سردار سپاه و معاون دفتر عقیدتی - سیاسی علی خامنه‌ای: مردم ایران زیاد نان می‌خورند

روزنامه جوانرسول سنائی‌راد، سردار سپاه و معاون دفتر عقیدتی-سیاسی فرمانده کل قوا در سرمقاله روز شنبه ۱۷ اردیبهشت روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران از تصمیم دولت ابراهیم رئیسی برای گران گردن نان و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی دفاع کرد و گفت سرانه مصرف نان مردم ایران بالا است و با اجرای نرخ‌گذاری جدید مصرف نان ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت.

او در بخشی از این سرمقاله مدعی شده است که سرانه مصرف نان در ایران دو برابر متوسط جهانی است و همین زیاد مصرف کردن نان باعث شده که جمهوری اسلامی مجبور شود از خارج از کشور گندم وارد کند: «سرانه مصرف ماهانه افراد باید حدود ۷ تا ۵/۷ کیلو آرد باشد، به هر فرد ایرانی حدود ۱۴ کیلو آرد دولتی اختصاص می‌یابد. به عبارتی درحالی که می‌توان با مصرف درست و بهینه‌سازی تولید از همان محل تولید گندم در داخل، جوابگوی نان مصرفی کشور بود، اما ناچار سالانه مقادیر زیادی گندم به کشور وارد می‌شود.»

معاون دفتر علی خامنه‌ای در بخش دیگری از این مطلب اقدامات دولت رئیسی برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و گران کردن کالا‌ و غذا را نشانه «تعهد و مسئولیت‌شناسی» او دانست و گفت که افرادی که پیش از او زمام امور را در دست داشتند به دلیل ترس از قضاوت افکار عمومی و نیازشان به رای مردم دست به این کارها نمی‌زدند: «از جمله مسائل اساسی کشور ما، انباشت مشکلات و مسائلی است که یا به موقع تشخیص داده نشده یا در صورت تشخیص جرئت و اراده‌ای برای حل آن نبوده و به جای تعهد و مسئولیت شناسی برای حل آن کتمان یا به آینده موکول شده است. چنین پدیده‌ای هرگاه با قضاوت افکار عمومی نسبت به کارگزاران و دولتمردان پیوند خورده و به‌ویژه بر رأی سیاسی مردم اثرگذار بوده به مراتب سخت‌تر و پیچیده‌تر شده است. مسئله حذف ارز ترجیحی یا دولتی و ارائه کالا‌ها و خدمات یارانه‌ای در رأس چنین مسائلی قرار دارد.»

سردار سنائی راد در بخش دیگری از مطلبش نوشته است که  «پرداخت ارز ترجیحی و اقلام یارانه‌ای»، سبب تشکیل «باند‌های مافیایی» شده است. ارز ترجیحی برای تامین کالاهای اساسی پس از خروج آمریکا از برجام و وقوع شوک ارزی تصویب شد و قرار بود کالاهای اساسی را از گزند تغییر قیمت دلار برهاند.

حسن روحانی در سال پایانی دولتش و ابراهیم رئیسی در ۹ ماه گذشته بارها بر این نکته تاکید کرده‌اند که دولت مدت‌ها است که بی آنکه به صورت رسمی اعلام کند، ارز ۴۲۰۰ تومانی بسیاری از کالاهای اساسی را قطع کرده است. از جمله بهرام دارایی، رئیس سازمان غذا و دارو در فروردین ماه امسال گفت که دولت ابراهیم رئیسی ۲ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای واردات دارو در سال ۱۴۰۰ را تخصیص نداده است و به همین دلیل بسیاری از داروها در بازار ایران کمیاب یا به شدت گران شده است.

