انتشار ترجمه فارسی زندگینامه مصور آنه فرانک، دختر ۱۵ ساله قربانی هولوکاست

بی بی سی :کتاب ''آنه فرانک: زندگینامه‌ مصور'' داستان زندگی و مرگ دختری ۱۵ ساله را حکایت می کند که از هلند به اردوگاهی در آلمان فرستاده شد

هشتاد سال پیش در ژانویه ۱۹۴۲سران حزب نازی آلمان و فرماندهان ارشد اس‌اس در وانزی در حومه برلین گردهم آمدند تا در کنفرانسی به این نام طرحی را برای از بین بردن یهودیان اروپا تصویب کنند.

در حالی که آلمان درگیر جنگ جهانی دوم و نبرد با متفقین بود، ''راه حل نهایی '' تصویب شد تا آلمان هیتلری به نسل کشی یهودیان آلمان و دیگر مناطق تحت اشغال خود دست بزند.

دو سوم جمعیت یهودیان اروپا پس از بازداشت و انتقال به اردوگاه‌هایی مانند آشویتش جانشان را از دست دادند.

سازمان ملل متحد برای گرامی‌داشت یاد شش میلیون یهودی و دیگر اعضای اقلیت‌های کشته شده به وسیله آلمان نازی، ۲۷ ژانویه را به عنوان روز بین‌المللی یادبود هولوکاست نامگذاری کرده است.

موزه یادبود هولوکاست ایالات متحده در شهر واشنگتن امسال به مناسبت این روز با همکاری سایت ایران‌وایر از ترجمه فارسی زندگینامه مصور یکی از مشهورترین قربانیان نوجوان نسل‌کشی یهودیان رونمایی کرده است.

کتاب ''آنه فرانک: زندگینامه‌ مصور '' به قلم سید جاکوبسن و ارنی کولون داستان زندگی و مرگ دختری ۱۵ ساله را حکایت می کند که از هلند به اردوگاهی در آلمان فرستاده شد.

''''یک حکایت الهام‌بخش ''''

آنه فرانک و خانواده اش مانند بسیاری دیگر از یهودیان اروپا از ''راه حل نهایی حزب نازی '' در امان نماندند.
آنه فرانکآنه فرانک در آلمان به دنیا آمد و خانواده‌اش هنگامی که او هنوز کودک بود، به خاطر به قدرت رسیدن حزب نازی به هلند مهاجرت کردند.

با اشغال هلند و بازداشت و تبعید گسترده یهودیان،‌ خانواده آنه فرانک در ساختمانی مخفی شدند و او در این دوران خاطرات روزانه خود را ثبت کرد.

محل اختفای آنه فرانک و خانواده اش یک سال پیش از پایان جنگ جهانی دوم لو رفت و در نتیجه خانواده فرانک بازداشت و به اردوگاه های مرگ فرستاده شدند.

آنه فرانک مدتی بعد جانش را در ۱۵ سالگی از دست داد ولی کتاب خاطراتش پس از جنگ منتشر شد و به شهرت جهانی رسید.

تد استانکه از مدیران آموزشی موزه هولوکاست در واشنگتن می گوید داستان آنه فرانک الهام بخش جوانان زیادی در سراسر جهان بوده است.

آقای استانکه گفت:‌ ''این زندگینامه مصور برای اولین بار در اختیار ایرانیان جوان قرار می‌گیرد و ابزاری قدرتمند برای مقابله با انکار هولوکاست و تبلیغات یهودستیزانه حکومت ایران است. ''
میلیون‌ها یهودی قربانی نسل‌کشی نازی‌ها شدندمازیار بهاری، بنیان‌گذار ایران‌وایر هم درباره اهمیت ترجمه این کتاب گفت: ''آنه فرانک نوجوانی بود که از تجربیاتش در زندگی تحت لوای حکومتی تمامیت‌خواه می‌نویسد. اما آن‌چه نوشته‌های آنه را یگانه می‌سازد وجود پیغام‌های امیدبخش در سراسر آن‌ها است. ''

به گفته آقای بهاری، ''داستان آنه آن‌طور که دوستش داریم پایان نمی‌یابد. او در اردوگاهِ برگن بلزن درگذشت و به تحقق رویاهایی که در دفترچه خاطراتش به آن خوبی ثبت می‌کند نرسید. با این همه نوشته‌های او همچنان مایه الهام بسیاری هستند. ''

این کتاب که برای مخطبان جوان و نوجوان تهیه شده، در قالب پروژه سرداری ترجمه و منتشر شده است.

