سپاه پاسداران می‌گوید در آزمایش سوخت جامد برای موشک‌های ماهواره‌بر «موفقیت» داشته است

 امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسدارانرادیو فردا :فرمانده هوافضای سپاه پاسداران روز پنج‌شنبه ۲۳ دی از یک آزمایش «موفق» در حوزه موشک‌های ماهواره‌بر خبر داد که به گفته او هفته پیش انجام شد.

امیرعلی حاجی‌زاده در اجلاسیه «علمای بلاد» در قم گفت این آزمایش مربوط به کارکرد سوخت جامد برای موتور موشک ماهواره‌بر است و افزود که این آزمایش‌ها دو سال ادامه داشت تا این‌که «برای اولین بار با موفقیت انجام شد».

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران گفت: «طی دو سال گذشته آزمایش‌های ماهواره‌برهای ایرانی با استفاده از سوخت مایع انجام می‌گرفت که در این آزمایش موفق از موتور و سوخت جامد پیشران ۶۶ تن استفاده شد».

او اظهار داشت: آزمایش ماهواره‌بر سوخت جامد با بدنه غیرفلزی کمپوزیتی انجام شده است و مدعی شد که این کار «به صرفه است» و «ایران از این پس با موتورهای ارزان، ماهواره‌های زیادی را به فضا پرتاب خواهد کرد».

این ادعا در حالی است که کمپوزیت‌ها به‌طور کلی گران‌تر از معادل‌های فلزی خود هستند.

موشک‌های ماهواره‌بر معمولاً از سوخت مایع استفاده می‌کنند، اما موشک‌های سوخت جامد خالص عمدتاً با سامانه‌های موشک‌های بالستیک مرتبط هستند.

ایران ماه گذشته اعلام کرد که موشک «سیمرغ» را با یک ماهواره‌بر حاوی سه دستگاه به فضا پرتاب کرده است، بدون این‌که بگوید آیا هیچ‌یک از این وسایل پرتابی وارد مدار زمین شده‌اند یا نه.

وزارت خارجه آمریکا در آن زمان اعلام کرد که همچنان نگران پرتاب‌های فضایی ایران است و تأکید کرد «نگرانی قابل توجهی در مورد گسترش سلاح‌های هسته‌ای» در رابطه با برنامه موشک‌های بالستیک تهران دارد.

این پرتاب‌ها در حالی صورت می‌گیرد که مذاکرات وین در تلاش برای احیای توافق هسته‌ای تهران با قدرت‌های جهانی همچنان جریان دارد.

مهرماه امسال، جان کرزیزانیاک، پژوهشگر مؤسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی در واشینگتن به رادیو فردا گفت حسن تهرانی‌مقدم، فرمانده ارشد سپاه که در پی وقوع یک انفجار مهیب در «پادگان مدرس» سپاه کشته شد، ​در تأسیسات بیدگنه در غرب تهران، بر روی توسعه موتورهای با سوخت جامد برای وسایل پرتاب فضایی کار می‌کرد.
+11
رأی دهید
-44

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران
  بشما نیومده این کارا، اصلا به هیچ کشوری نیومده، روس هم الان با ماهواره بر ایلان ماسک نمیصرفه براش. ایلان ماسک ارزونتر در میادبه اون سفارشها میدن . شما حالا با این حرفهای دهن پر کن ماهواره،اتم بودجه رو ببلع تا فروپاشی کامل اقتصاد
  10
  5
  جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۶
  ۴۹
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  نمی دونم چرا ایرانیهای خارج نشین چرا اینقدر در مقابل اخباری که در مورد پیشرفت چیزی در ایران است رفتار هیستریک دارن! درسته پیشرفت باید همه جانبه باشه ولی همین رسیدن به تکنولوژی پرتاب ماهواره و موتورهای ارزان تر مگه چیز بدیه!!! آمریکا و روسیه آزمایش های ناموفق بسیاری داشتن تا به تجربه و علم کنونی در مورد فضا رسیدن.
  0
  4
  جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۴
  ۵۶
  ادوینو - گوالف، کانادا
  مسعود راستگو وامثال شما که وضعیت زندگیتان یا وابسته حکومت است یا مال ومنالی از پدرتان دارید در هر صورت اگر کمی وجدان داشته باشید به چه چیز این حکومت مردم ایران دلخوش باشند موشک وپوشک که مشکل این مردم تحت ستم وتحریم همه جانبه را حل نمیکند وقتیکه عقل نباشد جان در عذاب است این است وضعیت امروز ما در ایران با رهبری علی بیلیونر چااق چلمک بی وجدان وچاپلوسان دوروبرش که انسانهای بیگناه مانند هواپیمای اوکراینی را قربانی امیال شیطانی خود وایران را به دریوزگی انداختن.
  3
  1
  جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.