در دو سال گذشته قیمت برنج، گوشت، حبوبات، روغن، لوازم بهداشتی و لبنیات تا ۳۰۰ درصد رشد داشته است این در حالی است که دولت می‌گوید به این کالاها ارز ترجیحی احتصاص داده است. مشخص نیست که اگر ارز ترجیحی به شرکت‌های وابسته به کانون‌های قدرت در جمهوری اسلامی برای واردات این کالاها اختصاص یافته چرا این اقلام با قیمت دلار آزاد در بازار به دست مصرف‌کننده‌ها می‌رسد. بخش عمده‌ای از شرکت‌های ورادکننده نهاده‌ای دامی، گوشت، برنج و حبوبات از زیرمجموعه‌های ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مستضعفان یا هلدینگ‌های اقتصادی سپاه پاسدارن است که همگی زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی هستند.

معاون دفتر علی خامنه‌ای بدون آنکه نامی از نقش شرکت‌های عمدتا وابسته به دفتر رهبر جمهوری اسلامی در سوءاستفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی نام ببرد مدعی شده است که مردم ایران به دلیل آنکه گندم ارزان در اختیارشان قرار داده شده در تولید و مصرف نان مراقبت ندارند:

«مصرف بالا و ضایعات خسارت‌بار نان تهیه شده با آرد دولتی که به دلیل ارزانی هم اضافه بر مصرف خریداری می‌شود و هم به دلیل غیررقابتی بودن، در پخت آن استاندارد‌ها رعایت نمی‌شود و حدود یک‌سوم نان تولیدی هدر می‌رود.»

سردار سنائی راد مدعی شد که با گران کردن نان، مصرف آن ۵۰ درصد کم می‌شود و دولت هم می‌تواند مقداری یارانه به مردم بدهد: « با واقعی کردن مصرف، حدود ۵۰ درصد از مصرف آرد و گندم دولتی کاسته خواهد شد که می‌تواند صرفه‌جویی ناشی از یارانه را، حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان رقم بزند. با اختصاص یارانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومانی بر هر مصرف‌کننده ایرانی، هم فشار ناشی از واقعی شدن قیمت جبران می‌شود و هم دست مصرف‌کننده برای انتخاب نان و کیفی مصرف کردن آن، باز می‌شود.»

در این سرمقاله به موضوع وضعیت مهاجران عمدتا افغان در ایران هم توجه شده و آن‌ها هم بخشی از مشکل خوانده شده‌اند. معاون دفتر علی خامنه‌ای مدعی شده است که ۱۰ میلیون مهاجر در ایران زندگی می‌کند و مقام‌های جمهوری اسلامی متفق‌القولند که آن‌ها نباید از نان دولتی استفاده کنند. چنین اظهارنظری فارغ از نادرست بودن اطلاعاتش در مورد جمعیت مهاجران می‌تواند شرایط را به ویژه برای مهاجران افغان دشوارتر از قبل هم بکند.

او نوشته است: «باید به استفاده حدود ۱۰ میلیون مهاجر خارجی از نان دولتی اشاره داشت که بعضاً با برخورداری از رژیم غذایی نان‌پایه، چندبرابر خانواده‌های ایرانی نان مصرف می‌کنند و در واقع از سرانه یارانه آرد بیشتر از ایرانیان برخوردار هستند؛ بنابراین در ضرورت تغییر این رویه خسارت‌بار و اصلاح آن هیچ تردیدی نیست و تقریباً مورد اجماع تمامی کارشناسان اقتصادی و دلسوزان منافع ملی قرار داشته و دارد.»
جمهوری اسلامی برای سرکوب آماده می‌شود
انتظار می‌رود گرانی آرد و نان و نایاب شدن معدود قوت باقی‌مانده در سفره ایرانی‌‌ها به اعتراضاتی دنباله‌دار منجر شود. شب گذشته اخباری از اعتراضات در ایذه و سوسنگرد و چند شهر دیگر خوزستان منتشر شد.

