شرح کامل ماجرای ربودن الناز حاج‌تعمیری در کانادا / بی خبری سه ماهه از سرنوشت وی

خانواده الناز حاج‌تعمیری معروف به الناز تعمیری می‌گویند او فردی مهربان است و فعالیتی نداشته که تحت تعقیب باشد (عکس از اینستاگرام آیسا خواهر الناز)بی بی سی: الناز حاج‌تعمیری، زن ۳۷ ساله ایرانی‌تبار ساکن کانادا، در یکی از شب‌های سرد ژانویه ۲۰۲۲ از خانه یکی از اقوامش ربوده شد. سه مرد که وانمود می‌کردند پلیس هستند، او را به زور با خود بردند و بیش از سه ماه است که از الناز خبری نیست.

خانواده‌اش در ایران و دوستانش در تورنتوی کانادا به دنبال یافتن نشانه‌ای هستند. اما موضوع عجیب که باعث انتقاد از پلیس کانادا شده، این است که قبل از این آدم‌ربایی، دو اتفاق "مشکوک" دیگر برای خانم حاج‌تعمیری افتاده بود. او دو بار به پاسگاه پلیس رفته و درخواست کمک کرده بود. وکیل خانواده حاج‌تعمیری پلیس را متهم کرده که از الناز محافظت نکرده‌ است.

تصویر دو مظنون در این رابطه منتشر شده و پلیس یکی آنها را به علاوه دوست‌پسر سابق خانم حاج‌تعمیری بازداشت کرد. دوست‌پسر سابق الناز حاج‌تعمیری بعدا با وثیقه آزاد شد.
در آگهی پلیس استان اونتاریو آمده که الناز حاج‌تعمیری آخرین بار ۱۲ ژانویه ۲۰۲۲ حدود ساعت هشت و نیم شب دیده شده استالناز حاج‌تعمیری کیست؟
خانم حاج‌تعمیری متولد اردیبهشت ۱۳۶۳، حدود چهار سال پیش در ۱۳۹۷ خورشیدی، و پس از مرگ همسرش به کانادا مهاجرت کرد. خانواده‌اش می‌گویند او در کار تجارت و صادرات و واردات و کشتیرانی بوده است. بر اساس آنچه در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران ثبت شده، اسفند ۱۳۹۲ نام الناز حاج‌تعمیری، فرزند فریدون حاج‌تعمیری، به عنوان یکی از شرکای شرکت کشتیرانی 'پیشگامان اقیانوس آرام' ثبت شده است.

خانواده او می‌گویند گرچه او در کانادا هم در زمینه تجارت و کشتیرانی فعالیت می‌کرده، اما قصد داشته به‌زودی حرفه جدیدی را در زمینه قنادی آغاز کند.

فرنام شاپوری‌فر، همسر خانم حاج‌تعمیری، که دامپزشک فعال در صنعت دارو بود، اردیبهشت ۱۳۹۶ به طور ناگهانی درگذشت. خانم حاج‌تعمیری به یاد همسرش مدرسه‌ای دخترانه به نام او در روستایی اطراف مشهد ساخته است. خانواده‌اش می‌گویند او انسانی مهربان و خیر و همیشه در حال کمک به دیگران است.
خودروی لکسوس سفید که پلیس عکس آن را منتشر کرده و گفته خانم تعمیری توسط سه مرد سیاهپوست با آن ربوده شده استچگونه و چرا ربوده شد؟
او حدود سه هفته در خانه یکی از بستگانش در 'تریل وود' در منطقه واساگا بیچ و کنار یک دریاچه پناه گرفته بود. دلیل رفتن او به این نقطه دورافتاده در بیش از ۱۴۰ کیلومتری شمال تورنتو، فرار از حادثه‌ای بود که خانم حاج‌تعمیری از آن هراس داشت. حدود ساعت ۸:۳۰ شب ۱۲ ژانویه ۲۰۲۲ سه نفر که تجهیزات پلیس داشتند به خانه آنها هجوم بردند و با اعلام اینکه مجوز بازداشت دارند، با وجود مقاومت اعضای خانواده، خانم حاج‌تعمیری را به‌زور با خود بردند.

فریدون حاج‌تعمیری، پدر الناز،‌ به نشریه 'مداد' در کانادا گفته افراد داخل خانه در مقابل حمله‌کنندگان مقاومت می‌کنند و زخمی می‌شوند اما آدم‌ربایان کار خودشان را پیش می‌برند.

یکی از اقوام الناز حاج‌تعمیری که در آمریکا زندگی می‌کند، به شبکه سی‌بی‌سی در کانادا گفته که آدم‌ربایان ساعت و موبایل او را روی زمین انداختند و خودش را روی برف‌ها کشیده و به سمت خودروی لکسوس شاسی‌بلند سفید بردند.

پلیس کانادا در آن مقطع اعلام کرده بود که آدم‌ربایان سه فرد سیاه‌پوست بوده‌اند. پلیس می‌گوید این سه نفر تجهیزات پلیس داشتند اما بدون یونیفرم پلیس بودند.

