ظهور و سقوط بوریس بکر؛ پسر طلایی تنیس جهان

بوریس بکر سال ۱۹۸۵ قهرمان ویمبلدون شدبی بی سی: بوریس بکر برای مخفی کردن دارایی‌هایش، که برای پرداختن بدهی‌ باید به دادگاه اعلام می‌کرد، زندانی شد. اما چه شد که کار پسر طلایی تنیس به این جا رسید؟

در یک روز آفتابی ژوئیه ۱۹۸۵، پسر مو بور ۱۷ ساله‌ای مقابل جمعیت ایستاده بود و به جام طلایی ویمبلدون بوسه می‌زد. بوریس بکر جوان‌ترین مردی بود که قهرمان ویمبلدون شده (هنوز هم این رکورد پابرجاست) و همین طور اولین مردی که بدون این که جزو بخت‌های قهرمانی باشد، قهرمان قدیمی‌ترین تورنمنت تنیس دنیا شد.

عملکرد درخشان او موجب شد که بسیاری فکر کنند درخشش آن جوان تا کجا ادامه خواهد یافت.

۳۷ سال بعد در یک غروب دلگیر در لندن، بوریس بکر به حکم دادگاه دو سال و نیم زندانی شد، به دلیل زیر پا گذاشتن قوانین بریتانیا. بکر سال ۲۰۱۷ اعلام ورشکستگی کرده بود با حدود۵۰ میلیون پوند بدهی.

مرد شماره یک پیشین تنیس جهان محکوم شده که میلیون‌ها پوند دارایی خود را که باید با آن‌ بدهی‌هایش را می‌پرداخت، مخفی کرده است. بکر به بیش از ۲۰ مورد تخلف محکوم شده است.

این سرنوشتی خجالت‌آور برای برنده شش گرنداسلم است، مردی که در سال‌های دور برای سرویس‌های مخوفش به "بوم بوم" معروف بود. بوریس بکر به عنوان بازیکن، هیچ‌وقت مشکلی برای مسحور کردن طرفدارانش نداشت بخصوص در بریتانیا که از سال ۲۰۱۲ در آن ساکن است.

کریس باورز، نویسنده و مورخ تنیس که در نوشتن زندگینامه بکر همکاری کرده است، می‌گوید: "هر وقت با بوریس صحبت می‌کردم، متوجه احساسی می‌شدم که از درونش می‌جوشید. بوریس همیشه حس می‌کرد، سرانجام یک جوری اوضاع روبراه می‌شود. آخر هم این طرز فکر کار دستش داد."
۲۹ آوریل ۲۰۲۲، بوریس بکر وارد دادگاهی در لندن می‌شوددر گذشته هم موفقیت‌های بوریس بکر در زمین تنیس زیر سایه زندگی خصوصی آشفته و مشکلات مالی قرار داشت. او در دادگاه گفت "پول هنگفتی" در دوران ورزش حرفه‌ای بدست آورده اما درآمد‌هایش پس از بازنشستگی در سال ۱۹۹۹ "بشدت کاهش یافته است."

پس از سال‌ها جدال قانونی حالا به نظر می‌رسد که سقوط بوریس بکر هم به اندازه صعودش سریع بوده است.

راسل فولر کارشناس تنیس بی‌بی‌سی می‌گوید: "قهرمانی در ویمبلدون در آن سن کم و با آن سرویس‌های کوبنده و والی‌های شیرجه‌ای، بکر را ناگهان سلبریتی کرد."

"شهرت شمشیری دو لبه است، تصویری که از بکر در ۱۷ سالگی ساخته شد، تمام زندگی‌اش در بزرگسالی را تحت تاثیر قرار داد."

بدون شک وقتی پسربچه‌ای از شهر لیمن در جنوب غربی آلمان قهرمان ویمبلدون ۱۹۸۵ شد، جهان تنیس غافلگیر شد، از جمله خود بکر که آن موقع گفت می‌خواهد به دانشگاه برود و خودش را آماده یک دوران حرفه‌ای پرافتخار کند.

او سال ۲۰۱۲ به یک نشریه دانشجویی گفت: "آخرین چیزی که به ذهن کسی می‌رسید این بود که من تنیس‌باز حرفه‌ای بشوم."

اما این پیش‌بینی درست از آب در نیامد و موفقیت‌ها ادامه داشت: او دو بار دیگر قهرمان ویمبلدون شد، دو بار قهرمان اوپن استرالیا و یک بار هم قهرمان اوپن آمریکا. بکر ۱۳ بار قهرمان رقابت‌های مسترز (معتبرترین مسابقات تنیس بعد از گرند‌اسلم‌ها) شد و مدال طلای تنیس دو نفره المپیک را بدست آورد. او همچنین اولین مردی شد که هفت بار به فینال ویمبلدون رسید.

