با جوانترین آرسن لوپن تاریخ، دارای نماد ریش، تسبیح، انگشتر و ..آشنا شوید

مهرشاد سهیلی یک فرد نیست. مهرشادیسم یک شیوه رشد و ارتقا در کشور شده است، آدمهایی همین الان هستند که کمی سواد و قالتاقی بیشتر دارند، عنوان دانشگاهی و کت و شلوار هم دارند و ...عصر ایران ؛ نهال موسوی
امروز خبری منتشر شد که که حکم مهرشاد سهیلی صادر و او به 3 سال نگهداری در کانون اصلاح و تربیت، جزای نقدی و رد مال محکوم شده است. پرسش این است که این چه متهم به فساد اقتصادی است که باید به کانون اصلاح و تربیت باید برود و 3 سال باید در آنجا بماند.

کانون اصلاح و تربیت مرکزی است جهت نگهداری، اصلاح و تربیت و تهذیب اطفال غیربالغ و بزهکار یا بزهکارانی که کمتر از ۱۸ سال تمام سن داشته باشند.

سال گذشته بر اساس سلسله گزارش هایی که روزنامه فرهیختگان راجع به جزئیات فعالیت های مهرشاد سهیلی منتشر کرد، این نوجوان 17 ساله با فریب، جعل عنوان و تحریف وقایع از حضور خود در بیت مراجع عظام و تصویر برداری از خود با عکاس اختصاصی با مراجع عالیقدر، و انتشار روایتی مغشوش و تحریف شده از آنها منتشر کرد.

سهیلی از طریق صفحه اینستاگرام خود توانست در نهادها و ارگان های مختلف خود را به عنوان "جوان ترین فرمانده کشور" جابیندازد و از این طریق مبالغی را از بیوت مراجع و دیگر نهادها به عناوین های مختلف دریافت کند. مهرشاد سهیلی این اقدامات را تحت لوای فعالیت های جهادی و تبلیغی آموزشی اسلامی انجام داده است.

در تاریخ اجتماعی ایران شخصیت آرسن لوپن به صورت یک ضرب‌المثل درآمده و از جمله گاهی نزد عوام، افراد شارلاتان و کلاهبردار با نام آرسن لوپن خوانده می‌شوند و مثلاً در مورد چنین افرادی گفته می‌شود که: «فلانی خیلی آرسن لوپن است»، یا : «عجب آرسن لوپنی هست این فلانی!».

آرسن لوپن یک شخصیت داستانی است که توسط نویسنده فرانسوی موریس لوبلان خلق شده است، و هم کتابهایش بسیار معروف شد و هم فیلم‌هایی که بعدتر بر اساس کتابها ساخته شد، در گونه سینمای دزد و پلیس طرفدارن زیادی داشت.

مهرداد مراد از نویسندگان داستان‌های پلیسی و پژوهشگر این‌گونه ادبی در یکی از نوشته هایش درباره آرسن لوپن نوشته است: « آرسن لوپن استاد تغییر چهره است و با حمایت دوستان خود مرتب و به راحتی از چنگ ماموران قانون می گریزد، هر چند گاهی که پای عشق وسط می آید، او هم کمی می لغزد. برعکس «رابین هود»، «لوپن» فقط به جیب خود فکر می کند و هربار ثروتمندتر می شود، هرچند گاهی هم برای فریب ماموران حکومتی به بعضی که از ناعدالتی رنج می برند کمک می کند و یک تیم جعلی می سازد.»
سهیلی در سال ۹۸ زمانی که ۱۵ سال داشت از کتاب زندگینامه خود با عنوان «ستاره‌ای از غرب» رونمایی کرده است!

خبرنگار فرهیختگان که داستان مهرشاد سهیلی را پیگیری کرده، گفته بود که با یک حساب سرانگشتی هزینه کارهای انجام‌شده‌اش، حدود ۶۰ یا ۷۰میلیارد تومان می‌شد. با احتساب سن و سال سهیلی از زمان شروع به فعالیت قطعا می توان از او به عنوان جوانترین یا کم سن و سال ترین آرسن لوپن ایران اسم برد.

بعد از دستگیری مهرشاد سهیلی حسین قاسمی، فرماندار اسبق شیراز، در یادداشتی تلگرامی نوشت: «مهرشاد سهیلی یک فرد نیست. مهرشادیسم یک شیوه رشد و ارتقا در کشور شده است [...] آدمهایی همین الان هستند که کمی سواد و قالتاقی بیشتر دارند، عنوان دانشگاهی و کت و شلوار هم دارند، با روش‌هایی شبیه به این ولی کمی اتو کشیده‌تر و پیچیده‌تر، در این کشور مسولیت دارند یا دنبال وکالت و وزارت هستند. مهرشاد تازه ادای آنها را در می‌آورد.

