وزیر خارجه ایران از شروع عملیاتی شدن سند همکاری‌های ۲۵ ساله با چین خبر داد

 عکس دیوارنوشته‌ای در ایران در واکنش به امضای سند همکاری‌های ۲۵ ساله تهران و پکنرادیو فردا :حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران، می‌گوید با وزیر خارجه چین توافق کرده است که امروز را به عنوان روز شروع سند همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین اعلام کنند.

او که روز جمعه، ۲۴ دی به چین سفر کرده است، می‌گوید روابط دو کشور در دولت سیزدهم شتاب بیشتری گرفته و در این سفر پیام کتبی از جانب ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران برای رئیس جمهور چین بوده است.

امضای سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین در فروردین سال ۱۴۰۰ که با دستور رهبر جمهوری اسلامی پیگیری و اجرایی شد، با انتقادهای گسترده‌ای در داخل و خارج از ایران مواجه شد و در شبکه‌های اجتماعی از آن به عنوان سند «فروش ایران به چین» نام برده می‌شود.

عملیاتی شدن این سند در حالی اعلام می‌شود که در طول ماه‌های گذشته مسئولان جمهوری اسلامی رویکرد شفافی در مورد «سند همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین» نداشته، از انتشار جزئیات آن خودداری کرده به انتقادها و نگرانی‌ها در این مورد پاسخ واضحی نداده‌اند.

فروردین امسال علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی در واکنش به درخواست‌های گسترده برای انتشار جزییات این سند گفت که دولت چین «احتمالا به لحاظ برخی ملاحظات مربوط به خود مایل به انتشار» این سند «نبوده است».

در برخی اظهارنظرهای مرتبط با این سند، محمود نبویان، نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ایران، فروردین ۱۴۰۰ بدون اشاره به قیمت و نحوه فروش، از جمله اهداف سند راهبردی ایران و چین را تضمین خرید نفت ایران از سوی چین طی ۲۵ سال اعلام کرده بود.

روابط اقتصادی ایران و چین در سال‌های اخیر رو به گسترش بوده است. با وجود تحریم‌های آمریکا، چین اکنون مهم‌ترین خریدار غیررسمی نفت ایران است.

واردات نفت ایران توسط چین در برخی ماه‌ها به بیش از ۷۰۰ هزار بشکه رسیده است و بر اساس گزارش‌های منتشر شده، دولت چین برای خرید هر بشکه نفت ایران بین ۴ تا ۵ دلار تخفیف دریافت می‌کند.

در پی گسترش نفوذ چین در مناطق جنوبی ایران از جمله سواحل مَکران، اواسط دی‌ماه امسال هیئت دولت ایران با گشودن کنسولگری چین در بندرعباس موافقت کرد.

علاوه بر این، تابستان پارسال در پی امضای سند ۲۵ ساله همکاری‌های چین و ایران، جمهوری اسلامی بلافاصله قرارداد ۱.۶ میلیارد دلاری توسعه خط آهن چابهار تا زاهدان با شرکت‌های هندی را لغو کرد.

ایران علت امر را تعلل شرکت‌های هندی در توسعه این پروژه عنوان کرده بود، اما رسانه‌های هند علت این تصمیم را تلاش چین برای به دست گرفتن انحصار پروژه‌های خط ریلی ایران عنوان کرده بود.

تعاملات اقتصادی ایران و چین در سال‌های اخیر همواره با انتقادات گسترده‌ای مواجه بوده است. از جمله روز ۱۲ دی‌ماه ۱۴۰۰، مسعود دانشمند، عضو اتاق بازرگانی ایران، با انتقاد از سیاست‌های دولت ایران در زمینه تهاتر نفت با کالا، گفت چینی‌ها در مقابل نفتی که از ایران می‌برند، « هرچه کالای بنجل داشتند را به ما دادند» و «زیان عظیمی به ما در این سال‌ها و حتی‌ سال‌های آتی زده‌اند».