در تهران، علی خامنه‌ای از دو سال پیش با انتصاب فرمانده تام‌الاختیار سرکوب فرودستان، خود را برای شورش نان آماده کرده است. در تیرماه ۱۳۹۹، حسین نجات با حکم فرمانده کل سپاه پاسداران به عنوان جانشین قرارگاه ثارالله سپاه، برای دومین بار به این سمت منصوب شد.

قرارگاه ثارالله مهم‌ترین قرارگاه منطقه‌ای سپاه در ایران است و مأموریت آن، دفاع از مراکز و نهادهای حساس و کلیت حکومت جمهوری اسلامی  ایران عنوان شده است. این قرارگاه همچنین مسئولیت دفاع از مراکز حساس حکومت را در برابر هرگونه تهدید نظامی علیه تهران به عنوان مرکز حکومت، داراست.  از سال ۱۳۷۴ قرار بر این شد که «قرارگاه ثارالله در صورت بروز بحران به تشخیص شورای عالی امنیت ملی و تائید آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، مسئولیت برقراری امنیت شهر تهران را عهده‌دار باشد، ولی در شرایط عادی این مسئولیت برعهده نیروی انتظامی است.»

یگان‌های تحت امر این قرارگاه در شرایط بحران، شامل سپاه محمد رسول‌الله و سپاه امام حسن مجتبای استان البرز هستند و متشکل از نیروهای کادر و وظیفه سپاه و گردان‌های عاشورا و الزهرا، گردان‌های امام علی است. وزارت اطلاعات ، نیروی انتظامی و تمامی وزارت خانه‌های دولت هم در شرایط بحران تحت کنترل عملیاتی این قرارگاه قرار می‌گیرند. فرماندهی این قرارگاه، مانند سایر قرارگاه‌های سپاه، بر عهده فرمانده کل سپاه است.

قرارگاه ثارالله همچنین شامل نیروهای داوطلب مردا و زن است  که در قالب بسیج مساجد، ادارات، دانشگاه‌ها و مدارس سازمان‌دهی شده‌اند. مهم‌ترین یگان‌های تحت امر این قرارگاه، لشکرهای ۲۷ و لشکر ۱۰ سیدالشهدا هستند.

در جریان اعتراض‌های  خرداد ۱۳۸۸ به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، قرارگاه ثارالله در کنترل و مهار اعتراض‌ها نقش اصلی را برعهده داشته است.

اما اهمیت انتصاب حسین نجات به این سمت چیست؟

حسین نجات، ۶۵ ساله و از چهره‌های شناخته شده سپاه پاسداران در ایران است. سردار نجات، مرد مورد اعتماد علی خامنه‌ای که برای نزدیک به یک دهه نیروهای حفاظت از او و خانواده‌اش را فرماندهی می‌کرد.

او از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ به‌عنوان معاون سیاسی و اجتماعی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی فعالیت می‌کرد. از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ نیز معاون فرهنگی و اجتماعی فرمانده کل سپاه بود. وی از ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ جانشینی رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران را برعهده داشت.

حسین نجات که پیش‌تر معاون فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود، در اعتراضات آبان ماه ۹۸ «طبقات فرودست، حاشیه‌نشین و بی‌سواد» را تکیه‌گاه جدید مخالفان حکومت دانست. این سخنان او، واکنش‌های بسیاری را بین مردم در ایران برانگیخت.

نجات گفته بود: «مدل براندازی غرب در مقابل انقلاب اسلامی طی این ۴۰ سال تغییر کرده است و در این مدل جدید براندازی، تکیه بر افراد فرودست جامعه و کسانی است که محصول حاشیه‌نشینی و بی‌سوادی هستند و در فضای مجازی آلوده شده‌اند.»

اولین اقدام او در جایگاه جدیدش حمله به موسسه خیریه غیردولتی امام علی و دستگیری مدیران آن بود. شاید همین اقدام کلیت جهان‌بینی او را نشان دهد: فرودستان تهدیدی بزرگ هستند و سازمان خیریه فرودستان هم یا باید زیر نظر حکومت باشد و یا به عنوان تهدید امنیتی تلقی شود.

