وزیر کشور ترکیه: همه ما ترک ها از دشت های مغولستان آمدیم

سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه در پاسخ به ترک‌هایی که حضور پناهجویان در ترکیه را تهاجم می‌دانند، گفت: همه ما (ترک‌ها) از دشت‌های مغولستان آمده‌ایم .
 
به نظر می‌رسد که منظور او این است که ترکها در اصل مهاجمانی بودند که از مغولستان آمده اند. این سخنان خشم شدید مردم ترکیه را در پی داشته است.
+117
رأی دهید
-36

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ضدبشر - گراتس، اتریش

  اریایی ها هم از شرق ایران از هندوکش به ایران مهاجرت کردند . مهاجرت که جرم نیست . بالاخره انسان ها بنا به شرایط موجود زمانی و جغرافیایی یا جنگ مهاجرت میکردند . الان هم 5 میلیون نفر از شر اخوندها مجبور به مهاجرت گرفتند
  44
  114
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۶
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  چنگیز هم از همانجا آمده بود.
  44
  61
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۲:۱۵
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش

  درود به شرافتت. راستگویی اساس تمدن ایران و فرهنگ ایرانیان راستین است.
  30
  57
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۴:۲۸
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران

  نژاد نه باعث افتخار هست و نه شرمساری!. اونچه که در زندگی خودم بدست می یارم و بازخورد جامعه رو می بینم مهم است. حالا از گینه بیسائو باش یا بچه ناف منهتن.نوه پسری چنگیز باش یا هر کی..
  4
  76
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۴:۳۰
  ۳۹
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  همه انسانها اصولا از قاره آفریقا به بقیه کره زمین مهاجرت کرده اند. ولی بعضی ها بعد ها برای مهاجرت, سرزمین مردمان اصلی آنجا را اشغال کرده اند و با جنگ و کشتار, زبان, فرهنگ و گاهی حتی نسل تمدن های قبلی آنجا را از بین برده اند.
  5
  36
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۴:۴۴
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  بله اجداد ما ایرانیها از المان اریایی به ایران مهاجرات کرده اند و هزاران سال بود اجداد ما در ایران زندگی میکردن ولی اینک اخوندکهای فلا" شده که همه از جاسوسان و خدمتکاران اعراب هستند حدود 8 میلیون از ما ایرانیها را به زور و به اجبار به خارج از کشور کوچ داده اند.
  74
  23
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۴:۵۱
  ۳۲
  منم هستم - استکهلم، سوئد

  [::ضدبشر - گراتس، اتریش::]. از آب گل آلود ماهی نگیر لطفا. تفاوت مهاجرت ایرانی ها با بقیه در این است که آنها با جنگ و خونریزی و کشتار به نام دین و کشورگشایی و قنایم به آنجا رفتند ولی ایرانیان به سرزمینهای بایر و خالی از سکنه آمدن و بعد از هزاران سال ایران را آباد کردن. هی...
  22
  49
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۵:۰۹
  ۲۷
  Esperanto - لندن، انگلستان
  [::ضدبشر - گراتس، اتریش::]. ترکیه ای ها از این ناراحتند چرا گفته از مغولستان آمدند نگفته از جایی بهتر و خوش آب و هوا تر نیومدند.
  47
  47
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۵:۱۸
  ۴۰
  paksan - ایران، ایران

  [::ضدبشر - گراتس، اتریش::] مهاجرت با تهاجم فرق داره. مغلها با جنگ و کشتار و تصویه قومی حاکم شدند. چینی ها به مغولهای غرب مغلستان تورک میگفتند و این اسم روشون موند. تورانی ها همانهایی هستند که سالها با ایرانیان یا آریایی ها میجنگیدند ولی بعد از ازدواج و فرار فرنگیس دختر افراسیاب با شاهزاده پارسی و پادشاه شدن پسر (کیخسرو)این زوج پارسی تورانی بود که کیخسرو که هم خون توران و پارس داشت به توران حمله کرد و توانست افراسیاب یعنی پدربزرگش رو شکست بده و پادشاه ایران و توران بشه و از آنجا تورانی ها به ایران زمین مهاجرت میکردند و ساکن شدند و برای همین بعدها خیلی از پادشاهان ایران نژاد تورانی داشتند و حکومت تورانی ها در ایران چیز عجیبی نبود و همه آنها برای ایران و سرزمین پارس و زبان پارسی نهایت تلاششون رو کردند ولی در زمان حمله مغولها لشکر یا همپیمانان تورک مغول داشتند که با کمک مغولها به زور حاکم شدند. البته اگر کسی سابقه و تاریخ عثمانی ها رو دقیق بررسی کنه میفهمه همه شاهان عثمانی پارسی گو‌ و دیوان شعر پارسی داشتند ولی از زمان آتاتورک با تغییر خط سعی در تغییر تاریخ و مخفی کردن حقیقت بودن.
  54
  25
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۵:۴۱
  ۴۴
  خردگرا - برن، سوییس
  خوشبختانه بعد از مدتها یه حرف حساب از ترکها شنیدیم، اگر از یک ترک بپرسین اون سرزمینی که اکنون ترکیه نام گرفته چه گذشته ای داره، اکثر اونها شروع میکنن به اراجیف بافتن، چون اصولن ترکها راهزنهایی بودن که از مغولستان و قزاقزستان با کشتار و خونریزی مهاجرت کردنند، در آخر با کشتار کردها که ریشه ایرانی دارند، سرزمین ترکیه کنونی را تشکیل دادنند. کلمه یغماگری ریشه در قبیله یغماگر دارد که اجداد ترکها را تشکیل میدادنند . در پایان هیچ ایرانی ترک نیست و هیچ ترکی هم ایرانی نیست.افتخار ما آذریها گویش آذری هست که ریشه در گویش پهلوی دارد. آقایون پانترکیست کوشش کنین تاریخ را تحریف نکنین . پاینده ایران و آذریهای ایرانزمین.
  62
  73
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۵:۴۱
  ۴۱
  behtaab - کلگری، کانادا

