طرح نمایندگان مجلس برای فروش آثار تاریخی و نامه سرگشاده ۶۱ استاد باستان شناسی به مجلس

جمعی از باستان‌شناسان ایران در نامه‌ای سرگشاده به محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی از طرح نمایندگان که قصد دارد فروش آثار تاریخی ایران تسهیل کند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

این طرح "استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج‌ها" نام دارد ‌‌و‌ در آن پیش‌بینی شده که ایران مرکز منطقه‌ای خرید و فروش آثار تاریخی و باستانی شود.

امضا کنندگان نامه گفته‌اند که تنها یک نگاه گذرا به طرح از جانب هر دانش‌­آموخته باستان‌شناسی کافی‌ست تا روشن سازد که تهیه­‌کنندگان طرح یادشده، نه تنها از بدیهیات و الفبای رشته باستان‌شناسی بی‌اطلاع بوده‌اند، بلکه از مشاوره هیچ‌یک از نهادهای رسمی باستان‌شناسی کشور کوچکترین بهره‌ای نبرده‌اند.

نویسندگان که ۶۱ استاد باستان‌شناسی در دانشگاه‌های ایران هستند در نامه خود نوشته‌اند که نفس حضور واژه سخیف و گمراه‌کننده گنج در عنوان طرح، نشانه مهمی از طرح کارشناسی نشده نمایندگان است.

در این نامه ابراز نگرانی شده که در صورت تصویب این طرح، آثار تاریخی و‌ ملی ایران مورد سواستفاده دلالان قرار گیرد.

طرح نمایندگان مجلس در مراحل اولیه قانونگذاری است و نیاز به تصویب در صحن مجلس و تایید شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام دارد.
+76
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  اخوند شیپیشو - اندیمشک، استرالیا

  ببین اوضاع چقد خرابه که به این دو سه تا کاسه بشقاب باقیمانده هم رحم نمیکنن . اب را مجانی میکنیم - برق را مجانی میکنیم - دخترانتان را مجانی به خانه های عفاف میفرستیم - پسرانتان را با گَردهای سفید به هَپروت میفرستیم . تازه اولشه ملت بی فکر و بی غیرتی که دنبال مفت خوری باشه همین میشه .
  1
  74
  ‌چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۳
  ۴۴
  خردگرا - برن، سوییس

  جمهوری اسلامی بوسیله اربابان غربی و روس، برای نابودیه سرزمین زیبای مادریه ما آورده شده. هدف ویرانی فرهنگ و تمدن ایرانیست. خوشبختانه بخش بزرگی از مردم ایران در حال بازگشت به نیاکانشان هستند. روزی نه چندان دور با نابودیه ویرانگران ایرانزمین همه با هم با سرودن ای ایران سر خواهیم داد و شراب شیراز خواهیم نوشید. پاینده ایرانزمین.
  2
  53
  ‌چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۷
  ۷۸
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  اثار باستانی ناموس و حیثیت کشور است . تصویب بفروش اثار باستانی بمثابه فروش ناموس است . اخوند ناموس کشور را بمعرض قروش گذاشته است
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.