این فرمانده سپاه همچون علی خامنه‌ای، مردم ایران و طبقه محروم را بزرگ‌ترین خطر موجودیتی برای جمهوری اسلامی می‌داند و در بین فرماندهان سپاه بیش از دیگران به سرکوب هر نوع اعتراض معتقد است. او سرکوب را صرفاً در بعد سخت نمی‌داند و در زمانی که به‌عنوان معاون فرهنگی و جانشین سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، مشغول به کار بود، مبتکر راه‌اندازی واحد مشترک عملیات جنگ روانی و حمله سایبری است و سازمان فضای مجازی سراج و واحدهای استانی آن بود.

سازمان سراج مسئول به‌کارگیری، تأمین مالی، و هماهنگی میان کاربران طرفدار سپاه و آیت‌الله خامنه‌ای و مرتبط کردن آن‌ها با واحد عملیات جنگ سایبری در تشکیلات رسمی سپاه است. این افراد در فضای مجازی به «کاربران ارزشی» مشهورند و معمولاً به‌صورت هماهنگ و بر اساس برنامه از پیش تعیین‌شده فعالیت می‌کنند.

حال می‌توان حدس زد که اجرای طرح‌هایی مانند طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی که نمایندگان مجلس یازدهم به دنبال آن هستند از کجا پیگیری می‌شود.

حکومت جمهوری اسلامی و شخص علی خامنه‌ای در تلاشند تا هر اعتراضی را در نطفه خفه کنند. حسین نجات و سمت فعلی او را از این منظر می‌توان به فرمانده میدانی سرکوب سخت، نیمه سخت و نرم تعبیر کرد. کسی که در هنگام بحران اسلحه و نیروی سرکوب را گسیل می‌کند، قبل از اعتراضات به دنبال شناسایی و کشف هسته‌های اعتراضی است و در نهایت فضای مجازی را به عنوان بستر ارتباط‌دهنده مردم با یکدیگر به عنوان تهدید فوری می‌داند و برنامه مفصلی برای قطع ارتباط ایرانی‌ها با یکدیگر از طریق پیام‌رسان‌ها و فضای مجازی دارد. 
+21
رأی دهید
-136

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  sama128 - شیراز، ایران

  ملت شدن برده یه مشت دزد بیسواد مفت خور ؛ ملتی‌ که از روی خریت محض سال ۵۷‌عن قلاب کرد الان یه چیز‌ زیادیه توی این مملکت زیاد نون میخوره زیاد آب میخوره زیاد نفس میکشه پول قبر هم که سر بفلک کشیده ملت چرا نمیمیرن این دزدها راحت باشن کشور مال ۵ میلیون دزد ۸۰ میلیون بی غیرت بی صدا بی عرضه بی فریاد در صف مرگ . بمیرید بمیرید این ۵ میلیون مسئول دزد و آقازاده هاشون ژن خوک هاشون راحت راحت باشن .‌ بمیرید مردم از بی غیرتی
  8
  110
  یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۳:۱۶
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  زیادی خورده این تن پرور ، پاچه خوار . با سیاستهای مزورانه و غارتگرانه و فساد حضرات ، برنج و لبنیات و گوشت و مرغ و تخم مرغ و حبوبات و میوه و سبزیجات رو از سفره مردم پاک کردند ، دیگه مونده یه نون که اونهم داره کوپنی یا سهمیه ای میشه !! این احمق چی زِر و زِر میکنه و قهوه ای زیادی میخوره !!
  4
  85
  یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۳:۵۰
  ۴۶
  آلونا ازنامنسکایا - اورلاندو، ایالات متحده امریکا

