روزنامه سوئدی از بازداشت یک گردشگر سوئدی توسط جمهوری اسلامی خبر داد

 عکس آرشیوی استروزنامه سوئدی «آفتون‌بلادت» روز پنج‌شنبه ۱۵ اردیبهشت نوشت که بر اساس اطلاعات رسیده به این روزنامه، یک مرد سوئدی سی و چند ساله که به همراه سایر سوئدی‌ها به سفری گردشگری به ایران رفته است اکنون در ایران بازداشت شده است.

«آفتون‌بلادت» از قول «یک منبع آگاه» می‌نویسد که این اقدام به «هشدار در مورد اختمال ربودن و محبوس کردن شهروندان سوئدی، در ارتباط با برگزاری دادگاه حمید نوری در سوئد مربوط است.»

بنابر این گزارش، مرد سوئدی بازداشت‌شده، هفته گذشته زمانی که قرار بود پس از چند روز سفر، ایران را ترک کند، بازداشت شده است.

وزارت امور خارجه نیز در تماس با «آفتون‌بلادت» تأیید کرده است که یک مرد ۳۰ و چند ساله سوئدی در ایران در بازداشت به سر می‌برد اما مایل به اظهار نظر بیشتر نشده است.

این روزنامه می‌نویسد که سفارت سوئد در تهران اکنون به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد این پرونده است و با مقامات ایرانی در تماس است.

حمید نوری که در گزارش این روزنامه به آن اشاره شده متهم است که در اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت کرج در سال ۱۳۶۷ مشارکت داشته و در حال حاضر در سوئد در بازداشت به سر می‌برد و به همین اتهام در حال محاکمه است.

روز ۱۴ اردیبهشت، درست در آخرین روز دادگاه حمید نوری در سوئد، خبرگزاری ایسنا خبر از اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی، پژوهشگر دوتابعیتی زندانی ایرانی-سوئدی، تا دو هفته دیگر داد.

اعلام این خبر در حالی صورت می‌گیرد که آقای جلالی بارها تمام اتهامات علیه خود را رد کرده و اعلام کرده که تحت شکنجه جسمی و روانی، وادار به اعتراف شده است.

روزنامه سوئدی «آفتون‌بلادت» روز پنج‌شنبه از قول منابع سوئدی نوشت که ایران اخیرا «شهروندان سوئدی را به ربودن و زندانی کردن تهدید کرده است» و بازداشت گردشگر سوئدی در ایران نیز به همین مسئله مرتبط است.

وزارت امور خارجه سوئد با اعلام تغییر وضعیت امنیتی، در پایان هفته گذشته توصیه‌ای برای خودداری از سفر غیرضروری به ایران صادر کرده بود.

حکومت ایران در سال‌های اخیر تعداد زیادی از اتباع خارجی و ایرانی‌های دو تابعیتی را به اتهام‌های گوناگون از جمله جاسوسی، همکاری با نهادهای امنیتی خارجی یا اقدام علیه نظام بازداشت کرده است و برخی از این افراد با زندانیان ایرانی در کشورهای دیگر مبادله شده‌اند.

این رویه حکومت بارها از سوی دولت‌ها و سازمان‌های حقوق بشری در سراسر دنیا محکوم و به «گروگان‌گیری» و «باج‌خواهی» با هدف «پیشبرد اهداف سیاسی» تعبیر شده است.
+80
رأی دهید
-42

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  vg2000 - اسلو، نروژ

  این فرقه کثیف اسلامی هیچ وقت دست از این گروگانگیری برنمیداره به اونایی که میرن ایران خیلی باید احمق باشند
  10
  84
  ‌پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۲
  ۴۶
  آلونا ازنامنسکایا - اورلاندو، ایالات متحده امریکا

  قبلا معامله های زیادی با جمهوری اسلامی شده ولی این بار نباید بشود نوری یک جنایتکار جنگی است و نباید معاوضه شود حالا اگر خواستند می توانند برای آزادی گروگان خود پول بدهند ولی نباید نوری را آزاد کنند
  10
  65
  ‌پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۸
  ۴۶
  تحت تعقیب وزارت - لندن، انگلستان

  من نمی دونم اولا چه اصراریه که برن ایران سفر توریستی !؟ مثل این می مونه که پای پیاده و شب تاریک تو جنگل های آمازون بری و خوب انتظارداشته باشی سالم برگردی ، بعدش هم دنیا باید یه فکری به حال این نوع گروگان گیری در قرن ۲۱ بکنه و جواب این لجن کاری جمهوری اسلامی را بده ، نباید منفعلانه برخورد کنن ، نیش باز کردن بچه های قصاب حمید نوری در دادگاه و بیرون آن و خنده های تهوع آورشون مال همین بود که می دونستن بزودی یک گروگان می گیرن که با بابای قاتلشون مبادله بشه.
  9
  70
  ‌پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۲
  ۵۶
  ادوینو - گوالف، کانادا

  مردم احمق مگر دولت سوئد تاکید نکرد که هیچ یک از اتباع سوئدی به ایران مسافرت نکنند که گروگان گرفته میشوند چشمتلن کور امیدوارم در همان ایران که دوستش دارید خاک بشوید.
  14
  59
  ‌پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۳
  ۵۱
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  سوئد حالا باید بره ماست رو با چنگال بخوره، خدایی آخه ضایعه شدن هست تا اینها باشن ایرانی رو زندانی نکنن خخخخ،
  104
  12
  ‌پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۵
  ۲۷
  Esperanto - لندن، انگلستان
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. خواب ببینی حمید نوری آزاد بشه. فکر میکنی گروگان گیری افتخاره که میگی تا اینها باشن ایرانی ( منظور همون حمید نوری ) رو زندونی نکنند؟فکر میکنی کشورهای دیگه براشون کاری داره سهروندان کشور دیگر رو به گروگان بگیرند و سرش معامله بکنند؟ اونقدر شجاعت نداری حتی تو فضای مجازی حرف دلت رو بزنی و از مردم ایران مایه میگذاری و جرأت اینکه علت واقعی این گروگانگیری رو بگی نداری. ولی مشخصه محاکمه حمید نوری بدجایتون رو سوزونده اون از لبخندهای زورکی و ژست های تهوع آور پسر حمید نوری اینم از کامنت های مشمئز کننده طرفدارهاش.
  5
  13
  جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۶:۳۹
  ۲۷
  Esperanto - لندن، انگلستان
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. شب دراز است و قلندر بیدار
  3
  13
  جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۶:۴۱
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  این فرقه منافقین رجویه چقدر از زندانی شدن حمید نوری ذوق زده شدن .اولین جواب با اعدام جاسوس صهیونیستی در همین ماه به سوئد داده خواهد شد. دومین آن اعدام سرکرده گروهک تروریستی الاهوازیه حبیب چعب خواهد بود و سومی رو شما حدس بزنید
  10
  3
  جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.