ابراهیم رئیسی: نان سنتی به دست همه مردم خواهد رسید

 ابراهیم رئیسی مدعی شد که مردم نه گرانی نان، نه دارو و نه بنزین را تجربه نخواهند کرد.رادیو فردا:رئیس‌جمهوری اسلامی ایران می‌گوید برای جبران آزاد شدن قیمت نان، به ۹ دهک جامعه یارانه پرداخت خواهد شد.

ابراهیم رئیسی دوشنبه شب ۱۹ اردیبهشت در یک مصاحبه زنده تلویزیونی گفت تا زیرساخت‌ها فراهم شود، برای یک تا سه ماه، سه دهک اول جامعه تقریباً هر نفر ۴۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند. دهک‌های چهارم تا نهم نیز هر نفر ۳۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند.

او درباره زیرساخت‌ها توضیح نداد اما محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری، روز یکشنبه گفته بود قرار بر این شده که در دو ماه اول تا زمان ایجاد شرایط، برای کاهش فشار گرانی‌های نان مبلغ نقدی واریز شود، ولی در ادامه به صورت کالابرگ الکترونیکی خواهد بود.

ابراهیم رئیسی در ادامه مدعی شد که «نان سنتی به دست همه مردم خواهد رسید».

خبرگزاری ایرنا شامگاه دوشنبه در گزارشی اعلام کرد که پس از پایان گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهوری، مبلغ کمک معیشتی به حساب‌های مردم واریز شد.

پیش از این اظهارات رئیسی، آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی روز دوشنبه سیاست‌های اقتصادی دولت را «مهم» خواند و از آن حمایت کرد.

این برنامه‌های اقتصادی در حالی پی گرفته می‌شود که افزایش نرخ تورم و افزایش مداوم و افسارگسیخته قیمت انواع کالا و خدمات در ایران در سال‌های گذشته موجب شکل‌گیری تجمعات اعتراضی گسترده در صنوف مختلف از جمله معلمان، کارگران و کشاورزان شده است.
برنامه نامشخص دولت برای یارانه دیگر محصولات تولیدی از آرد
اظهارات ابراهیم رئیسی درباره جبران جهش قیمت نان با پرداخت یارانه‌ها در حالی است که دولت هنوز برنامه مشخصی برای افزایش قیمت دیگر محصولات تولیدی از آرد، از جمله ماکارونی، شیرینی و غیره را اعلام نکرده است.

قیمت آرد طی یک هفته گذشته ۱۳ برابر شده و قیمت انواع نان، خصوصا نان فانتزی نیز به همین میزان افزایش داشته است.

از طرفی به گفته‌های مقامات دولتی، یارانه نانی که قرار است پرداخت شود، معادل روزانه ۲۵۰ گرم نان سنتی برای هر فرد است و بدین ترتیب خانواده‌هایی که نان بیشتری مصرف می‌کنند، باید آن را با قیمت آزاد خریداری کنند.

رئیس‌جمهوری ایران در سخنان خود توضیح نداد افزایش بیش از ۱۰ برابری قیمت نان فانتزی و نانی که برای نمونه در رستوران‌ها یا ساندویچ‌فروشی‌ها ارائه می‌شود، چگونه جبران می‌شود.

روزنامه «دنیای اقتصاد» اخیرا گزارش داد قیمت ساندویچ فلافل که ارزان‌ترین ساندویچ در مناطق میانی و متوسط شهر تهران و بین ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان بود، طی دو روز اخیر به بیش از سی هزار تومان افزایش یافته است.

همچنین رشد ۱۳ برابری قیمت آرد، بر تورم و افزایش قیمت دیگر محصولات و خدمات نیز تاثیر خواهد گذاشت و در صورتی که حتی یارانه‌ها افزایش قیمت نان را جبران کنند، مشخص نیست تورم دیگر کالاها چگونه جبران خواهد شد.

دولت می‌گوید برای جلوگیری از رانت و فساد در واردات گندم با ارز ۴۲۰۰ تومانی، همچنین جلوگیری از قاچاق آرد، دست به آزادسازی قیمت آن زده است.

این در حالی است که مقامات دولتی طی روزهای گذشته بارها از چشم‌انداز «کاهش ۳۰ درصدی مصرف نان» در کشور با افزایش قیمت آرد خبر داده‌اند.

حیدرعلی نصر، رئیس مرکز پژوهش‌های غلات شرکت بازرگانی دولتی ایران، روز ۱۶ اردیبهشت با دفاع از آزاد شدن قیمت آرد و نان گفت که «ضایعات نان در استان‌های مختلف کشور از ۱۰ درصد تا ۵۰ درصد است که متوسط ۳۰ درصدی آن رقم بزرگی محسوب می‌شود».

وی یکی از عوامل اصلی ضایعات نان را «ارزانی» آن عنوان کرد.

ابراهیم رئیسی در بخش دیگری از سخنان دوشنبه شب خود همچنین به موضوع اختصاص ارز ترجیحی برای واردات دارو اشاره کرد و گفت دولت در نظر دارد با متوقف کردن ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات دارو، افزایش قیمت آن برای مردم را از طریق شرکت‌های بیمه جبران کند.