درباره چرایی و انگیزه‌های ربودن او نه پلیس، و نه خانواده اطلاعات چندانی منتشر نکرده‌اند. خانواده خانم حاج‌تعمیری می‌گویند او فرد درستکاری است و کار خطرناکی نمی‌کرده که تحت تعقیب باشد. آنها می‌گویند او می‌دانسته که تحت تعقیب است و به شدت از این ماجرا ترسیده بوده اما درباره مجموعه آن اتفاقات به خانواده‌اش در ایران چیزی نگفته؛ گرچه دوستان او در تورنتو در جریان بوده‌اند.

پلیس کانادا گفته درباره انگیزه آدم‌ربایی چیزی مشخص نیست و هیچ باج‌خواهی مطرح نشده است.
تصویر خانم تعمیری بعد از آنکه در پارکینگ خانه‌اش مورد حمله قرار گرفت و زخمی شدچرا به خانه بستگانش پناه برده بود؟
خانم حاج‌تعمیری می‌دانسته که تحت تعقیب است. یکی از اقوام او گفته "وقتی خانم حاج‌تعمیری ماشینش را برای سرویس به نمایندگی فروش برد،‌ کارکنان آنجا متوجه دو دستگاه ردیاب شدند که در ماشین نصب شده بود."

آیسا حاج‌تعمیری، خواهر الناز به نشریه مداد در کانادا گفته است که او موضوع را به پلیس گزارش داده و آنها درخواست کرده‌اند که الناز تصویر ردیاب‌های جی‌پی‌اس را برایشان بفرستد.

ظاهرا چند روز بعد از این اتفاق به خانم حاج‌تعمیری در پارکینگ آپارتمانش حمله می‌شود.

او ۲۰ دسامبر، یعنی حدود سه هفته قبل از آنکه ربوده شود، در پارکینگ خانه‌اش در منطقه ریچموند هیل در شمال تورنتو هدف حمله دو مرد نقاب‌دار قرار گرفت. یکی از آنها با ماهیتابه به سرش کوبید و بر اثر این حمله سرش "۳۵ تا ۴۰" بخیه خورد.

آیسا حاج‌تعمیری به مداد گفته حضور اتفاقی یکی از همسایه‌ها باعث فرار ضاربان نقاب‌دار شده است.

پلیس یورک گفته بود دو فرد ضارب با یک خودروی دزدی از محل فرار کردند و ماشین آنها چند ساعت بعد پیدا شد.

آیسا حاج‌تعمیری می‌گوید پلیس پس از بررسی ماشین خواهرش یک دستگاه ردیاب دیگر هم پیدا کرده و از او خواسته که یک خانه امن پیدا و موبایلش را قطع کند.

سی‌بی‌سی به نقل از یکی از مقام‌های پلیس نوشته که پلیس تایید می‌کند در این تحقیق دستگاه‌های ردیاب پیدا شده اما درباره تعداد آنها اظهارنظر نکرده است.
دوربین سی‌سی‌تی‌وی پارکینگ خانه الناز حاج‌تعمیری تصویر یکی از ضاربان به او را ثبت کرده استآیا پلیس 'کوتاهی' کرده؟
وکیل خانواده حاج‌تعمیری پلیس را به "کوتاهی" متهم کرده و گفته باید به جای فرستادن او به نقطه‌ای امن، خودش امنیت الناز را به عهده می‌گرفته است. پلیس اما در مرحله تحقیقات اطلاعات چندانی منتشر نمی‌کند و توضیح نمی‌دهد تا آن سوی قضیه شفاف‌ شود.

خانم حاج‌امیری به گفته نزدیکانش در حدود سه هفته‌ای که به خانه یک فامیل در کنار دریاچه پناه برده بوده، از آنجا خارج نشده است. اما به گزارش شبکه خبری سی‌بی‌سی کانادا، او روز ۱۰ ژانویه، یعنی دو روز قبل از آدم‌ربایی، به درخواست پلیس یورک به شمال تورنتو باز می‌گردد تا موبایل، لپ‌تاپ و ماشینش را که برای بازرسی به پلیس داده بود، تحویل بگیرد.

دوین بینز، وکیل خانواده حاج‌تعمیری، به سی‌بی‌سی گفته "الناز همه مراحل را درست انجام داد. هر موقع لازم بود با پلیس تماس گرفت و به آنها ایمان داشت که از او محافظت می‌کنند."

آقای بینز می‌گوید مطمئن نیست که پلیس کارش را درست انجام داده باشد. او که خود سال‌ها دادستان بوده،‌ اعتقاد دارد سه هفته برای آنکه پلیس بتواند نرم‌افزارهای مخصوص و دستگاه‌های الکترونیک ردیابی را به طور کامل و کافی بررسی کند،‌ "زمان بسیار کوتاهی" است.

پلیس یورک در اطلاعیه‌ای گفته درباره این موضوع و "شواهد ضبط شده" تا زمانی که تحقیق در جریان است اظهار نظر نخواهد کرد.

