فدکس ھواپیماهای باربری را مجهز بە سیستم دفاع موشکی خواهد کرد

دویچه وله :شرکت خدمات پستی آمریکایی "فدکس" می‌خواهد برای هواپیماهای باری خود سیستم‌های دفاع لیزری خریداری کند، تا از شلیک موشک در امان بمانند. اکنون "اداره هوانوردی فدرال" آمریکا باید در این مورد تصمیم بگیرد.

بخش تدارکاتی و حمل‌ونقل شرکت خدمات پستی فدرال اکسپرس (فدکس) از اداره هوانوردی فدرال آمریکا (FAA) برای نصب یک سیستم لیزری در هواپیماهای باربری "ایرباس" خود درخواست مجوز کرده است تا از آن‌ها در برابر حملات موشکی محافظت کند.

بر اساس گزارشی از رسانه سی‌ان‌ان و بر مبنای مدارکی کە اداره هوانوردی آمریکا منتشر کرده، فدکس می‌خواهد از این سیستم دفاعی لیزری در برابر موشک‌های گرمایاب استفادە کند.

بر اساس مدارکی کە اداره هوانوردی آمریکا منتشر کرده است، فدرال اکسپرس می‌خواهد این سیستم دفاع موشکی را روی ایرباس  "A321-200"  نصب کند. در این سیستم دفاعی، انرژی مادون قرمز در خارج از هواپیما و با فاصله منتشر می‌شود و یک سپر گرمایی ایجاد می‌کند و بدین‌گونه موشک‌های گرمایاب را از مسیر دنبال کردن هواپیما منحرف خواهد کرد.
چرا فدرال اکسپرس نگران است؟
به گفته اداره هوانوردی ایالات متحده آمریکا، هدف قرار گرفتن هواپیماهای غیر‌نظامی در چند سال گذشته توسط سامانه‌های دفاع موشکی در نقاط مختلف باعث شده است که چندین شرکت آمریکایی به نصب سیستم دفاع موشکی مبتنی بر لیزر علاقه پیدا کنند.

رسانه آلمانی "اشپیگل" در این باره نوشته است کە به اندازه کافی دلیل برای نگرانی شرکت‌ها وجود دارد. به عنوان مثال در سال ٢٠٠٣ یک موشک در فرودگاه بغداد به بال هواپیمای شرکت خدمات پستی "دی‌اچ‌ال" آلمان برخورد کرد. در این سانحه کسی آسیب ندید، اما هواپیما با یک بال آتش‌گرفته مجبور به فرود اضطراری شد.

اما در چند سال گذشته این تنها هواپیماهای باربری نبودەاند کە با خطر و چالش مواجه شدند. هدف قرار گرفتن هواپیماهای مسافربری توسط سیستم‌های دفاعی هم باعث خلق فجایعی شدە است. شاید در آینده‌ای نزدیک شرکت‌های هواپیمایی هم دنبال چاره‌جویی باشند.

برای نمونه می‌توان به پرواز شماره ۷۵۲ "هواپیمایی بین‌المللی اوکراین" از مبدا تهران به مقصد کی‌یف، در ۱۸ دی ۱۳۹۸ (۸ ژانویه ۲۰۲۰) اشاره کرد. این هواپیما اندکی پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی هدف دو موشک سپاه پاسداران قرار گرفت و کمی بعد این هواپیما در نزدیکی شاهدشهر استان تهران سقوط کرد. همه ۱۷۶ سرنشین این پرواز جان باختند.

پرواز شماره ۱۷ "هواپیمایی مالزی" نیز که در سال ۲۰۱۴ از آمستردام  به مقصد کوالالامپور حرکت می‌کرد در میانه راه در مرز روسیه و اوکراین سرنگون شد. ١٩٣ سرنشین این پرواز جان باختند. دولت اوکراین جدایی‌طلبان طرفدار روسیه را به پرتاب موشک و سرنگونی این هواپیما متهم کرد.
+29
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۶
  amir-amir - تورنتو، کانادا
  قصه تلخ سرنگونى هواپیماهاى مسافربرى توسط کشورها از جمله اسراییل٬ روسیه ( دوبار) امریکا و جمهورى اسلامى که از سال ۱۹۷۳ به این طرف بوده حکایتى است که ممکن است مجددا اتفاق بیفتد. تمام اینها فقط هزینه سازى براى مردم خواهد بود که در قالب افزایش نرخ هاى پستى و یا بلیط هواپیما محکوم به پرداخت هستند.
  10
  4
  شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.