«اپلیکیشن‌های سفارش و تحویل غذا و بازی‌های آنلاین» متهمان چاقی اروپایی ها

گزارش سازمان جهانی بهداشت می‌گوید اپلیکیشن‌های سفارش و تحویل غذا در حال تغییر دادن شیوه خرید و خوردن غذا در اروپا هستندبی بی سی: سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که شیوه استفاده کودکان از اپلیکیشن‌های سفارش و تحویل غذا و افزایش محبوبیت بازی‌های آنلاین می‌تواند عامل اصلی بروز چاقی در سراسر اروپا باشد.

این سازمان می‌گوید هیچ کشور اروپایی در مسیری قرار نگرفته است تا مانع افزایش چاقی تا سال ۲۰۲۵ شود.

نزدیک به ۶۰ درصد از بزرگسالان و یک سوم کودکان در اروپا یا اضافه وزن دارند یا چاق هستند؛ همه‌گیری کرونا هم وضع را بدتر کرده است.

این گزارش پیشنهاد می‌کند که بازاریابی و تبلیغات غذاهای ناسالم برای کودکان محدود شود، هزینه غذاهای سالم کاهش یابد، و افراد در همه سنین تشویق به ورزش بیشتر شوند.

'گزارش چاقی منطقه اروپا در سال ۲۰۲۰' در سازمان جهانی بهداشت می‌گوید که میزان اضافه وزن و چاقی در اروپا به "نسبت همه‌گیری" رسیده است، یعنی تنها قاره آمریکا دارای سطح بالاتری از بزرگسالان چاق نسبت به اروپا است.

این گزارش تخمین می‌زند که این مشکل سالانه باعث مرگ ۱/۲ میلیون نفر در اروپا است، یعنی ۱۳ درصد از کل مرگ و میر، و باعث حداقل ۲۰۰ هزار مورد جدید سرطان در سال است.
چالش پیچیده
این گزارش همچنین می‌گوید که چربی بیش از حد در بدن خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها، از جمله ۱۳ نوع سرطان، دیابت نوع ۲، مشکلات قلبی و بیماری‌های ریوی را افزایش می‌دهد؛ این همچنین علت اصلی معلولیت و ازکارافتادگی است.

چاقی یک "بیماری پیچیده" است، و بسیار بیشتر از صرفا ترکیب یک رژیم غذایی ناسالم و کمبود فعالیت بدنی است.

دکتر هانس کلوگه، 'مدیر منطقه‌ای برای اروپا' در سازمان جهانی بهداشت گفته است "چاقی مرز نمی‌شناسد. کشورهای منطقه ما به طرز شگفت‌انگیزی متنوع هستند، اما هر کدام تا اندازه‌ای با چالش‌هایی مواجه هستند".

او گفت اما با توسعه سیستم‌های بهداشتی قوی "ما می‌توانیم سیر چاقی را در منطقه تغییر دهیم".
گزارش سازمان جهانی بهداشت می‌گوید که محیط‌های غذایی بسیار دیجیتالی‌شده در اروپا بر این که مردم چه می‌خورند و چه زمانی و چگونه می‌خورند، تاثیر می‌گذارد، و باید نظارت دقیق‌تری بر آن‌ها داشت.

برای مثال، اپلیکیشن‌های سفارش و تحویل غذا نقش مهمی در افزایش مصرف غذاها و نوشیدنی‌های پرچرب و پرقند دارند.

تحقیقات در بریتانیا نشان می‌دهد که خوردن یک وعده غذای آماده بیرون به معنی مصرف ۲۰۰ کالری بیشتر در روز است، نسبت به غذایی که در خانه آماده می‌شود. اگر در یک هفته حساب کنیم، این می‌تواند به این معنی باشد که یک کودک معادل یک روز کالری اضافی مصرف می‌کند.

اما این گزارش که در 'کنگره اروپایی درمورد چاقی' ارائه شد، همچنین نشان می‌دهد که می‌توان از سیستم‌های سفارش و تحویل آنلاین غذا به شیوه‌ای مثبت برای بهبود رژیم‌های غذایی، دسترسی به غذای سالم و تندرستی استفاده کرد.

بازی‌های آنلاین که در بین کودکان بسیار محبوب است هم به رژیم غذایی بد، رفتار و عادت‌های ناسالم، و صرف زمان بیشتر در نشستن به جای فعال بودن، مرتبط دانسته شده است.

اما مجددا، سازمان جهانی بهداشت می‌گوید که این فناوری‌ها می‌توانند طوری تنظیم و کنترل شوند تا برای بهبود سلامت جسمی و روانی جوانان به کار گرفته شوند.
وضعیت چاقی در اروپا

در منطقه اروپا، در مورد وضعیت بریتانیا گفته می‌شود:

    پس از مالت، دومین کشور به لحاظ تعداد بزرگسالان چاق است

    پس از اسرائیل و مالت و ترکیه، چهارمین کشور برای تعداد بزرگسالان با اضافه وزن یا چاق است

در سراسر اروپا، میزان اضافه وزن یا چاقی در گروه‌های سنی جوان به صورت زیر است:

    ۸ درصد از کودکان زیر پنج سال

    ۲۹ درصد از کودکان پنج تا نه سال

    ۲۵ درصد از افراد ۱۰ سال تا ۱۹ سال

در بریتانیا سیاست‌هایی برای مقابله با چاقی معرفی شده است، از جمله این که رستوران‌ها و کافه‌های بزرگ طبق قانون باید اطلاعات کالری را در فهرست غذا نشان دهند.

همچنین قرار است در پاییز امسال در انگلستان، تبلیغات "یکی بخر، یکی را مجانی بگیر" در فروشگاه‌های غذایی به تدریج حذف شود؛ چرا که تحقیقات نشان داده است که این تبلیغات مردم را تشویق به خرید ۲۰ درصد غذای بیشتر از نیازشان می‌کنند.

در بریتانیا همچنین طرحی برای ممنوعیت تبلیغات تلویزیونی برای مواد غذایی سرشار از شکر و نمک و چربی قبل از ساعت ۹ شب در سراسر کشور در دست است.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.