایی شیاد و کلاهبردار و...... امضا فرموده‌اند که یا ثروتمند می‌باشند یا شیاد و کلاهبردار ، خودشان هم بایستی لبت تعهد را همراه با این حضرات اجرا فرمایند ، هیچ مالیات دهنده و انسان سالمی نخست وزیری که بعنوان اولین نخست وزیر دروغگو در این کشور در میان سیاستمداران و مردم شناخته شده ، نه به این شخص نه به ارازل و اوباشی مانند این ولگردان بی سرپا در شهرداری‌ها و ادرجات دولتی و امنیتی در لین کشور هیچ تعهدی نداشته و نخواهد داشت .
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.