یک ایرانی ساکن اوکراین: ارتش اجازه بدهد اسلحه دست میگیرم و میجنگم + ویدیو

یورونیوز: مهدی امینی سال ۲۰۰۲ و پس از آنکه تحصیلاتش در رشته مهندسی‌ را در دانشگاه تبریز به پایان رساند، راهی اوکراین شد تا در دانشگاه شفچنکو ادامه تحصیل دهد. دو سال بعد همانجا با استادش ازدواج کرد و حالا پس از بیست سال زندگی در این کشور دو فرزند ۱۴ و ۴ ساله دارد. او از جمله معدود ایرانیانی است که نه تنها این روزها در اوکراین مانده که تاکید دارد به محض نیاز و اعلام ارتش این کشور اسلحه به دست خواهد گرفت و برای دفاع از «ارزش‌های دموکراتیک» خواهد جنگید. او می‌گوید آنقدر که «ارزش‌های انسانی و آزادی» برایش مهم است، خاک برایش اهمیت ندارد.

او در کی‌یف یک کارخانه تولید کفش دارد. با آقای امینی در شرایطی گفت‌وگو کردیم که او به همراه همسر و فرزندانش در شهر نوواگراد والینسکی، محل زادگاه همسرش پناه گرفته‌اند. جایی که در آن کمتر صدای موشک و جنگ به گوش می‌رسد اما دلهره‌ها همچنان برقرار است.
مهدی امینی در کنار خانواده‌اش در اوکراینیورونیوز با وی مصاحبه‌ کرد. این گفتگو را بخوانید:

یورونیوز: چه زمانی و چطور و برای چه کاری راهی اوکراین شدید؟

مهدی امینی: از سال ۲۰۰۲ برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا راهی دانشگاه شفچنکو شدم و تحصیلاتم را در رشته فیزیک نظری [ذرات بنیادی] ادامه داده و به پایان رساندم. در ایران نیز تحصیلات کارشناسی‌ام را در دانشگاه تبریز به انجام رسانده بودم.

سال ۲۰۰۳ در اوکراین با همسرم که در واقع استاد من بود، آشنا شدم. سال ۲۰۰۴ ازدواج کردیم. ماحصل این ازدواج دو فرزند است به نام‌های آرین [۱۳ سال و نیم ] دارد و آنا که ۴ ساله است.

یورونیوز: خانواده شما چطور متوجه حمله نظامی روسیه به اوکراین شد؟

روز ۲۴ فوریه برادر همسرم که افسر نظامی است ۵ صبح با من تماس گرفت که با موشک‌های روس به اوکراین حمله شده است. به همین خاطر او را فورا به خدمت فراخوانده بودند و در تماس تلفنی از من خواست که همسر و دو فرزندش را به جای امنی برسانم. آن موقع تصمیم گرفتیم که چند روز منتظر بمانیم چرا که می‌دانستم ترک کی‌یف کار آسانی نیست.

روز دوم تماس گرفت که می‌خواهند با موشک کی‌یف را بزنند و هرچه سریعتر از شهر خارج بشوید. اتفاقا همان موقع یادم هست که ساعت چهار صبح دو تا موشک روسی و هواپیمای روسی را رهگیری کردند و زدند که یکی از آنها در ۳۰۰ متری خانه ما افتاد. عکس آن را در اختیار شما قرار می‌دهم.
آقای امینی این تصویر را از نزدیکی خانه‌شان در کی‌یف دراختیار یورونیوز قرار داده‌ استبعد خانواده خودم و برادر همسرم را سوار ماشین کردم تا به سمت خانه پدری همسرم برویم. می‌خواستم همسر و فرزندانم را آنجا بگذارم و خودم به کی‌یف بازگردم اما تا فرصتی که ما به شهر نوواگراد والینسکی رسیدیم تمامی پل‌های ارتباطی بین کی‌یف و دیگر شهرهای کوچک را منفجر کردند و بازگشت به کی‌یف بسیار دشوار شد. نمی‌گویم محال است اما بازگشت به آنجا خیلی دشوار شده است.

