حکم زندان ۱۸ و ۱۷ سال و لغو تابعیت بلژیک برای سه متهم همکاری با اسدالله اسدی (دیپلمات ایرانی)

اسدالله اسدی نفر اول از راست دیپلمات ارشد در سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتریش بوده و به ۲۰ سال حبس محکوم شده استبی بی سی:یک دادگاه تجدیدنظر در شهر آنتورپ بلژیک امروز پس از سه سال رسیدگی، حکم نهایی سه متهم به تلاش برای بمبگذاری در گردهمایی سال ۲۰۱۸ سازمان مجاهدین خلق را اعلام کرد. براساس رای دادگاه: امیر سعدونی و نسیمه نعامی هر یک به ۱۸ سال و مهرداد عارفانی به ۱۷ سال زندان محکوم شدند. بر اساس همین رای تابعیت بلژیکی همه محکومان لغو شد.

دادگاه بدوی در بلژیک در بهمن سال ۱۳۹۹ اسدالله اسدی از دیپلمات‌های ارشد سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتریش را در همین ارتباط به ۲۰ سال حبس محکوم کرده بود.

اسدالله اسدی از درخواست تجدیدنظر خودداری کرد اما دادگاه استیفاف بنابر درخواست تجدیدنظر امیر سعدونی، نسیمه نعامی و مهرداد عارفانی برگزار شد.

شورای ملی مقاومت (شاخه سیاسی سازمان مجاهدین) و ۲۵ نفر دیگر به صورت خصوصی از شاکیان این پرونده هستند.

از خرداد ۱۳۶۰، یعنی از زمان جدال سازمان مجاهدین با جمهوری اسلامی ایران، این یکی از جدی‌ترین پرونده‌هایی است در یک کشور خارجی علیه جمهوری اسلامی ایران گشوده می‌شود.

اسدالله اسدی، که پلیس اروپا او را از مسئولان اصلی ایستگاه اطلاعاتی ایران در اروپا می‌داند، نخستین دیپلمات ایرانی و احتمالا عالی‌ترین مقام اطلاعاتی جمهوری اسلامی است که به اتهام "اقدام تروریستی در خاک اروپا" محاکمه می‌شود.

وابستگان دستگاه‌های امنیتی ایران پیش از این بارها در توطئه‌های بمبگذاری یا قتل مخالفان در کشورهای مختلف متهم یا مجازات شده‌اند که انفجار آمیا در آرژانتین، کشتار میکونوس در آلمان، قتل شاپور بختیار در فرانسه و عبدالرحمان قاسملو در اتریش از آن جمله است.

آقای اسدی از شرکت در جلسات دادگاه امتناع کرده بود. او با رد تمام اتهامات و عدم درخواست تجدیدنظر، معتقد است که مصونیت دیپلماتیک دارد. حکومت ایران نیز با تاکید بر مسئولیت دیپلماتیک آقای اسدی، دادگاه آنتورپ را فاقد صلاحیت دانسته بود.
اسدی ''پلیس و دادستان را در اروپا تهدید کرد''
علاوه بر این بی‌بی‌سی فارسی به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد اسدالله اسدی به طور واضحی اتحادیه اروپا را تهدید می‌کند و می‌گوید در صورت محکومیت او عراق، سوریه و لبنان انتقام او را خواهند گرفت.

چهره‌های سیاسی محافظه‌کار در ایران از وزارت خارجه این کشور برای "کم‌کاری" در آزاد کردن یا مبادله اسدالله اسدی انتقاد کرده‌ بودند.

ماموران امنیتی چندین کشور اروپایی از جمله فرانسه، آلمان، بلژیک، لوکزامبورگ و اتریش برای خنثی کردن این عملیات، همکاری گسترده‌ای داشتند.

در نهایت پس از عملیات جابه‌جایی بمب در لوکزامبورگ، ماموران امنیتی آلمان اسدالله اسدی را در تیرماه ۱۳۹۷ بازداشت کردند.
ماشین اسدالله اسدیپلیس امنیتی بلژیک هم ماشین امیر سعدونی و نسیمه نعامی زوج ایرانی-بلژیکی را پیش از ورود به خاک فرانسه متوقف و دستگیر کرد.

مهرداد عارفانی دیگر متهم هم پرونده که گفته شده از نفوذ قابل توجهی در اپوزیسیون ایران برخوردار بوده و خود را از هواداران پیشین سازمان مجاهدین خلق معرفی می کرده، در فرانسه بازداشت شد.
"عملیاتی بزرگ" در لحظه‌ای تاریخی
بازداشت اسدالله اسدی در تیرماه ۱۳۹۷ همزمان با سفر حسن روحانی به اروپا صورت گرفت و بر این سفر سایه انداخت.

فرانسوا نیکولا، سفیر پیشین فرانسه در تهران گفته بود آقای روحانی از شنیدن خبر این توطئه شکست‌خورده شگفت‌زده شده بود.

به گفته او، "آقای روحانی در جریان سفر اروپایی‌اش وقتی در جریان ماجرا قرار گرفت از این عملیات دستگاه امنیتی بسیار خشمگین شد، او را در جریان این نقشه نگذاشته بودند".

سفر آقای روحانی به اروپا با هدف حفظ توافق هسته ای برجام انجام شده بود و طی آن تلاش کرد به طرف‌های اروپایی درباره تعهد ایران به حفظ برجام با وجود خروج آمریکا از آن، اطمینان دهد.
از آرشیو ببینید:
+103
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  در این چند دهه اخیر اروپا دروازه های خودش را گشاد گذاشته و نه تنها هر خری را راه داده تو, بلکه بهشون تابعیت هم داده. نشانه اش همین آشغالهای جمهوری اسلامی و بقیه اسلامگراهای وحشی که اصرار هم دارند که قوانین شرعی شامل حالشون بشه.
  3
  64
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۴
  ۴۶
  محمد پارسا - استکهلم، سوئد

  همین روزهاست که اطلاعات و امنیت جمهوری اسلامی چند نفر دو تابیعتی ایرانی،بلژیکی بیگناه رو بجرم جاسوسی برای اسراییل دستگیر کنه و گروگان نگه شون داره.
  3
  61
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۶
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  امیدوارم در کنار بلژیک و سوهد ترس بقیه کشور‌ها اروپا ریخته شود و اینقدر باج به آخوند‌ها ندهند. سال‌ها است. که آخوند‌ها این‌ها را به گروگان گرفته. این دو ملیتی ابله هم که وسط شانزلیزه فریاد ضد شیخک می‌‌زند. و بر بر بعد به ایران می‌‌رود. تا خانه بخرد. اون دیگر مقصر خودش است. کافی‌ است. این همه حماقت. ما با حزب لیبراسیون طرف نیستیم. طرف فاشیست مسلمان است
  4
  50
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۹
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  اروپا باید از اسراییل یاد بگیرد ، رحم و شفقت به ارازل اسلامی نداره ، لازم باشه حتی پهباد میفرسته تو اتاق خواب رهبران تروریست و پودرشان میکنه
  2
  10
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.