هواداران عاشق سبک ماجراجویانه او بودند. باورز می‌گوید: "او تنیس‌بازی کاریزماتیک بود و بهترین بازیکن جهان برای چند سالی در دوران حرفه‌ایش". بکر حتی "محبوب‌ترین آلمانی در بین بریتانیایی‌ها" لقب گرفت.

اما همانطور که خودش نیز گفت، نتوانست با زندگی پس از بازنشستگی کنار بیاید. او بعدها گفت: "اعتماد به نفس و باور شما به توانایی‌هایتان تحت تاثیر قرار می‌گیرد. نمی‌دانستم هنگام درخواست گذرنامه‌ جلوی شغل چه بنویسم، تنیس‌باز سابق؟"

کمی پس از پایان دوران بازی، زندگی خصوصی بکر سوژه نشریات زرد‌‌ شد. زندگی زناشویی‌اش با باربارا فلتوس به دلیل روابط جنسی‌اش با دیگران فروپاشید؛ از جمله رابطه جنسی با یک مدل روس در انبار یکی از رستوران‌های لندن که بعد از او صاحب دختری شد.
سال ۲۰۰۰، بوریس بکر همراه با باربارا (که بعدا همسرش شد) در موناکوسال ۲۰۰۹ اعلام کرد با شرلی لیلی کرسنبرگ، مدل هلندی نامزد کرده است. آن‌ها ۹ سال بعد از هم جدا شدند.

ولی به رغم تمام این خبرها در مورد زندگی خصوصی، شخصیت شوخ‌طبع و جذاب بکر او را به یک کارشناس تلویزیونی محبوب در سراسر جهان تبدیل کرد. بکر همچنین کارشناس تنیس بی‌بی‌سی در مسابقات ویمبلدون بود.

فولر می‌گوید: "زندگی او پس از بازنشستگی از تنیس همواره بحرانی به نظر می‌رسید، اما بکر در اتاق‌های مصاحبه و استودیوهای تلویزیونی جذابیتش را حفظ کرد."

او زندگی‌نامه‌اش را منتشر کرد، در مسابقات حرفه‌ای پوکر حاضر می‌شد و رئیس اتحادیه تنیس آلمان شد. اما شاید بتوان گفت برجسته‌ترین بخش حرفه‌ای بکر پس از بازنشستگی، سه سالی بود که سرمربی‌گری نواک جوکوویچ را به عهده داشت و به تنیس‌باز صربستانی کمک کرد قهرمان شش گرنداسلم شود.

البته همان زمان هم تحقیق در مورد وضعیت مالی‌اش شروع شده بود. سال ۲۰۰۲ دادگاهی در مونیخ به دلیل ۱/۷ میلیون یورو تخلف مالیاتی، بکر را به پرداخت ۳۰۰ هزار یورو جریمه و دو سال حبس تعلیقی محکوم کرد.

۲۱ ژوئن ۲۰۱۷، بکر در لندن به دنبال پس ندادن وامی که برای خریدن املاکی در مایورکا گرفته بود، اعلام ورشکستگی کرد. یکی از وکلای بکر گفت "او به مسائل مالی وارد نیست" و یکی از مسئولان دادگاه گفت: "آدم احساس می‌کند او سرش را در برف فرو برده است."

یک سال بعد در اقدامی عجیب، بوریس بکر مدعی داشتن مصونیت دیپلماتیک در قبال شکایت برای پرداخت بدهی‌هایش شد.

وکلای بکر گفتند او وابسته فرهنگی و ورزشی جمهوری آفریقای مرکزی در اتحادیه اروپا شده است. با اینکه سفارت جمهوری آفریقای مرکزی در بلژیک این موضوع را تایید کرد اما یکی از مسئولان وزارت خارجه این کشور گفت ادعای مصونیت دیپلماتیک جعلی است. بکر بعدا ایده استفاده از مصونیت دیپلماتیک را کنار گذاشت.

سال ۲۰۱۸ بکر در پاسخ به این که چه مقدار دارایی دارد، به برنامه آندرو مار بی‌بی‌سی گفت: "وقتی شما نام بوریس بکر را بر زبان می‌آورید، مردم واقعیت و علاقه به دانستن حقیقت را کنار می‌گذراند و شروع به تصور چیزهایی می‌کنند که اصلا واقعیت ندارند."

اما مدت زیادی طول نکشید که واقعیت خودش را به بکر نشان داد. مارس ۲۰۲۲ دادگاه او در لندن شروع و پس از حدود دو هفته محکوم شد.

با تمام این تفاسیر باورز معتقد است زمانی که عمر بوریس بکر تمام شود، نگاه‌ها به دوران حرفه‌ای او خواهد بود نه مشکلاتش با قانون: "روزی که او بمیرد، مردم تقریبا تمام توجه خود را به دوران تنیس بازی کردنش معطوف می‌کنند."
+5
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.