یورونیوز: اگر لازم باشد قصد دارید بجنگید؟

بله. هر موقع لازم باشد و اعلام کنند که مردم عادی را هم می‌پذیرند.

یورونیوز: آیا ارتش در شرایط کنونی مردم عادی را نمی‌پذیرد؟

خیر ارتش هنوز مردم عادی را قبول نمی‌کند. البته اگر کمی تامل کنیم هم می‌بینیم که تصمیم درستی اتخاذ کرده‌اند چرا که شاید افراد بی‌تجربه این روزها چندان موثر نباشند. فعلا ارتش کار خودش را خوب انجام می‌دهد و آسمان بسته اوکراین بهتر از تلاش‌های من و دیگران به کمک شرایط جنگی می‌آید. البته ما کمک‌های دیگری فراهم می‌کنیم.

یورونیوز: چه نوع کمک‌هایی؟

خب من یک ساختمان ۱۲۰۰ متری در کی‌یف دارم که بنا بر درخواست مقام‌های نظامی اکنون به عنوان یک مقر نظامی از آن استفاده می‌شود. آنجا به راحتی می‌تواند مورد اصابت موشک قرار بگیرد و به طبع من تمام آنچه در زندگی به دست آورد‌ه‌ام را از دست خواهم داد. اما اینها هیچکدام در برابر دفاع از ارز‌ش‌های ما مهم نیست. ما برای رهبر و رییس جمهوری نمی جنگیم. ما برای خانواده، برای بچه‌ها و ارزش‌هایمان می‌جنگیم.

یورونیوز: آیا شما هم بنا دارید از کشور خارج شوید یا اینکه می‌خواهید بمانید و بجنگید؟

خب من از اینجا فرار نمی‌کنم این خط قرمز من است نمی‌توانم بعدا ببینم که خودم را ببخشیم دوستانم جنگ می‌کرند در جنگ کشته یا مجروج شده‌اند و من پا به فرار گذاشته باشم. البته برای خروج خانواده ام از اینجا برنامه داریم.

یورونیوز: به ایران؟

نه. آنها نمی‌توانند در ایران زندگی کنند اما برادر بزرگترم در ترکیه زندگی می‌کند و شاید از او بخواهم که آپارتمانی برای خانواده‌ام بگیرد تا بتوانم آنها را از مرز رومانی یا لهستان به ترکیه بفرستم. این تصمیم در جلسه خانوادگی ما نهایی شده است.
خانواده آقای امینی در کی‌یفیورونیوز: خودتان به عنوان یک ایرانی عجیب نیست که بنای جنگیدن دارید؟

من شهروندی دائم اوکراین را دارم و تابعیت ایرانی‌ام را نیز حفظ کرده‌ام.

یورونیوز: واکنش خانواده‌تان در ایران طی این روزهای جنگی چطور بوده؟

خب آنها بسیار استرس دارند. سعی می کنم کمتر درباره وضعیت و خطراتی که اینجا ما را تهدید می‌کند با آنها حرف بزنم. اما دلهره دارند. به آنها می‌گویم که استرس و دلهره شما نه تعداد موشک‌های روسی کمتر می‌شود و نه وضعیت دفاعی ما را قوی‌تر. اما می‌دانم مدیریت استرس کار دشواری است.

یورونیوز: واکنش فرزندان‌تان به جنگ چه بوده؟

پسرم خوب می‌خوابد اما وقتی کی‌یف بودیم دخترم با صدای انفجار راکت‌ها از خواب بیدار می‌شد و خیلی ترسیده بود. گریه می‌کرد و من هم او را آرام می‌کردم. صدای همسرم را هم می‌شنیدم که وقتی از تختخواب پا می‌شد همانطور که صدایش می‌لرزید می‌گفت «سال ۲۰۲۲ است و حمله راکتی یک کشور. آنهم در قلب اروپا» البته انتظارش را داشتیم اما نه به این گستاخی. دخترم هنوز خردسال است و وضعیت جنگی را درک نمی‌کند اما پسرم که نزدیک ۱۴ سال سن دارد مدام در گوشی دنبال خبرهاست. نسل او بسیار وطن پرست هستند. آنها زورگویی روسیه در قبال اوکراین را در کودکی و خیلی زود تجربه کرده‌اند.