  گوشت که از سفره مردم حذف شد مرغ حذف شذ ماهی حذف شد حالا نان هم نباید خورد می خواهید مثل اوشین برنج و ترب بخوریم چقدر وقیحند اینها
  3
  76
  یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۴:۲۸
  ۴۳
  Herzl - امستردام، هلند

  حالا که مردم ایران زیاد نان می‌خورند چند روز دیگه یکی میاد میگه بخاطر افزایش جمعیت مردم ایران زیاد نفس می کشند.
  2
  54
  یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۶:۲۲
  ۶۵
  خوش باور - تهران، ایران

  یک ..... هندی زاده آمد و کفت دنیای شما را بهتر می کنیم . و قولی که داد عملی شد .سفره های مردم کوچک و کوچکتر شد و .... آمد و کفت سه وعده غذا زیاد است دو وعده غذا بخورید .یک مادر بسیجی آمد و کفت مثل یمنی ها لنک ببندیم و دیکری آمد و گفت روزه متوالی و زیاد انسان را به بهشت نزدیک می کند .و حالا آماده شوید . به درک که نان گوپنی شد ما انقلاب گردیم سال قبل ما به یک جانی بی سواد رای دادیم و ما زیر منبری های این .....هستیم پس نباید نالید /.اکر دوست ندارید بلنددشوید .مردن یکبار است پس بهتر است خوب بمیریم نه اینکه همانندکوسفندی که دست پایش را بسته اند .شکر بر مسلک آخوند .....
  9
  53
  یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۶:۲۸
  ۴۱
  ولش کن - تهران، ایران

  مردم زیاد هوا میخورن
  9
  47
  یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۶:۲۹
  ۵۵
  مدافع حق - مادرید، اسپانیا

  مردم نون زیا میخورن مسئولین و سرداران هم .....زیاد میخورن
  3
  60
  یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۴
  ۷۲
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه

  تا بحال نان زیاد خوردن در ایران یا جای دیگر ایجاد مشکل نکرده آن چیزی که ملت را این چهل و اندی سال گذشته بیچاره کرده شکر خوریهای زیادی و اظهار نظرهای احمقانه مسئولان بی عقل و بیشرف و پفیوز حکومت در ایران است .
  7
  50
  یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۸
  ۴۴
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  خوب شما هم “ شکر”زیاد میخورید!
  2
  49
  یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۶
  ۵۴
  مهدی52 - روتردام، هلند

  اینا شهید میخوان نه نونخور
  2
  27
  یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۱
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  [::sama128 - شیراز، ایران::]. تویی که به یک ملت فحش میدی چه ....کردی؟؟ چندتا آخوند را نفله کردی؟؟ چند تا بسیجی را پیش الله اش فرستادی؟ نشستن و .... و به مردم تحت فشار فحش دادن کار آدمهای بزدل و .... است. یک کار مثبت انجام بده که دردی از مردم دوا شود. همه مردم آگاه هستند. حتی آنها که با رژیم همکاری می‌کنند می‌دانند که چه غلطی می‌کنند. من و تو اگر جربزه و شجاعت نداریم بهتره ....
  23
  13
  یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۱
  ۴۶
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان

  چه جالب خواستم بگم و شما هم زیادگ. میخورین که دیدم دو نفر از هموطنان زحمتش رو قبلا کشیدن!؛چه تفاهمی! :))))
  3
  23
  یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۴
  ۴۰
  sama128 - شیراز، ایران
  [::راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش::] بیچاره از سالزبورگ میدون خیارشور اتریش من طی این سالها ۳ بار دستگیر شدم ؛ در تظاهرات شیراز و . بیش از این نمیتونم بنویسم تو چیکار کردی ؟!؟؟!!؟ من وجود داشتم تیر ساچمه ای توی تظاهرات بهم خورد نزدیک ده تا ساچمه از دست و سینه و شکمم در آوردن تو چی هارت و پورت مزخرف ول معطل .
  15
  20
  یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۳
  ۹۱
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا

