ماجرای پرداخت یارانه دولت ترکیه به ایرانی‌ها چیست؟

به گزارش تسنیم، در سایر کشور‌ها مانند عربستان هزینه رفت و برگشت ۱۶ میلیون تومان و پرواز‌های امارات هم گران است، اما فقط ترکیه است که دولت در راستای جذب توریست یارانه می‌پردازد.

اگر هزینه پرواز به ترکیه ۱۰میلیون تومان است، ۴میلیون از مسافر دریافت می‌شود و ۶میلیون دیگر را دولت ترکیه پرداخت می‌کند، زیرا معتقد است این هزینه از محل خرید توریست‌ها جبران می‌شود بنابراین قیمت پرواز‌های ترکیه پایین‌تر از سایر کشورهاست.

سید صادق حسینی درباره انتقاداتی مبنی بر گران بودن هزینه سفر به عتبات علی‌رغم مسافت کم نسبت به سفر به کشوری مانند ترکیه که مسافت بیشتری دارد، اظهار کرد: در جلسه شورای‌عالی ارز، درباره این انتقاد از وزیر راه و رئیس سازمان هواپیمایی سؤال کردم و پاسخ آن‌ها این بود که دولت ترکیه نسبت به پرواز‌هایی که در مسیر ایران است، به‌صورت مشخص یارانه فوق‌العاده‌ای می‌پردازد.

وی ادامه داد: به‌عنوان مثال اگر هزینه پرواز به ترکیه ۱۰ میلیون تومان است، ۴ میلیون از مسافر دریافت می‌شود و ۶ میلیون تومان باقی‌مانده را دولت ترکیه پرداخت می‌کند، زیرا معتقد است این هزینه از محل درآمد‌های دیگر یعنی خرید توریست‌ها جبران می‌شود بنابراین قیمت پرواز‌های ترکیه پایین‌تر از سایر کشورهاست.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: در سایر کشور‌ها مانند عربستان هزینه رفت و برگشت ۱۶ میلیون تومان و پرواز‌های امارات هم گران است، اما فقط ترکیه است که دولت در راستای جذب توریست یارانه می‌پردازد. طبق آمار سال گذشته حدود ۸۰۰ هزار ایرانی به ترکیه سفر کرده‌اند، اگر ۱۰۰۰ نفر از این کشور خرید کرده باشند، سودی که حاصل می‌شود، یارانه پرداختی آن‌ها را جبران می‌کند.

وی افزود: در سفری که به عراق داشتیم صراحتاً اعلام شد فرودگاه نجف برای ورود و خروج هر زائر ۶۰ دلار اخذ می‌کند که با نرخ ۲۸ هزار تومان حدود یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌شود اگر فرودگاه نجف این مالیات را دریافت نکند، قیمت پرواز تهران ـ نجف نیز کاهش می‌یابد.

حسینی در پاسخ به اینکه «با رونق هرچه بیشتر سفر به عتبات سود مناسبی عاید کشور عراق می‌شود، آن‌ها نمی‌توانند مانند ترکیه عمل کنند؟» گفت: ما این پیشنهاد را با رئیس جمهور عراق در میان گذاشتیم و از وی خواستیم دستور کاهش هزینه را بدهد؛ وی نیز گفت «جدا از موضوع زیارت و بحث‌های معنوی، متوجه سودی که به کشورمان می‌رسد هستیم و تأسف می‌خورم که چرا فرودگاه نجف این کار را می‌کند؛ من به‌صورت شخصی این موضوع را پیگیری می‌کنم، اما با توجه به اینکه فرودگاه نجف متعلق به بخش خصوصی است نمی‌توان کاری کرد».

وی در پاسخ به اینکه به‌جز باز شدن مرز‌های زمینی راه دیگری برای کاهش هزینه سفر به عتبات وجود ندارد، گفت: راه‌اندازی فرودگاه کربلا یکی از گزینه‌هایی است که می‌تواند در کاهش هزینه‌های این سفر اثرگذار باشد ضمن اینکه این فرودگاه به‌صورت مشارکتی ساخته خواهد شد و ایران هم در آن سهم دارد، اما به ثمر رسیدن آن ۲ الی ۳ سال به‌طول می‌انجامد با این حال راه‌اندازی آن باعث ایجاد رقابت می‌شود و در کاهش هزینه‌ها اثرگذار است.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: مسیر ریلی به عراق را هم پیگیری کرده‌ایم؛ وزیر راه در این باره اعلام کرد که تفاهم‌نامه‌ای با وزارت مربوطه در عراق منعقد شده است، اما احداث یک پل روی اروندرود زمان‌بر و نیازمند مساعدت طرف عراقی است؛ به هر ترتیب این موضوع به‌صورت جدی در حال پیگیری است و گزینه‌ای برای کاهش هزینه‌های سفر به عتبات محسوب می‌شود.
+25
رأی دهید
-34

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  چند وقت پیش پرواز داشتم به ایران، وقتی سرچ میکردم دیدیم شرکت‌های هواپیمایی ترکیه از همه ارزونتر هستند برای پرواز به ایران، دوباره رفتم سرچ کردم متوجه شدم خیلی از مسافرهای که با پرواز هواپیمایی ترکیه رفتن در فرودگاه چمدونهای خودشونو گم کردند به عبارتی دزدیدن، گفتم بیخیال مجبور شدم دو برابر قیمت از یه شرکت دیگه به غیر از هواپیمایی ترکیه بلیط بگیرم برم ایران.
  35
  23
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۶
  ۶۰
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان

  سفر به عتبات !!!!! عوض دوری از مشکلات و استراحت و لذت بردن از دریا برید پول تو جیب ملاها بریزید و کمی گریه بکنید تا روحیه بگیرید.
  2
  31
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۳
  ۲۷
  Esperanto - لندن، انگلستان
  همه جای دنیا سعی میکنند کاری کنند توریست جذب کنند اینها هدفشون اینه برای عراقی ها توریست جمع کنند تا خاک های اطراف کربلا رو هم بجای مهر به ایرانی ها بفروشند. البته اینها نگرانند چرا با این همه تلاشی که میکنند مردم به نجف و کربلا بیرند میرند ترکیه. والا اون خدماتی که به زائرین کربلا و نجف داده میشه تو هیچ کجای دنیا داده نمیشه.حالا فکر میکنند بلیط هواپیما رو کم کنند مردم جای ترکیه میرند عراق
  2
  18
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.