پروژه سرداری که به یاد عبدالحسین سرداری، دیپلمات ایرانی نامگذاری شده، طرحی برای تولید محتوای چندرسانه‌ای به زبان فارسی برای مقابله یهودستیزی و انکار هولوکاست است.

عبدالحسین سرداری در جریان جنگ جهانی برای نجات یهودیان ایرانی و غیرایرانی ساکن پاریس تلاش کرده بود.

برای خواندن این کتاب می‌توانید به سایت موزه یادبود هولوکاست ایالات متحده مراجعه کنید.
+24
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران

  هر موقع اون ۱۰ ملیون ایرانی که توی اون قحطی مصنوعی که قتل عام کردین رو باور کردین ما هم هلوکاست دروغینِ شما بیشرفها رو باور خواهیم کرد
  37
  11
  شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  romano - تهران، ایران

  هولوکاست باعث شرمه ولی بقیه هولوکاستها چی؟آیا این یک اجباره که باید تنها قربانیان از یک دین خاص رو قربانیان هولوکاست دونست؟
  2
  26
  شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن
  روحش شاد ، دختر خوبی بود !! چی بگیم خوبه !؟ گیر دادن به الم کردن و بزرگنمایی هولوکاست و با این بهانه خودشون رو مُحق میدونن که هر غلط و جنایتی که خواستند بکنن و اگر هم کسی اعتراض کنه میشه ، یهودی ستیز و مابقی ماجرا !!
  6
  17
  شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  mehran_pahlavichi - لندن، انگلستان
  [::لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران::]. تا زمانی نپذیریم که از ماست که بر ماست، همچنان نسل به نسل به دنبال قاتل بروسلی می گردیم. این که انگلیس ها مسبب اون نسل کشی در ایران در خلال جنگ جهانی اول بودن شکی نیست. اما فراموش نکن که تا خر نباشه خرسوار هم نیست. این فروشنده های ایرانی در اون زمان بودن که ترجیح میدن محصولات کشاورزی رو با قیمت بیشتر و سود چند برابری به اجنبی ها بفروشن تا به مردم خودشون. این داستان در مورد شورش ۵۷ هم صدق می کنه. آمریکا و انگلیس و فرانسه پایه گذار عن قلاب بودن، اما اونهایی که توو خیابون مرگ بر شاه می گفتن آیا ایرانی نبودن؟ این کسانی که الان در حال غارت ایران هستن آیا ایرانی نیستن؟ پس با این حرف ها نمی شه واقعیت رو مخفی کرد (لطفا نگو اینا عرب یا عرب زاده هستن که گوش ها پره از این حرف های بی ریشه). اکثریت عوام بی سواد و زیاده خواه، جوگیر و همه چیز دان. ملتی که خبر از تاریخ خودش نداره و هر چند نسل دائما دارن یک سناریو رو تکرار می کنن. از ماست که برماست.
  4
  13
  شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  romano - تهران، ایران
  [::mehran_pahlavichi - لندن، انگلستان::]. حرف مفت که کنتور نداره. یعنی شما اعتقاد داری مملکت اشغال شده توسط متفقین اونقدر فروشنده هاش آزادی دارن که به میتونن به اشغالگران جنس رو به بهای بالاتر از مردم عادی دولا پهنا بفروشن. عجب نمیدونستم روسها و انگلیسی ها اینقدر بخشنده هستند اونم تو زمان جنگ. راستی این نوکر زادگی برخی از ما که خون مرد به قتل رسیدمون رو به نوکری برای طهارت صورت قاتلینشون استفاده میکنیم دلیلش چیه؟
  2
  6
  شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  Stone44 - سوئیس، سوییس