یورونیوز: آخرین سوال اینکه واکنش دوستان اوکراینی‌تان به مقاومت و تلاش و همکاری‌های شما چطور بوده؟

خب من دوچرخه‌سواری را به طور جدی اینجا دنبال می‌کنم. دوستان دوچرخه‌سوارم برایم پیام می‌فرستند که تو خیلی مردی. اما از نظر من تک تک سربازانی که امروز جلوی دشمن به میدان مبارزه رفته‌اند کار مهمی می‌کنند.
+171
رأی دهید
-61

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  !Rambo - تورنه، بلژیک

  ولی اگر مجبور به فرار از اوکراین بشی،دم مرز همین سربازهای اوکراینی جلویت رو میگیرند و نمیگذارند از مرز خارج بشی چون موی بور و چشم آبی نداری.حالا زن و بچه ات اوکراینی باشند یا نه ،این حرف رو بزنی یا نه فرق نداره.نژاد پرستی ،فاشیسم و نئونازیسم در اوکراین،مجارستان،لهستان و بقیه شرق اروپا رایجه.
  94
  148
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Dozakhi - شفیلد، انگلستان

  افرین به غیرتت. ما که کاری از دستمون بر نمیاد اما بدونید که همیشه حمایتتون میکنیم و ارزوی تمام شدن این جنگ مسخره رو دارم. مرگ بر پوتین
  60
  123
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  khyar - اوپسالا، سوئد

  عجیبه از اون کله دنیا جنگجویان وارد اوکراین شدند و علیه روسیه میجنگند ولی این آقای امینی توی خود اوکراینه و با توجه به اینکه همسرش هم ارتشیه نمیدونه که آیا میتونه اسلحه بدست بگیره و در جنگ شرکت کنه یا نه . شاید هم نمیخواد که بدونه ? البته داره میگه که خیلی دور تر از خط مقدم توی یک جای امن پناه گرفته و پل های ورودی به کیف هم همه تخریب شدند ‌از روی پل نمیشه وارد کیف شد از کنار پل هم لباس هاش گلی میشه خوب .😂😂
  111
  75
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  khyar - اوپسالا، سوئد

  آقای امینی دست به نقد از ترس موشک با برادر ارتشیش از کیف در رفته و یک جای دوردست ولی امن قایم شده و در یک‌جلسه خانوادگی همگی به این نتیجه رسیدن که اوکراین را ترک کرده و ترکیه ساکن شن ، دوستان دوچرخه سوارش بهش پیام میدن که تو خیلی مردی 😂😂 .
  110
  77
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  این ایرانی است. پاچه. فانتم و خیار هم ایرانی هستند. یکی بوی گند ریش آقا. دیگری بوی جوی مولیان. وسط بمب موشک با زن و بچه ایستاده. خلقی مخالف ناتو. این گروه اول که اسم اوردم.اگر پایشان به اکراین رسد. به همسر این ایرانی می گویند. تحفه جنگی. کنیز. مثل زن زلنسکی است. باید دسته جمعی به او تجاوز کرد. هیچ پنهان هم نمی کنند. آشکار هم می گویند. شاید اگر جمله را رک و راست در جلوی شما بگویند.چشم شما باز شود. و درک کنید. در کدام طرف ایستادید. ؟ گند زدید به ایران.ولی می دانم. آنقدر هم نزول نکرده. که اعتقاد پیکر زنان.میدان جنگ مجاهدین است.یا ایدئولگی چنان شما را کور کرده. که دیگر قادر به دیدن نیستید ؟ این امت ریش شوخی هم نمی کنند. در حوزه علمیه ۷ سال تحصیل می کنند. و این چیز‌ها را یاد می گیرند.در خون و مغز آن‌ها است. اینجا فقط سر شما کلاه می گذارند. اسم خود را می گذارند پاچه. شما ارگاسم خلقی می گیرید.
  60
  63
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  samisan - توکیو، ژاپن
  تو اگر مرد بودی با اخوندها میجنگیدی نمیخواد قمپزدر کنی
  84
  86
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  استانبولی - استانبول، ترکیه
  این اوضاع را که می بینم فکر میکنم که جای تشکر دارد از ملاها, بخاطر حماقتی که نکردند، در شرایط مشابه با آذربایجان که کمی دشمن-دشمن کردن و طرح ادعاهای تاریخی و امنیتی و تربیتی چه راست و چه به دروغ مثل همین پوتین به راحتی می شد 70-80 درصد ملت را همراه ودوست کرد؛ بالقوه. با جان ودل! مردم اوکراین هم باوجود شایبه شباهت هایی نا خوشایند که به به لهستانی ها دارند و مثلا خوشحالیشان از این که اروپایی به حساب می آیند را پنهان نمی کنند, حقشان این نبود.
  28
  30
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hiwa68 - رتردام، هلند