[...] این بچه نشان داد که چقدر راحت میشه برخی بزرگان و علما و امرا و فرماندهان را بازی داد. نشان داد بیوت ما چقدر آسیب پذیرند. [...] از طرف دیگر نشان داد که ظاهر سازی و ظاهرگرایی چقدر در رشد و برکشیدن افراد مؤثر است. نشان داد که کاریکاتوری از جوانان مؤمن انقلابی در حال حاکم شدن است. [...] باید بررسی کرد چرا این مدل رفتار و گفتار و لباس پوشیدن و این حرف‌ها را زدن باعث رشد و باز شدن قفل‌ها و به به و چه چه مسولین می‌شود؟»
نکته مهم و قابل اشاره این است که مکانیزم سیاسی، فرهنگی، اجتماعی جامعه ما به گونه ای است که به راحتی می تواند یک آرسن لوپن 15 یا 16 ساله در آن نفوذ کند و به ثروت و جایگاه و ... برسد. متاسفانه!

حال این یکی دستگیر شد ولی قطعا آرسن لوپن‌های دیگری هستند که باز از همین راه و یا با عبرت گرفتن از اشتباهات سهیلی از راه‌های جدیدتری سعی در پیمودن یک شبه، راه صد ساله دارند. آیا مسئولان و مدیران و ... حواسشان جمع است؟ لطفا در این حد ساده ظاهر بین نباشید و با چهار نماد ساده مثل ریش، انگشتر، چفیه و ... گول نخورید!
+143
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۲
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه

  اندک‌اندک‌ شاگردان ممتاز حاج طوسی و ملیجکهای آیات عظام وارد بازار کار میشوند ،تبریک به رهبر ناقص و مسئولین مخبط حکومت ایران
  7
  85
  ‌چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۰:۵۹
  ۶۲
  محمدعلی هشترودی - مادرید، اسپانیا

  بنده خدا در زندان بدنیا آمده است‌. اینها حاصل جماع های درون زندان هستند!
  6
  66
  ‌چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۱:۲۶
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  زیاد گُنده اش نکنین ، به این سادگیها هم نیست ، باید دید پشتش کیا هستند و چطور با درس گرفتن از بعضی ، افراد رده بالای مافیای حکومتی اینطور تاخت و تاز کرده و بقول شما شده آرسن لوپن !! یقیناً اوستاهای این بچه ، رُقبای گردن کلفتی هم دارن که اونها باعث سو شدن و لو رفتنش شده اند!! جنگ پشت پرده گرگها !!
  3
  61
  ‌چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۳:۳۶
  ۴۰
  sama128 - شیراز، ایران

  هرچی فکر کردم چیزی جز ""علی زاقارت الله"" به ذهنم نرسید. فقط باید مرتب به نیت ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ اختلاس در همه مدل در کشور ، که صد البته کار دژمن اخ اخ اخ بد بد بد فقط گفت علی زاقارت الله اونهم ۸۵ میلیون بار به نیت جمعیت ملت ایران که عقل و شعور و فهمشون را دادن دست یه مشت دزد زناکار لواطکار.
  7
  45
  ‌چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۳:۳۷
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک

  [::Momiji - توکیو، ژاپن::]. نتیجه‌ و تأثیر دیدن فیلم‌های خیالی کذایی همانند پدر خوانده همین کامنتی هست که درج کرده‌ای.
  44
  9
  ‌چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۰
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن
  فاطی ، آمدی نسازیها !! ما را باش دلمان به تو خوش بود که هر از گاهی ما را در اینجا خندگی میدهی . دوستان میگویند این پسر بچه ریش و پشمی ، شاگرد اول کلاس سعید طوسی بوده ، نظر فاطی جان چیست . بر من نوشته میداری !؟
  2
  19
  ‌چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۵
  ۷۲
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::]. فاطی‌ پس معلوم شد تو‌حوزه تو‌بشگه که میرفتی خیلی چیزهای بدی دیدی که اینقدر چرندیات جتل و‌دردناک و بی معنی و مزخرفی مینویسی ، راستی جاش خوب شده یا هنوز تحت درمانی؟!
  3
  18
  ‌چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۸
  ۳۲
  Pahbod666 - لندن، انگلستان
  از قیافه مشخصه بارها میزبان نطفه طوسی بوده.توضیح پر موئیش هم هورمونهای جنسی طوسی.
  0
  15
  ‌چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۱
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  [::Momiji - توکیو، ژاپن::]. در مورد قاری قرآن سعید طوسی عزیز این شفاف‌سازی را بیان کرده میکنم. هیچگونه سند یا روایت صحیح در باب این اتهامات و ادعاهای کذایی ندارید، فقط شایعه و تزویر.
  10
  1
  ‌چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.