مارک اسپر: قبل از انتخابات ۲۰۲۰ دونالد ترامپ میخواست یک افسر ایرانی را ترور کند

العربیه: مارک اسپر، آخرین وزیر دفاع دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در کتاب جدید خود نوشته است، رابرت اوبرالین، مشاورامنیت ملی ترامپ، کمی پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2020 به مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح اینکشور گفته است که ترامپ در نظر دارد یک فرمانده نظامی ایران مشغول در خارج را ترور کند.

اسپر که دومین وزیر دفاع دولت ترامپ بود، در این زمینه می‌نویسد، مارک میلی گمان برد که اوبرالین این اقدام را فقط در جهت منافعسیاسی ترامپ می‌سنجید.

اسپر در این زمینه می‌افزاید: «واقعا ایده بسیار بدی با پیامد‌های به‌شدت فاجعه‌باری بود.»

به گزارش روزنامه «گاردین»، اسپر در کتاب جدید خود با عنوان «سوگند مقدس» خود را به عنوان کسی معرفی می‌کند که با ایده‌های«بد یا غیرقانونی» پیشنهادی ترامپ و زیردستان او، از جمله ترور یک فرمانده نظامی ایرانی مخالفت کرده است.

به گفته اسپر، یکی دیگر از طرح‌های پیشنهادی که او با آن مخالفت کرد، «حمله موشکی به مکزیک برای نابودی آزمایشگاه‌های تولیدمواد مخدر و اعزام 250 هزار سرباز به مرزهای جنوبی» آمریکا بوده است.

بر اساس گزارش گاردین، ترامپ خصومت با تهران را بخش مهمی از سیاست‌های مدیریتی خود دانسته و آن را به عنوان جزئی از برنامهخود برای پیروزی در انتخابات سال 2020 درنظر گرفته بود.

به گفته گاردین، ترامپ در همین راستا از توافق موسوم به «برجام» خارج شد و به‌صورت پیاپی نسبت به هزینه درگیری با آمریکا هشدارمی‌داد.

خودروی حامل قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، در ژانویه سال 2020 توسط ارتش آمریکا در بغداد موردهدف قرار گرفت.

اسپر درباره نشستی که در ژوئیه 2020 برگزار شد، می‌نویسد: «اوبرالین پیشنهاد داد، به‌دلیل افزایش میزان غنی‌سازی اورانیوم درایران، آمریکا عملیاتی نظامی علیه این کشور انجام دهد.»

بر اساس این کتاب، «اوبرالین برای انجام عملیات نظامی فشار می‌آورد.»

وزیر دفاع پیشین آمریکا در این زمینه می‌گوید، هنگامی که اوبرالین گفت، «رئیس جمهور تمایل دارد کاری انجام دهد» مایک پنس،معاون ترامپ ماهرانه خود را عقب کشید.

به گفته اسپر، مارک مدوز، رئیس دفتر وقت کاخ سفید با این پیشنهاد مخالفت کرد.

بر اساس این کتاب، پس از گذشت حدود یک ماه و در 20 آگوست، مارک میلی به اسپر خبر داده است، اوبرالین با او تماس گرفته وعنوان کرده است، «رئیس‌ جمهور می‌خواهد یک فرمانده نظامی ایرانی که در خارج از مرزهای ایران مشغول به فعالیت است را ترورکند.»

اسپر افزود: «من و میلی مدتی بود که نسبت به این فرد و مشکلی که در منطقه ایجاد کرده آگاه بودیم. اما چرا اکنون؟ چه اتفاق جدیدیرخ داده است؟ آیا تهدید قریب الوقوعی وجود دارد؟»

«سوگند مقدس» در ادامه عنوان کرده است، مارک میلی از اظهارات اوبرالین تعجب کرده و گمان برده که او «با هدف ایجاد اخباری کهبه انتخاب مجدد ترامپ کمک خواهد کرد، رئیس‌ جمهور را در این موقعیت قرار داده است.»

نگرانی‌ها از آغاز جنگ با ایران در زمان ریاست‌ جمهوری ترامپ وجود داشت، اما این نگرانی‌ها با نزدیک‌شدن به انتخابات سال 2020 وعقب‌ماندن او از جو بایدن در نتایج نظرسنجی‌ها افزایش یافت.

دونالد ترامپ، سپتامبر 2020 در توییتی نوشت: «هرگونه حمله‌ از سوی ایران علیه آمریکا، با پاسخی 1000 برابر بیشتر مواجه خواهدشد.»

اسپر درباره پیشنهاد اوبرالین به میلی گفته بود، بدون دستور کتبی از ترامپ هیچ اقدامی انجام نخواهد داد.

او در این زمینه نوشت: «امکان نداشت به‌صورت یک جانبه در این زمینه کاری انجام دهم..به‌ویژه این‌که اگر اقدامی باشد که بامجموعه‌ای از پیامدهای قانونی، دیپلماتیک، سیاسی و نظامی همراه باشد. چه بسا ممکن است که ما را وارد جنگی با ایران کند.»

نویسنده کتاب «سوگند مقدس» می‌گوید، مکالمه اوبرالین با مارک میلی در اواخر آگوست، «آخرین باری بود که موضوعی درباره ایران بهصورت جدی پیش از انتخابات مطرح شد.
+42
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  بله آنهایی که باید بدانند میدانند که همه حرکات سلیمانی در سوریه و شمال عراق با هماهنگی کامل سنتکام انجام میشد، و به همین جهت سلیمانی هیچوقت از دزد آمریکا پنهان نبود و آمریکا همیشه از موقعیت دقیق سلیمانی مطلع بود در واقع همیشه در تیررس آمریکا بود به همین جهت هدف قرار گرفتن سلیمانی بسیار غیر قابل باور بود!. البته ظن بسیار است که ترامپ در توافق بسیار محرمانه ایی با بیت رهبری ایران (مجتبی خامنه ایی) اقدام به حذف سلیمانی نمود، . سابقه نشان داده که رهبری تاب قدرت گرفتن و یا محبوب شدن نظامی ها حتی در حلقه نزدیک به خودش را تاب نمی آورد و حذف نظامی ها و کلا نزدیکان که کمترین تهدیدی را متوجه قدرت رهبری بکند بطور آشکار و یا پنهان حذف میشوند!
  21
  12
  شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۰
  ۳۴
  khyar - اوپسالا، سوئد
  سردار سلیمانی ❤️محبوب دل ایرانیان بود و با شهادتش در تاریخ ایران جاودانه شد ، ابر مردی که از دوران نوجوانی برای ایران جونش همیشه کف دستش بود و در خط اول دفاع از ایران قرار داشت آخر هم به آرزوش رسید و به یاران خودش همچون ابراهیم همت ، شهید باکری ، و دیگر شهیدان ایرانی پیوست .روحش شاد و یادش گرامی .
  24
  5
  شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۳
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  حماقت و خریت غرب و وحشی‌گری رژیم آخوندی دلایل اصلی ماندگاری این آخوندهای حرا مزاده است. این ترامپ گاومیش بجای حمله به طویله خامنه ای و ایجاد امکان دسترسی مردم ایران به سلاح برای انتخابات خودش به زیر پوتین می‌رود و قاسم کتلت را می‌زند. بعد یک مشت حیوان فارسی زبان براش کف می‌زنند.
  5
  7
  شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۸
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  بهر حال دستش درد نکنه.
  3
  14
  شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.