  ..... دیگه. بیا ایران با آخوند بجنگ. البته منم اوکراینی خوشگل همسرم بشه عقلم را از دست میدم.
  83
  44
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  خردگرا - برن، سوییس

  همیشه با این حسرت بزرگ زندگی میکنم، که اگر قبل از قادسیه دوم(حمله دوم ویرانگران ۵۷ به ایران) ،در جامعه تازه شکل گرفته ایران از نظر ایدیولوژی ، به جای پرداختن به فیلمهای قیصر، طوقی.. به ملی گرایی و ایران دوستی پرداخته شده بود، ساختن فیلمهایی در مورد کوروش، نادر شاه، . رواج پیدا میکرد، امکان نداشت که مردم ایران با طغیان نادانیشان، ایرانزمین را به ویرانگران تقدیم میکردنند، همواره بر این باورم که تنها راه برون رفت از روزهای تیره ایرانزمین، ایرانگراییست.
  26
  60
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  khyar - اوپسالا، سوئد
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. قبلا بهت گفتم یک بیمار بیکار خائن به ایرانی مثل خودت پیدا کن و این تراوشات ذهن فاسد و پوسیدهت را برای اون بگو او برایت لااقل درست تایپ کنه ،۱-یک بوی گند ریش آقا یعنی چی اگر منظورت این شخص داخل تصویره که این آقا اصلا ریش نداره ، ۲-بعد بوی جوی مولیان بزبان کجاییه ؟ مغولیه ؟. ۳-. این آقا وسط موشک با زن و بچه واینستاده ، ایشون با زن و بچه و برادر زن ارتشیش که از خدمت فرار کرده رفته یک جای امن خودش را قایم کرده در نظام رزم برادر ایشون بعنوان خائن و خود ایشون بعنوان همدست باید محاکمه بشن.۴-قبلا ساندیس خور بودم حالا شدم چپی ، تکلیفت با خودت مشخص نیست؟
  43
  47
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::!Rambo - تورنه، بلژیک::]. اکراین موی بور و چشم آبی هم دارند.ولی اکثریت مثل من و شما هستند. چشم آبی هم کسی را جنایت کار نمی کند. آخوند و طالبان همه چشم سیاه هستند. در طول هفته گذشته بیش از ۲۰ هزار پناهنده اکراین در آلمان وارد شدند. ۵ درصد هم بلوند و چشم آبی نبودند.چشم آبی چیزی نیست مگر یک جهش DNA که در حدود ۷۰۰۰ سال پیش شروع شد. ریشه آن هم اروپا نیست. چشم و مو هیچ نقشی در شخصیت و رفتار یک انسان ندارند. این یک افسانه است.
  42
  46
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  hitman01 - استوکهلم، سوئد

