با نام‌داران و مشاهیر گیاه‌خوار آشنا شوید

دویچه وله:آیا می​‌باید از ضریب هوش بالا برخوردار بود تا از گوشت​خواری پرهیز کرد؟ با نگاهی اجمالی به نام تعداد اندکی از مشاهیر گیاه‌خوار از جمله داوینچی، گوته، اینشتین یا تولستوی این فکر خود به خود به ذهن انسان راه می‌یابد.
گیاهخوار تازه ـ کهنه کار: آلبرت اینشتیناین دانشمند خارق‌​ا‌لعاده در واپسین سال‌های زندگی تازه به رژیم گیاهخواری روی ​‌آورد که گویای عذاب وجدانی​ بود که در طول حیات به​ خاطر خوردن گوشت حیوانات با خود داشت. او حتی در یکی از نامه​‌های خود نوشت: «به نظر من انسان برای بلعیدن گوشت حیوانات به دنیا نیآمده است.»
 لئوناردو داوینچی‌، گیاهخوار دوراندیشبه ​سختی می​توان حوزه​ای را یافت که او نبوغ خود را در آن به نمایش نگذاشته باشد. لئوناردو داوینچی (زاده ۱۴۵۲) هنرمند، آرشیتکت، دانشمند، کاشف و فیلسوفی بود که با پیشگویی​‌هایش به آیندگان هشدار می​داد. وی در یکی از نوشته​‌هایش چنین می​‌گوید: «زمانی می‌رسد که انسان​‌هایی همچون من به حیوان‌کش​‌ها با همان چشمانی می‌​نگرند که به انسان​‌کش‌​ها می‌نگریستند.»
لئو تولستوی، گیاهخوار فیلسوفتولستوی که در میان نویسندگان روسیه به "تیتان" اسطوره یونانی معروف بود، اواخرعمرش به کلی زندگی​‌اش را تغییر داد، با ترک سیگار و کنار گذاشتن گوشت و مشروبات الکلی. روزی عمه​ تولستوی به ​ملاقاتش می‌​آید. او یک مرغ زنده​ را با چاقو در سینی جلوی عمه می‌گذارد و می‌گوید: «تو مرغ می​‌خواهی؟ این هم مرغ. ما همه چیز را آماده​ کرده​‌ا‌یم، کافیست خودت دست به​ کار شوی.»
 الکساندر فون هومبولت، گیاهخوار باتجربهالکساندر فون هومبولت یکی از نامدارترین پژوهشگران در تاریخ علوم طبیعی محسوب می‌​شود. او نه تنها به سبب احترام به حیوانات از خوردن گوشت آنان پرهیز می​‌کرد، بلکه از جنبه اکولوژی نیز با آن موافق نبود. هومبولت با تأمل در یاداشت‌هایش می​‌نویسد: «در جایی که یک شکارچی زندگی می​‌کند، می‌توانند ده چوپان، یکصد کشاورز و هزاران باغبان زندگی کنند.»
یوهان ولفگانگ فون گوته، شاعر گیاهخوارگوته که به سلامت جسم و جانش اهمیت می​‌داد، از خوردن فراورده​‌های دامی به شدت پرهیز می​‌کرد.او باور داشت که گیاهخواری قدرت تفکر انسان را تقویت می​‌کند. یوهان ولفگانگ فون گوته به انسان​‌هایی که آزارشان به حیوانات می​‌رسید، اعتمادی نداشت.
+6
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.