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران گفت مردم همان قیمت قبلی را پرداخت خواهند کرد و بقیه قیمت توسط شرکت‌های بیمه پرداخت خواهد شد.

او مدعی شد که مردم نه گرانی نان، نه دارو و نه بنزین را تجربه نخواهند کرد.
+6
رأی دهید
-68

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  صنعتی چی دکتر؟ شما سنتی کاری و میوه خور رو پا! بقیه شاید با صنعتی کارشون ردیف بشه
  3
  42
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۳
  ۵۵
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  این احمق مردم ایرانو چی حساب میکنه ؟ کمتر بدزدید و به اعراب گشنه کمک کنید که بتونید کشور را اداره کنید. .....مثقال پول میدید بعدش همه چیزو گرون میکنید
  3
  54
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۱:۴۳
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  قطعاً منظورش اینست که وقتی اعتراض کنند و آنها را به گلوله ببندیم و بکشیم دیگر گرانی هیچ یک از اقلام را تجربه نخواهند کرد!
  2
  53
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۸
  ۴۱
  ولش کن - تهران، ایران

  این راست گفته میخوان خ. باقر بدن دست مردم
  4
  39
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۳:۵۷
  ۶۵
  خوش باور - تهران، ایران

  اداره کنندکان جهان اسلام شعیه .نشخوار می کنید بهتر است شکر بخورد این دجال بیسواد قاتل .
  4
  48
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۴
  ۴۶
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان

  دست مردم چیزای بزرگتر هم میذارین!!..؛تا آخرین آجر آخرین مسجد یا کلیسا سر آخرین آخوند یا کشیش نیفتد بشر روی صلح و آرامش نخواهد دید!(ولتر)
  3
  43
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۶:۱۶
  ۶۲
  محمدعلی هشترودی - مادرید، اسپانیا

  مرگ بر حکومت داعشی آخوندی و خلیفه داعش تهران، سید علی خائنه ای (ابوبکر طهرانی)!
  4
  41
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۶:۵۵
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  دیگه بحث گوشت و مرغ و تخم مرغ و میوه و آجیل شب عید نیست ، بحث نان و گرسنه گی است ، حداقل از انقلاب فرانسه درس بگیرید ، انقلاب ننگین ۵۷ از سیری بود ، انقلاب بعدی از گرسنه گی خواهد بود ، انسان گرسنه بسیار خطر ناک میشه
  1
  7
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۷
  ۴۳
  قورپه - بروکسل، بلژیک
  متاسفانه وقتی احمدی نژاد با دوز و کلک بالا امد و او را حلوا حلوا کردند چنان اقتصاد را شخم زد که دویست سال باید نخبه ترین اقتصاد دان ها جمع شوند تا بتوانند اقتصاد ایران را درست کنند متاسفانه بعد از آن جکومت بدست اخوند های بیسواد افتاد و هر روز بیشتر از روز قبل به قهقرا رفتیم حال رییسی بیسواد و وزیران بیسواد احمدی نژاد نه تنها کاری از پیش نخواهند برد بلکه مردم را بیشتر در فقر فرو خواهند برد
  0
  7
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۳
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  حالا گر یک چیزی بگم می‌‌گویند.چرا هی‌ گیر می‌‌دید به گذشته ؟ گیر نمی‌‌دهم به گذشته. مقایسه می‌‌کنم. و تصفیه حساب با بزمجه ‌ها سال ۵۷. یادتان می‌‌یاد. ۱۳۴۹ ؟ نون دو ریال بود. آمریکا قیمت گندم را را به یک باره دو برابر کرد. شاه فقید. با آمریکا در افتاد. اگر گندم را گران کنید. ما هم قیمت نفت را دو برابر می‌‌کنیم. کارلس تروریست را فرستند تا نماینده ایران در اوپک را بدزدند. تا شاه را تحت فشار گذارند. پاسخ داد .بکشیدش. وظیفه او است. در راه ایران کشته شود. ولی باج نمی‌‌دهم. به خاطر کمبود گندم تصمیم.که نان را ۱۰ شاهی‌ گران کنند. یک ریال ۱۰۰ تا دشاهی بود. اگر بدانید همن آخوند‌ها و چپی‌ها چه جنجالی و سلیطه در آورند ؟ تمامی حوزه قم و مشد از یک طرف. اینجا رادیو مردم حزب توده از باکو از یک طرف. و دها رادیو از طرف گروه "اقتصاد مال خر است" چسباندن به اسراهیل.که اسراهیل مقصر است. چون اقتصاد ما وابسته به اسراهیل است. این تقاص ملت مظلوم فلسطین است
  1
  10
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۰
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. گرامی در تکمیل حرف شما ، اون بزرگوار همیشه تلاش کرد که نرخ نان و برنج‌ با کمک سوبسید دولتی ارزان باشد . من شخصا تجربه تغذیه رایگان در مدارس را داشتم ، آنقدر بچه ها سیر بودند که با شیرهای پاکتی مثلثی شیطنت می‌کردند . شیر را از طبقات بالا پرتاب می‌کردند که بعد از برخورد به زمین منفجر و باعث خنده بشه ، شرم باد بر این ملت و روشنفکران‌چپ ، جبهه ملی و غیره
  0
  1
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.