  [::mehran_pahlavichi - لندن، انگلستان::] عزیز 90 درصد بدبختی ما از ما نیست گویا مصدق رو فراموش کردید که ایران را می خواست آباد کنه و نفت را ملی کرد اما آمریکا و انگلیس و فرانسه به مزاقشون خوش نیامد و زیر پاشو کشیدن و شاه رو جایگزینش کردن. یک عده یهودی بدبخت کشته شدن اما حالا شدن بهانه ای که اسرائیل باهاش در روز روشن خبر نگار و پزشک رو میکشه و هیچ کس هم صداش در نمیاد. با گذشت زمان آدم کم کم به این نتیجه میرسه که شاید واقعا هیتلر حق داشته چون این جانورها تا به قدرت رسیدن دنیا رو به گند کشیدن.
  0
  1
  شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  mehran_pahlavichi - لندن، انگلستان
  [::romano - تهران، ایران::]. من بیشتر از ۱۵ ساله که عضو این سایت هستم و یکی از بی ثبات ترین افراد این سایت خود شمایید. هر چند وقت یکبار هم سنت بالا و پایین میره. حتی ۹۹ سال هم یادم که دیدمت و بارها هم با هم در مورد مسائل مختلف بحث کردیم و کلا با طرز فکر شما خوب آشنا ام. ولی بگم که بدونی، وقتی قیمت هر خروار گندم در کشور به ۲۰ تومان رسیده بود، فروشنده ها کیا بودن؟ اگر هم فکر می کنی که در دست حکومت بود، سوال اینجاست که اون افراد حاکم مگر غیر ایرانی بودن؟ در ضمن، تا زمانی که این مملکت افرادی مثل جنابعالی رو داره که همش می گن تقصیر روسیه و انگلیس و آمریکاست، شرایط همینه، راستی ما در اون مملکت چکاره ایم که همش تقصی بقیه ست و ما بی تقصیرم؟(اینقدر مثل رهبرتون دشمن دشمن نکنید) یعنی حتی توان فکر کردن هم نداریم که اجازه ندیم کسی دیگر برامون تصمیم نگیره. در ضمن، نوکری روس و انگلیسی و آمریکایی و چینی همون قدر ذلت آوره که نوکری عرب های ۱۴۰۰ سال پیش هست. (این رو گفتم که بدونی که می دونم چه کاره ای).
  1
  2
  شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  mehran_pahlavichi - لندن، انگلستان
  [::Stone44 - سوئیس، سوییس::]. دقیقا هم حرف من همینه. فقط از ماست که بر ماست. وقتی آمریکا با بمب اتم هیروشیما و ناکازایی رو با خاک یکسان کرد، ژاپن هرگز مرگ بر آمریکا نگفت. بلکه با درس گرفتن از اشتباهات گذشته ش نه تنها با آمریکا دوست ماند بلکه بازار آمریکا رو هم با محصولاتش در دست گرفت. ولی ما هنوز گیر گذشته هستیم و حاضر نیستیم بپذیریم که هرچه سرمون اومده خودمون اجازه دادیم. با بی خردی و طلبیدن منفعت شخصی ولی غافل بودیم که برد در طلبیدن منفعت همه مردمه. به قول مصاب حسن یوسف، فرزند یکی از فرماندهان حماس که در سخنرانیش در سازمان ملل در سال ۲۰۱۷ به همه کشورهای دیکتاتوری که دنبال حق مردم فلسطین از اسرائیل بود پرسید: چه کسی از شما خواست نماینده مردم فلسطین باشید؟ ما نیازی به شماها نداریم. پس اسرائیل و فلسطین ربطی به من ایرانی نداره. من ترجیح میدم اول باغچه خودم رو بیل بزنم و آباد کنم
  2
  0
  شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  Stone44 - سوئیس، سوییس
  [::mehran_pahlavichi - لندن، انگلستان::] دوست عزیز ژاپن تبدیل شد به مستعمره آمریکا ژاپن بدون اجازه آمریکا آب نمیخوره و پایگاه نظامی آمریکا اونجاست.
  0
  1
  یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.