وکیل خانواده حاج‌تعمیری اعتقاد دارد که الناز بعد از حمله در پارکینگ در معرض خطر جدی بوده اما پلیس به اندازه‌ای که لازم بوده از امنیتش حفاظت نکرده است.

او گفته مشخص نیست چرا پلیس الناز را که در معرض خطر بوده به منطقه‌ای دورافتاده فرستاده و "خانه محل حضور او را تحت مراقبت قرار نداده است."

پلیس می‌گوید در تلاش است تا آدم‌ربایان را پیدا کند. فرشید همایون، یکی از افسران فارسی‌زبان پلیس کانادا، با ابراز هم‌دردی با خانواده و دوستان الناز، اطلاعیه‌ای را به فارسی خواند و گفت دو نفر که در پارکینگ به الناز حمله کرده بودند، یا خودشان در آدم‌ربایی نقش داشته‌اند یا می‌دانند چه کسانی الناز را ربوده‌اند.
از راست هارشدیپ بینر ۲۳ ساله که به اتهام حمله اول در پارکینگ به الناز تحت تعقیب است و ریاضت سینگ ۲۳ ساله که به همین اتهام بازداشت شده استآیا مظنونان شناسایی شده‌اند؟
۲۱ ژانویه ۲۰۲۲ دوست پسر سابق الناز حاج‌تعمیری بازداشت شد اما اتهامش ایجاد مزاحمت بود و او در نهایت با وثیقه آزاد شد. دادگاه او قرار بود ۱۲ آوریل برگزار شود اما اعلام نشد که آیا بین این پرونده‌ها ارتباطی وجود دارد.

پلیس عکس دو متهم حمله در پارکینگ خانه الناز حاج‌تعمیری را منتشر و حکم بازداشت آنها را صادر کرده است. هر دوی آنها ۲۳ ساله هستند. یکی به نام ریاضت سینگ و دیگری هارشدیپ بینر. از این دو نفر پلیس پنجشنبه گذشته ۱۴ آوریل اعلام کرد ریاضت سینگ را بازداشت کرده اما هنوز به دنبال متهم دیگر است.

این دو نفر به تلاش برای آدم‌ربایی و قتل و در اختیار داشتن اموال مسروقه متهم هستند. هنوز اما درباره سه مرد سیاه‌پوستی که گفته می‌شود سه ماه پیش خانم حاج‌تعمیری را ربوده‌اند،‌ اطلاعاتی منتشر نشده است. پلیس شماره تلفنی را برای دریافت اطلاعات درباره الناز حاج‌تعمیری و شماره‌ای دیگر را برای دریافت اطلاعات به صورت پیامک و به طور ناشناس منتشر کرده است.

فریبا حاج‌تعمیری،‌ مادر الناز، با انتشار ویدئویی از مردم درخواست کمک کرده و گفته هر شخصی که از او اطلاع به آنها کمک کند. او در حالی که گریه می‌کند "التماس کمک" کرده و گفته نمی‌داند بعد از بیش از ۹۰ روز دخترش زنده است یا نه.
+47
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Ashkan60 - لندن، انگلستان

  عکس پایین که از ریاضت سینگ بعنوان متهم پرونده گرفته اند و در بازداشت پلیس است کاملاً با فردی که در عکس بالا داخل ماشین نشسته از لحاظ ظاهری مطابقت دارد .عجیب است اگر که تا امروز اطلاعاتی از این فرد دریافت نشده باشد.
  11
  34
  ‌پنجشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  کی مرام - اتاوا، کانادا

  پلیس کانادا تا شیتیل نگیره کاری رو درست انجام نمیده.ماشین یکی از دوستانم رو دزد برد تا شیتیل نداد کارشو پیگیری نکردند.بعداز شیتیل گرفتن خیلی هم پیگیری کردندولی ماشینش هیچوقت پیدانشد.آخرش بهش گفتن احتمالا ماشینو سوارشدن ازآمریکا ردشدن بردنش امریکای جنوبی تو کلمبیا یا ونزوئلا چون توخودآمریکا هم ردی ازش پیدانکردن.همون تاخیردرشیتیل دادن باعث پیدانشدنش شد.
  7
  37
  ‌پنجشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  دخترای ایرانی میان اینور با هندی، آمریکای مرکزی، عرب و کرد عراق و ترکیه غیره رفیق میشن اینم آخر عاقبت شون هست.
  59
  40
  ‌پنجشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۱
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا

  [::Ashkan60 - لندن، انگلستان::]. شوتعلی الان کارآگاه بازی درآوردی یعنی؟نکنه رفتی تونقش تلی ساوالاس درکارآگاه کوجک یاشاید ستوان کلمبو شایدهم کمیسر مولدوان که متهم میکند؟هاهاهاشصتادهزار نفر با این مشخصات کلی ظاهری آسیای غربی تو اونتاریو وجود دارندخوبه خدا شناختت و کاره ای نشدی وگرنه ایستگاه پلیس رو پر از متهمانی میکردی که هیچ جرمی مرتکب نشدن بجز داشتن یه شباهت مختصرظاهری اونم ازروی عکس غیرواضح هاهاها
  31
  3
  ‌پنجشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.