  به نظرم اگر کسی می خواد بجنگه و کشته بشه بهتره در راه کشور مردم خودش بجنگه نه بخاطر مردم شرق اروپا که نژاد پرست ترین مردم اروپا هستن.‌ البته ایشون رو جو گرفته فعلا
  33
  63
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ

  در تمام جنگ ها نیروهای مزدور و پول بگیر شرکت می کنند. همانند لژیون نیروهای خارجی های فرانسه در افریقا; مزدوران پرتقالی در آنگولا ; یا مزدوران سوری که برای پول در قره باغ می جنگیدند. یا چچن های روسیه. یا مزدوران عقیدتی حزب الله در ایران. خیلی تحت ارتش خصوصی و پیمانکار از کشورهایی چون برزیل به مناطق جنگی می روند. بیشتر این مزدوران زندانیانی هستند; که سوابق بدی دارند و بیکار هستند. تعجب میکنم چطور این هموطن تا هنوز نتوانسته است به جنگ برود?
  20
  42
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  خیار پاچه. چرا زیر خصلت خودتان می زنید . من نگفتم خودتان گفتید. قبول نداری. نگاه کن.به مطلب دختر شایسته اکراین به جنگ می رود. رزمجو شما حتا توضیع داد.که چگونه شلوارش را پاهین بکشیم. و چگونه بعد از او نوبت زن سلنسکی است. اگر به خاطر پول تند و تند این چیز‌ها که در بسیج سایبری می نویسید. هم زمان بخوانید. حالا مثل .....خجالت زده مجبور نیستی انکار کنی. تازه مگر همه این چیز‌ها در قانون اساسی شیخ شما وجود ندارد؟ به چند دختر زندانی سیاسی قبل از اعدام تجاوز کردید.تا نکند به اسم باکره اشتباهی به بهشت روند.مگر مرجع تقیلد شما نگفت، تجاوز به زندانی سیاسی در کهریزک لواط نیست،حلال است. بعد یه ....مثل شما سخن از شکنجه در زمان شاه می کند؟
  36
  29
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  [::!Rambo - تورنه، بلژیک::]. آخه چرا چرت و پرت میگی من خیلی راحت لباس و غذا و دارو میبرم و برگشت زن و بچه های بی پناه را وارد لهستان میکنم بدون هیچچ مزاحمتی باور کن سربازهای اوکراینی برایمان دست یزنند لطفا چرت ننویس
  36
  27
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Dozakhi - شفیلد، انگلستان

