رئیس سابق بانک مرکزی به دولت ابراهیم رئیسی عنوان «فوق سلطان چاپ پول» داد

 عبدالناصر همتی، رئیس سابق بانک مرکزی ایرانرادیو فردا: رئیس بانک مرکزی در دولت حسن روحانی، دولت سیزدهم را شایسته عنوان «فوق سلطان چاپ پول» دانست و یکی از مهم‌ترین دلایل تورم و گرانی‌های اخیر را چاپ بیش‌ از اندازه پول عنوان کرد.

عبدالناصر همتی روز یک‌شنبه، ۱۸ اردیبهشت در ویدیویی که در حساب کاربری خود در توییتر منتشر کرده، گفته است که بر اساس آمار بانک مرکزی ایران، دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۰ خورشیدی، ۱۴۲ هزار میلیارد تومان پول چاپ کرده و شایسته عنوان «فوق سلطان چاپ پول» شده است.

آقای همتی در ادامه با اشاره به مشکلات موجود در کشور به «حامیان ابراهیم رئیسی و امپراتوری رسانه‌ای» او هشدار داده که از «فرافکنی» دست بردارند و به جای آن «ریشه مشکلات را بررسی و شناسایی کنند.»

رئیس پیشین بانک مرکزی ایران در ادامه تاکید کرده است که «پشت پرده گرانی‌ها» همین سیاست‌ها است.

آمارهای جدید بانک مرکزی ایران نشان می‌دهد که نقدینگی در دوره ریاست‌جمهوری ابراهیم رئیسی حدود ۳۶۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته و در آذر ۱۴۰۰ به ۴۴۲۷ هزار میلیار تومان رسیده ‌است.

نقدینگی شامل پول (اسکناس و سکه‌های قیمتی، همچنین سپرده‌های دیداری) و شبه‌پول (سپرده‌گذاری مدت‌دار و قرض‌الحسنه در بانک‌ها) است و می تواند یکی از مهم‌ترین عوامل تورم در هر کشوری به‌شمار برود.

یکی از شعارهای اساسی دولت ابراهیم رئیسی، عدم استقراض از بانک مرکزی و اجتناب از اجبار بانک مرکزی به چاپ اسکناس در راستای جبران کسری بودجه بود، با این حال برنامه‌های اقتصادی دولت سیزدهم و سیاست‌های بانکی آن در ماه‌های گذشته موجب تورم افسارگسیخته و گرانی‌‌ها مداوم به‌ویژه در اقلام خوراکی شده است.

آخرین برنامه اقتصادی دولت که موجب موج نگرانی گسترده در شهروندان و انتقاد گسترده بسیاری از مسئولان و کارشناسان شده، افزایش ناگهانی نان و طرح سهمیه‌بندی آن بوده است که از اواسط اردیبهشت اعلام شد.
+73
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  سلطان اعدام ، سلطان سوتی و تُپُق ، سلطان چاپ اسکناس ، سلطان دروغ و بیشرفی !!!
  3
  44
  یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۵
  ۶۲
  محمدعلی هشترودی - مادرید، اسپانیا

  آخوند شش کلاسه بیسواد خنگ! داعشی سطان اعدام!
  3
  42
  یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۳
  ۴۸
  دو کلمه حرف حساب - حصار، ایران

  اعلاحضرت شاهنشاه آریامهر غلط کردیم.
  4
  30
  یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۵
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  هر کس دیگری هم جای رئیسی بود پول چاپ میکرد و دست ملت میداد چون اقتصاد ایران از 43 سال قبل بر این روند قرار گرفته است
  3
  13
  یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.