گوشت کشت شده در آزمایشگاه هم برای سیاره مفید است هم سلامتی

بی بی سی:خوردن غذاهایی مثل گوشت تولید شده در آزمایشگاه یا حشرات چرخ‌کرده می‌تواند به کاهش تصاعد گازهای گلخانه‌ای و کاهش مصرف آب کمک کند، و همزمان زمین‌های بیشتری را آزاد کند تا به عنوان منابع طبیعی اختصاص داده شود.

این نتیجه‌گیری مطالعه‌ای است که فواید زیست‌محیطی یک غذای "سبزتر" را محاسبه کرده است.

دانشمندان می‌گویند که با تکیه بر چنین غذاهایی در مقایسه با رژیم معمول در اروپا، می‌توان فشار بر سیاره را بیش از ۸۰ درصد کمتر کرد.

با این حال هنوز مشخص نیست که مصرف‌کنندگان بخواهند عادات غذایی خود را عوض کنند.

در حال حاضر کار به روی توسعه مجموعه‌ای از غذاهای غیرمتعارف با هدف تامین پروتئین کافی و سایر مغذی‌ها، به طوری که آب کمتری مصرف کند، به مساحت کمتری نیاز داشته باشد و به سیاره لطمه نزند در جریان است.

دانشمندان در فنلاند خواص غذایی برخی از این محصولات را بررسی کردند. آنها سه معیار فشار بر محیط زیست را در نظر گرفتند: میزان مصرف آب، زمین و تصاعد بالقوه کربن.

آنها می‌گویند که روی گرداندن از گوشت، لبنیات و سایر محصولات حیوانی به سود غذاهای جایگزین می‌تواند آثار منفی تولید آذوقه را بیش از ۸۰ درصد کم کند و همزمان طیف کاملتری از مغذی‌های ضروری نسبت به یک رژیم کاملا گیاهی یا وگان (حذف هرگونه محصول حیوانی از جمله شیر) فراهم کند.
 
اما آنها همچنین دریافتند که راه‌حل‌های موجود، مثل کاهش مصرف گوشت یا خوردن بیشتر سبزیجات، تاثیر مشابهی بر سیاره دارد.

راشل مازاک از دانشگاه هلسینکی گفت: "با کاهش قابل توجه غذاهایی با سرمنشاء حیوانی و جایگزینی آن با غذاهای نوین یا آینده و پروتئین گیاهی، می‌توانیم آثار زیست‌محیطی غذاها از نظر گرمایش زمین، استفاده از زمین و مصرف آب را به طور قابل توجهی کاهش دهیم."

اما او گفت که "رژیم وگان هم از نظر کاهش عوارض آن برای زمین تاثیر مشابهی دارد". به گفته او رژیمی که غذاهای با سرمنشاء حیوانی آن ۷۵ درصد کمتر باشد، "می تواند تقریبا ۷۵ درصد برای زمین بهتر باشد."

این تحقیقات که در نشریه "نیچر فود" چاپ شده غذاهای تازه‌ای را بررسی می‌کند که انتظار می‌رود سهم بزرگتری در رژیم ما در سال‌های آینده پیدا کنند و خیلی از آنها بر روش‌های فنی پیشرفته برای "رشد" سلول‌های حیوانی و گیاهی در "بیو-راکتورها" تکیه دارد.

غذاهای نوینی که مورد مطالعه قرار گرفت - و برخی از آنها فقط در مرحله طراحی هستند - شامل اینهاست:

    حشرات موسوم به دوبالان و زنجره‌هایی که گوشت آنها آسیا شده
    سفیدی تخم مرغ با سلول‌های مرغ کشت شده در آزمایشگاه
    نوعی جلبک دریایی به نام کِلپ
    پودر پروتئینی که از قارچ یا میکروب‌ها تولید شده
    جلبک خوراکی
    شیر، گوشت و میوه‌هایی مثل توت و تمشک که از سلول‌ها کشت شده
جلبک پودر شده که در طیفی از مکمل ها پیدا می شوددکتر آساف زاچور از دانشگاه کمبریج که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت هرچند این یافته ها "نویدبخش" است، عدم تمایل مصرف کنندگان به تغییر رژیم غذایی ممکن است "این گذار به شدت مورد نیاز را عقب بیاندازد یا به کلی مانع آن شود."

مطالعات متعدد نشان داده است که حرکت به سوی رژیم‌های غذایی گیاهی هم برای سلامتی مفید است و هم برای سیاره.
+3
رأی دهید
-13

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.