  این سما128 از شیراز که یحتمل توانگلیس باشه یکی دو ساله میاد اینجا هاله لویا میگه هاهاهاخیلی هم وجود داره اصل وجوده هاهاهایه روده راست توشیکم اینهانیست هاهاچون آدم دروغگوکم حافظه میشه هاهاهابچه های نسل روغن نباتی هستن دیگه ایرادی نیست که توسن پایین کم حافظه میشن هاهاها مثل ما جوونهای قدیم نیستن که هاهاها بخور روغن نباتی بخور نوش جونت هاهاها
  29
  1
  یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۷
  ۴۰
  sama128 - شیراز، ایران
  [::جنابِ سروان - مونرآل، کانادا::] تو شانس آوردی با سن ۹۱ سال تو مونترال کانادا جنب میدوون شوش هستی الان ایران بودی دنبال یک کیسه برنج پاکستانی میدویدی تا حالا تو سه تا کفن تو قبرستان دارالسلام شیراز پوسونده بودی. اگه واقعا تو مونترال کانادا هستی برو مثل او خاوری بی غیرت دزد حالت را بکن تو را چی به گرفتاری ملت به خودت هم زیاد فشاد نیار باد و بدی قبض را بگیری بری برای قیامت سن ت بالاست .
  4
  20
  یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۲
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  [::sama128 - شیراز، ایران::]. من مطمئنم که تو نه سه بار بلکه چهاربار دستگیر شدی ولی نه در شیراز بلکه جایی در اروپا برای آن کار دیگر. نادان دروغ هم میخواهی بگویی فکر کن. تظاهرات تنها دو سه روز طول کشید و اگر کسی دستگیر شود به راحتی آزاد نمی‌شود اگر آزاد شد . و دوباره دستگیر شد شانس بیاورد و زنده بماند حتما چند سالی در زندان می‌ماند....که به تمام ملت ایران توهین می‌کند حتما فاقدشجاعت ... است. اینجا دهها نفر مطلب می‌نویسند و هر کدام یک نظر دارند که برای من محترم است ولی کسانیکه ....به همه مردم توهین می‌کنند تو اگر .... شجاعت داشتی مبارزه هم نمیکردی به آخوند و سپاه چهارپایان میتاختی نه ملت مظلوم ایران
  7
  1
  دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۵:۵۴
  ۴۰
  sama128 - شیراز، ایران
  [::راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش::]. جواب هارت و پورت و زارت و زورت خاموشی است ؛ خوش باش شعار الکی راه دور ، فقط حرف حرف حرف بسه دیگه زارت و زورت الکی خوش باش به همین حرف های دوزاری بی خریدار. بیچاره همین ملت از خریت این وضع موجود را درست کردن بسیج و سپاه کین از کره مریخ نیامدن همین ملت هستند میفهمی یا نه . همه ما مردم بسیج سپاه ارتش مردم عادی همه همه هرکس وطن پرست مقصر در این وضع گاگول ملت یعنی همه مردم وطن پرست . پس باید تقصیر را گردن عمه و خاله نندازن متوجه میشی یا نه.
  1
  0
  دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۰
  ۵۶
  ادوینو - گوالف، کانادا
  مردم ایران اصلا بخود زنده هستند منظور این چلمک همینه آخه بگو چاپلوس خان تو میتوانی همینطوری با بی شرمی که خاصه مسؤالان است به آخوند همین حرف را یزنی آیا میتوانی از رهبر چلمکت بپرسی علی گدای زمان شاه شما این همه ثروت را از کجا آوردی تا بتوانی با پرویی از مردم شکایت کنی که زیادی نان میخورند من الآن میفهمم که رهبرانقلاب امام خمینی ره گم کرده به چه کسی وعده کمک وآنهارا مستضعف نامید منظور آخوند بود که قشر بدبختی در جامعه زمان شاه بودند.
  1
  0
  دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.