او با انتقاد از سیاست دولت ایران در «تهاتر بدون قید و شرط» گفت چینی‌ها «در هر کشوری که وارد شده‌اند، قراردادی تنظیم کرده‌اند که نوعی استعمار اقتصادی در آن نهفته بوده» است.

دولت ایران بدون توجه به این انتقادات، گفته است که علاوه بر گسترش روابط با چین، قصد دارد یک سند همکاری‌های جامع ۲۰ ساله با دولت روسیه و سند مشابه دیگری با دولت ونزوئلا امضا کند.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، نیز «ارتقا و گسترش» همکاری با چین را از «اولویت‌های» سیاست خارجی دولت خود اعلام کرده است.

امضای سند همکاری با چین و تلاش برای امضای سند همکاری با روسیه در چارچوب سیاست «نگاه به شرق» دنبال می‌شود که در سال‌های اخیر از سوی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به عنوان محور سیاست خارجی جمهوری اسلامی تعیین و اعلام شده است.
+6
رأی دهید
-88

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  بیچاره نسلهای آینده که باید تاوان بیخیالی و بی رگی و بیغیرتی نسل قبلی و فعلی رو بدهند که خیلی راحت اجازه دادند ، یک مشت اجنبی فاسد و عمامه بسر این قراردادهای ننگین تر از ترکمانچای و گلستان رو به مملکت و مردم تحمیل کنند !!
  4
  59
  شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۰۴:۴۴
  ۵۲
  100Haloo - تهران، ایران

  زریف خائن ترین در طول تاریخ ایران. مرگ بر ظریف و خانواده اش
  5
  44
  شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۳
  ۴۶
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان
  فاااااتحهههههه!...
  5
  21
  شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۰
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  همیشه به قاجرارها نفرین می کنید. اما کاش شما هم به اندازه قاجارها و ترکها غیرت داشتید برای کشورتان جنگ می کردید. اگر هم در جنگ شکست می خوردید کسی شما را ملامت نمی کرد . اما الان حکومت فارس است و کشور را دو دستی مستعمره چین و روس کردید. مطمن باشید آنها هیچ وقت ایران را ترک نخواهند کرد. تاریخ از این دو تا حکومت فارس خوب نخواهد نوشت. دیگر مثل صد سال گذشته نیست که با زور و پول تاریخ را به نفع فارس بنویسید. نتوانستید کشور را حفظ کنید
  14
  15
  شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۹
  ۴۹
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  شروع رابطه استراتژیک ایران و چین خیلی ها رو حسابی حساس کرده. به نظر شما دلیل این حساسیت چیست؟ چرا باید در دنیایی که دهکده جهانی شده و این همه رابطه و داد و ستد وجود داره بعضی ها اینقدر به این رابطه حساس باشن. از قدیم گفتن هیچ وقت تخم مرغ هاتو فقط تو یک سبد نچین. رابطه اقتصادی وسیاسی هم همینطوره. هم باید با غرب و هم شرق وهم . رابطه اقتصادی وجود داشته باشه.با اینکار دیگه یکی از طرفها اگر خواست تورو به زانو دربیاره نمیتونه فقط یک عده که منتظر به زانو درامدن تو بودن از ناراحتی به حد جر خوردن می رسن.
  5
  5
  شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۶
  ۵۷
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  [::Momiji - توکیو، ژاپن::]. دوست گرامی.قرارداد ترکمانچای بعد از جمعا 29 سال جنگ با امپراطوری روسیه که ابرقدرتی با ارتش مدرن بود بسته شد.اگر میخواهید مقایسه کنید به نظر من بهتر است با قرارداد ننگین 1919 وثوق الدوله مقایسه کنید که میخواست تمام امور دولتی و لشکری و....را در اختیار دولت انگلیس قرار دهد.
  0
  10
  شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۰
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن
  [::ضدبشر - گراتس، اتریش::]. هموطن عزیز ، خیانت در هر حال خیانته . حالا تحت هر شرایطی و توسط هر زمامدار خودفروخته ، وطنفروش . در واقع فرقی در ماهیت ماجرا نداره .
  0
  2
  یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.