  با خوندن بعضی کامنتها معلوم میشه که چرا گرفتار ج.ا هستیم. به کسی بر نخوره البته خورد هم که خورد. واقعا ملت بی فرهنگ و پر ادعایی هستیم. درعین اینکه هیچی نداریم،ادعامون ....اسمون رو پاره میکنه. تا اینجوری هستیم همینه که هست. شاه بره شیخ میاد اون هم بره یکی بدتر میاد. چون ما مردم اون سرزمین نمیخوایم ضعفهامون رو ببینیم و اصلاح کنیم.
  8
  42
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::بلوچ اسلو - اسلو، نروژ::]. درست مرقوم فرمودید. در اواخر دوران پهلوی هم مزدور چپ و مبارز استخدام شده تعدادی داشتیم که البته فارسی صحبت میکردند امابر خلاف منافع ملت وارد جنگ با دولت شده بودند. بهانه شان هم این بود که آزادی مطبوعات نداریم! خوشبختانه پیروز شدند و حکومت آخوندی هم به جای آزادی مطبوعات آزادی مدفوعات به خوردشان داد!
  31
  27
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::khyar - اوپسالا، سوئد::]. [::!Rambo - تورنه، بلژیک::] من متوجه نمیشم از یک مقاله یک ایرانی خارج از کشور که برای آزادی کشوری که زندگی میکنه چطور افکار .....شماها این چرت و پرت ها را میسازه، بقول کاربری اینجا که اگر شماها ایرانی هستید که مستحق همچین رژیمی و اگر ما هستیم که در مقابل شماها، رزم جوها، اون سرجوخه فراری که میگه سروان هستم ولی سن بابای منو داره، فاطی هم که ایرانی نیست. برید و خجالت بکشید. باور کن تو سالاد هم خیار نمیریزم چون یاد آن حال منو بهم میزنه .
  32
  27
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  khyar - اوپسالا، سوئد
  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. ایرانیان یوکی مطلبی را گذاشته بخش نظرات را هم‌باز گذاشته که هر کسی خواست نظرش را بده حالا یک سری کارتن خواب خارج نشین شبیه این سگ های ولگرد راه افتادن و‌ پاچه نظر دهنده را میگیرن ، مشکل از کیه ؟ مجبور نیستید ریپلای کنید کامنت کسی رو خوشتون نمیاد بدرک ، ازش رد شید ،من هر روز توی اطاق‌های گفتگوی سوئدی همین بحث ها را داریم ، چنین رفتارهایی را اونجا نداریم چونکه اونها شیوه گفتگو را بلدند ،.
  13
  16
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  پاچه خواران همایونی - امریکا، ایالات متحده امریکا
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. میگم پاچه خوار شاه پرست شماها چرا همیشه از بقیه مایه می گذاری خودتون چیز میزی واسه عرضه کردن ندارید؟ یک نگاه اون پایین بکن! نه انگار نداری خخ کسی که شبانروز اینجا داره یقه خودش که چه عرض کنم همه جای خودش را پاره می کنه قراره فقط بشینه بالا گود بگه لنگش کن؟ خسته نشی یک وقت بسیجی همایونی! این کاربر samisan از توکیو ژاپن جواب خوبی بهت داد نوشته: " تو اگر مرد بودی با اخوندها میجنگیدی نمیخواد قمپز در کنی"
  10
  20
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::khyar - اوپسالا، سوئد::]. حالا تو چرا اینقدر حرص میخوری؟ ناراحتی؟
  14
  13
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  خیار پاچه ... بوی گند ریش آقا.یعنی‌ ریش شیخک. همان که روزی ۱۰ بار قربان صدقه آن می‌‌روی. خودت را به نفهمی می‌‌زنی. بوی جوی مولیان هم زبان مغولی نیست. از این فارسی‌ تر هیچ کجا پیدا نمی‌‌کنید. مال من هم نیست. مال رودکی است ".بوی جوی مولیان آید همی. یاد یار مهربان آمد همی. ریگ آموی و درشتی راه او. زیر پایم پرنیان آید همی " البته از .. سید هم نباید زیاد انتظار داشت. رودکی را بشناسد. رساله آقا بیشتر می‌‌خورد تا رودکی. خیلی‌ شوتی
  13
  6