  زیرنویس اشتباهه. من به ترکی استانبولی اشراف دارم. گفت ما از استپهای اوغوز اومدیم "اوغوز استپلری". ترکهای ایران، جمهوری آذربایجان و ترکیه همه از ریشه ترکهای اوغوز هستند. لطفا درست اطلاع رسانی کنید.
  14
  98
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۶:۵۲
  ۳۲
  Dermis - لندن، انگلستان
  حالا از هر کجا که اومدن،که چی؟ مردم کشور کره هم ریشه مغول منچوری دارند،زبانهای ترکی،مغولی و کره ای از نظر آوا شباهتهایی دارند اما آیا هیچ شباهتی بین کشورها و جوامع کره جنوبی و ترکیه و مغولستان میبینیم؟ . هیچ نژاد یا قومیتی برتر یا پست تر از دیگری نیست.این فرهنگها و طرز فکر و محیطی که فرد درش بزرگ میشه هست که باعث تفاوت آدمها میشه نه نژاد و قومیتشون.
  1
  10
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۶
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  حرفهای سیلمان سویلو وزیر کشور ترکیه را بر طبق آنچه دوست دارید ترجمه نکنید. اوغور یکی از شاخهای ترکی که شامل آذربایجانی ها ترکیه های و ترکمن ها است و هیج منطقه جغرافیایی نیست. منشا اصلی ترکها منطقه عظیمی از قاره اسیا است و قسمتهای بزرگی از از چین امروزی و حتی مغولستان و کل آسیای میانه و روسیه و آفغانستان و خراسان و حتی قفقاز است. ایرانی ها دوست دارند تاریخ و علم را آنگونه که دوست دارند قبول کنند. حداقل نصف تاریخ را ترکها شاخته اند و خذف ترکها از تاریخ به معنی حذف و انکار آن است. اصلا مغولها ترک نیستند و زبانشان ترکی نیست و هیچ دیوانه ای بعد از تصرف کشورهای دیگر زبان ملت دیگر را در آن مناطق گسترش نمی دهد. مثل اینکه انگلیس ها بعد از اشغال آفریقا و اسیا زبان فرانسه را در آن مناطق گسترش دهند. مغولها و ترکها همسایه بودند و دارای اشتراکات فراوانی. در ضمن نفرت شما از چنگیز و مغولها چیزی از ارزشهای آن مرد بزرگ را کم نمی کند و نفرت شما از روی حقارت و شکست در برابر آنها بوده است. اگر به فارسها عرب بگوییم بیشتر با منطق جور در می اید تا به ترکها مغول بگوییم
  5
  13
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۷
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  اگر ایرانی ها یک کمی غیرت و جسارت چنگیز را در خونشان داشتند همیشه سرافکنده نمی شدند و دو دستی کش.رشان را دو دستی مستعمره چین و روسیه نمی کردند
  4
  10
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۹
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. من آدم وقیح و دزد تاریخ زیاد دیدم ولی تو سرآمد همه هستی. این جفنگیات را از کجا می‌آوری؟؟ تو که اینقدر وقیحانه جعل میکنی خب بگو همه دنیا ترک هستند.خدا هم اول ترک بوده بعدا خدا شده. خوب فرض که همه دنیا هموساپیینس و نئاندرتال هم ترک بودن. بتو چه؟؟؟ خودت چی هستی؟؟ آدم بدبختی که حتی ریشه هم نداری و همه چیز را بهم میچسبانی که خودت را قدیمی نشان دهی.
  0
  0
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.