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  خیار. فکر کردم در سوهد هستی و داری درس می‌‌خوانی. آنجا باشی و مدعی وطن پرستی. ولی رودکی را نشناسی. طلبه، بوی جوی مولیان رودکی زمزمه لب هر ایرانی‌ است. مجبور هستی اینقدر چاخان کنی‌؟ خوب بگو طلبه هستم در قم. آنجا هم که می‌‌دانیم.فردوسی .رودکی .خیام گناه کبیره. خیلی‌ هنر رساله آقا. هم بنان خواند هم مرضیه. پوکیدم از خنده.شب من را شاد کردی. بوی جوی مولیان مغولی است. ؟ بوی جوی مولیان آید همی.یاد یار مهربان آید همی .ریگ آموی و درشتی راه او.زیر پایم پرنیان آید همی .آب جیحون از نشاط روی دوست .خنگ ما را تا میان آید همی .ای بخارا شاد باش و دیر زی .میر زی تو شادمان آید همی .میر ماه است و بخارا آسمان .ماه سوی آسمان آید همی .میر سرو است و بخارا بوستان .سرو سوی بوستان آید همی .آفرین و مدح سود آید همی .گر به گنج اندر زیان آید همی .اگر این مغولی است. بنده هم پاپ اعظم
  12
  6
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران
  کسی دیگه غیر خود مردم نیست. اون موقع هر وقت یه دیوونه پیدا میشدمثل پوتین، بعدش یه دیوونه دیگه هم متقابلا پیدا میشد.استالین حمله کرد به فنلاند۱۹۳۹، بعدش هم هیتلر دیوانه حمله کرد به شوروی.حالا دیگه دیوونه دوم پیدا نمیشه پوتین تنهادیوونه است کریمه ،گرجستان ،اوکراین مردم خودشون بایدبجنگن چه ایران چه روس چه اوکراین
  1
  2
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Janhamin - تهران، ایران
  ایشون دیروز به من زنگ زده بود و پودر ، او ار اس ،ors , میخاست، گفتم چه خبره. ، گفت که به خودش ر..ه...
  3
  3
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  100Haloo - تهران، ایران
  درود بر شرف شما
  9
  4
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::khyar - اوپسالا، سوئد::] چرا شما سوسیالیها سریع به کارتن خوابی و امثال این گیر میدی، والا اونا شرفشون از شما بیشتره، وصغ مالی من هم خوبه، باسنش بسوزه خیار .
  13
  10
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Buddliea - لندن، انگلستان
  ایرانی کاسه داغ‌تر از اش به تو چه جوگیر
  4
  11
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  !Rambo - تورنه، بلژیک
  [::بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان::]. قبل از در افشانی حداقل به خودت زحمت بده اخبار رو چک کن،چیزی که من درباره تبعیض نژادی مرزبانی اوکراین و لهستان نوشتم تو تمام شبکه های خبری پوشش دادند حتی بی بی سی فارسی یک ملب کامل دیروز در این باره منتشر کرد.یک مورد هم نبوده.چندین مورد.دانشجوهای هندی و افراد سیاه پوست مقیم اوکراین رو نگذاشتن سوار اتوبوس بشند و جدا کردند اوکراینی فقط پر کردند که حتی نماینده قاره آفریقا رسما به سازمان ملل اعتراض کرد و گروهی دانشجوی ایرانی فراری رو هم نگذاشتند رد بشند و گفتند اول آشغالهایی که بقیه فراریها و پناهجویان ریختن جمع کنند تا بلکه اجازه عبور بدند،در لهستان هم جلوی ویرد سیاه پوستهایی که از اوکراین اومدن گرفتن و گفتن ما آفرقایی نمیخواهیم.فایل صوتی دانشجوهای ایرانی تو بی بی سی فارسیه.همه دروغ میکگن جز تو؟حالا تو رفتی اومدی نشد دلیل.۱۰۰٪ همه شون که اینطور نیستند.
  3
  11
  شنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  !Rambo - تورنه، بلژیک
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. بنظر میاد منظور من رو نفهمیدی،فارسی زبان اول شماست؟ چیزی که من نوشتم اتفاقیه که این چند روزه تکرار شده و در اخبار مستند هست میتونید سرچ کنید.
  2
  17
  شنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران
  خیار خیلی عقده ایه! بهرحال از یک بسیجی انتظار میره همواره له له بزنه و تخریب چی موفقیت دیگران باشه
  13
  6
  شنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  سیدجواد - پایتخت، ایران
  چرت نگو هموطن فراری! شما بیا ایران همین سربازی ات را بدون غر و آه و ناله برو، لازم نکرده برای مملکت کفار که دارند به دست خدا مجازات می شوند از خون مایه بذاری. آقای دوربینی، حالا هم که یک دوربینی دیده افتاده به داستان گفتن و خودش را رستم جا زده. با اولین تیر ترقه چهارشنبه سوزی میرفتید زیر پتوی کرسی و تا 13 عید بیرون نمی آمدید.
  5
  5
  شنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Liberte - ارومیه، ایران
  زنده باد اوکراین
  5
  3
  شنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.